Απέδρασε κι ελπίζει για τον τίτλο!

Η Άρσεναλ πήρε σπουδαίο διπλό στη δύσκολη έδρα της Νιουκάστλ, καθώς επικράτησε με 2:0 στην 35η αγωνιστική της Premier League και παρέμεινε… ζωντανή για την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Οι αγωνιστικές δεν κυλούν υπέρ τους, αλλά όσο νικούν… ελπίζουν! Οι “κανονιέρηδες” επικράτησαν με 2:0 της Νιουκάστλ στην 35η αγωνιστική της Premier League κι έφτασαν σε απόσταση ενός βαθμού από την πρωτοπόρο Μάντσεστερ Σίτι, η οποία έχει ένα ματς λιγότερο.

Με εξαιρετικό ρυθμό άρχισε η αναμέτρηση ανάμεσα στις δύο ομάδες. Μόλις στο 2ο λεπτό, οι γηπεδούχοι έκαναν την πρώτη τους ευκαιρία, όταν ο Μέρφι εκμεταλλεύτηκε τη σέντρα μέσα στην περιοχή, πετάχτηκε κι έστειλε την μπάλα άουτ. Στο 14′, οι “κανονιέρηδες” είχαν τη δική τους καλή στιγμή, που μετουσιώθηκε και σε γκολ. Ο Έντεγκαρντ έγινε αποδέκτης της μπάλας από τον Ζορζίνιο, έπιασε ένα όμορφο σουτ κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Πόουπ. Οι δύο ομάδες συνέχισαν να δίνουν καλό ρυθμό στο παιχνίδι τους κι αμφότερες είχαν ευκαιρίες για γκολ. Οι “καρακάξες” πίεζαν ψηλά την ομάδα του Μικέλ Αρτέτα, ωστόσο τις περισσότερες φορές οι φιλοξενούμενοι κατάφερναν να “σπάνε” την πίεση και να δημιουργούν συνθήκες για ευκαιρίες. Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Έντεγκαρντ έχασε τεράστια ευκαιρία για να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του, ωστόσο ο Πόουπ αποσόβησε τον κίνδυνο με τα πόδια του. Έτσι, το πρώτο μέρος δεν είχε άλλη μεταβολή στο σκορ και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 1:0 υπέρ της Άρσεναλ.

Στην επανάληψη, οι “κανονιέρηδες” μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, έχοντας την κατοχή της μπάλας, αλλά οι “καρακάξες” έκαναν την πρώτη τελική, φτάνοντας κοντά στο γκολ της ισοφάρισης. Στο 49′, ο Ισάκ εκμεταλλεύτηκε τη σέντρα μέσα στην περιοχή και έκανε την κεφαλιά, στέλνοντας την μπάλα στο δοκάρι. Τρία λεπτά αργότερα, η Άρσεναλ απάντησε με το ίδιο… νόμισμα, καθώς ο Μαρτινέλι έγινε αποδέκτης της μπάλας μέσα στην περιοχή και την έστειλε στο οριζόντιο δοκάρι του Πόουπ. Στο 72′, η  ομάδα του Μικέλ Αρτέτα κατάφερε να “σφραγίσει” το διπλό, διπλασιάζοντας τα τέρματά της. Οι φιλοξενούμενοι βγήκαν στην αντεπίθεση, ο Μαρτινέλι έκανε ωραία ατομική προσπάθεια και μετά το γύρισμά του η μπάλα βρήκε στον Σερ, ο οποίος έβαλε αυτογκόλ. Στα εναπομείναντα λεπτά του παιχνιδιού, δεν άλλαξε κάτι στο σκορ και η Άρσεναλ πήρε σημαντική νίκη στην έδρα της Νιουκάστλ.//Τ.

ΓΚΟΛ: 14′ Έντεγκαρντ, 72′ Σερ
Κίτρινες: 73′ Μπερν, 90+6′ Σερ / 90+6′ Ενκετιά