Λύγισε στα πέναλτι μέσα στο Βουκουρέστι

Την πρόκριση στα πέναλτι με σκορ 6:5 πήρε η Ντιναμό Κιέβου απέναντι στον απτόητο Άρη και πέρασε στα play-off του Europa Conference League. Μετά το τελικό 2:1 στον κανονικό χρόνο, οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να λύσουν τις διαφορές τους στην παράταση και η πρόκριση κρίθηκε στην ψυχοφθόρα διαδικασία

Την αστοχία του στο “Κλεάνθης Βικελίδης” “πλήρωσε” η ομάδα του Αποστόλη Τερζή, αφού το 1:0 του πρώτου αγώνα δεν ήταν αρκετό για να κρατήσει το ματς μακριά από την παράταση. Η Ντιναμό Κιέβου αναμένει πλέον τον νικητή του ζευγαριού Μπεσίκτας – Νέφτσι Μπακού, ώστε να μάθει τον αντίπαλό της για τα play-off του Europa Conference League.

INTIME
Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με “φόρα” μπήκαν στο παιχνίδι οι Ουκρανοί, έχοντας την κατοχή και η πρώτη τελική ανήκε σε εκείνους στο 7ο λεπτό, παρότι δεν αποτέλεσε απειλή. Οι πρώτες τελικές προσπάθειες του Άρη στο ματς, ήρθαν στο 25′ και στο 26′, η πρώτη κατέληξε εκτός, ενώ η δεύτερη του Μορόν κατέληξε στην αγκαλιά του Μπούστσαν.

Πριν το κλείσιμο της μισής ώρας, οι Θεσσαλονικείς είχαν αρχίσει να βγαίνουν από το “καβούκι” τους, ξεπερνώντας την κυριαρχία που είχε η Ντιναμό στην κατοχή τα πρώτα 25 λεπτά.

Στο 38′, ο Άρης ευτύχησε να ανοίξει το σκορ με τον Τζούρασεκ, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε το γύρισμα του Πάλμα και αντανακλαστικά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Η φάση ξεκίνησε από ατομική προσπάθεια του Κάρλσον απ’ τα δεξιά. Οι “κίτρινοι” συνέχισαν να απειλούν τους Ουκρανούς με γρήγορες αντεπιθέσεις, χωρίς να τις μετουσιώνει όμως.

Στιγμές πριν τη λήξη του πρώτου μέρους, η Ντιναμό ισοφάρισε ξαφνικά και στο χειρότερο χρονικό σημείο για τους Θεσσαλονικείς. Ο Βολόσιν “κρέμασε” τον Χουτσετιώτη με κεφαλιά, έχοντας πίσω του το τέρμα, υποδεχόμενος την τρομερή πάσα του Σίντορτσουκ στην πλάτη της άμυνας.

Ουσιαστικά, και οι οι δύο ομάδες κατάφεραν στο πρώτο ημίχρονο να κάνουν γκολ την πρώτη τους μεγάλη και πραγματική απειλή στην αντίπαλη εστία.

INTIME

Σε καμία αλλαγή δεν προχώρησαν οι δύο προπονητές, κρατώντας έτσι την αρχική τους ενδεκάδα για το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους.

Η Ντιναμό ήταν ξανά πιο “κεφάτη” στο γήπεδο, με περισσότερη κατοχή και αυτοματισμούς, αλλά δίχως ουσία. Ταυτόχρονα, ο ρυθμός του ματς ήταν σαφώς πιο γρήγορος και πιο… θελκτικός στο μάτι, συγκριτικά με το πρώτο 45λεπτο.

Η ομάδα του Αποστόλη Τερζή απ’ την άλλη, προσπάθησε κόντρα στη ροή του αγώνα να βρει το 1:2 με την ατομική προσπάθεια του Φεράρι ατο 56′, όμως την παράλληλη σέντρα του Αργεντινού δεν κατάφερε να συναντήσει ο Κάρλσον, χάνοντας μοναδική ευκαιρία.

Στο 59′, ο Τερζής άρχισε να “ανακατεύει” λίγο την “τράπουλα”, περνώντας στο ματς του Μενέντεζ και Ρουπ. Η ομάδα του Κιέβου ωστόσο, είχε ακόμα τον πρώτο λόγο, αφού οι παίκτες της κρατούσαν την κατοχή και έβγαιναν γρήγορα στις δεύτερες μπάλες. Παρόλα αυτά, δεν μπορούσαν να σπάσουν την άμυνα του Άρη και αναγκάζονταν να δοκιμάσουν την τύχη τους από μακρινές αποστάσεις.

EUROKINISSI

Στο 79′, ο Χουτετσιώτης δήλωσε δυναμικά το “παρόν”, αποκρούοντας ένα δυνατό σουτ στο όριο της μεγάλης περιοχής. Ο Άρης όσο πέρναγε ο χρόνος κλεινόταν όλο και περισσότερο στην περιοχή του, δίνοντας πολλά μέτρα στη Ντιναμό.

Οι Ουκρανοί στο μοναδικό κενό που βρήκαν στην άμυνα των Θεσσαλονικιών, σκόραραν και έκαναν το 2:1 στο 85′, σκορ που έστειλε το ματς στην παράταση. Ο Καραβάεφ εκμεταλλεύτηκε την απουσία του Φεράρι στο δεύτερο δοκάρι, υποδέχτηκε τη διαγώνια πάσα του Αντριγιέφσκι, στέλνοντας όμορφα τη μπάλα στα δίχτυα.

Παρά τις προσπάθειες της άμυνας και του 29χρονου κίπερ, οι “κίτρινοι” δεν κατάφεραν να κρατήσουν το σκορ πρόκρισης στο δεύτερο μέρος, με τη Ντιναμό να πολιορκεί σχεδόν όλο το 45λεπτο. Ο Άρης μπορούσε να “κλέψει” την πρόκριση την ύστατη στιγμή, αλλά η κεφαλιά του Φαμπιάνο δεν βρήκε στόχο στο 90+3, από πλεονεκτική θέση.

Με το τελικό 2:1 και το 1:0 του “Κλεάνθης Βικελίδης”, οι δύο ομάδες κλήθηκαν να παίξουν μισή ώρα ακόμα, για να αναδειχθεί ένας προκριθείς.

EUROKINISSI

Στην παράταση, η ουκρανική ομάδα έψαχνε ακόμα ένα γκολ με όποιον τρόπο της παρουσιαζόταν, ενώ αυτή του Αποστόλη Τερζή στηριζόταν περισσότερο στις αντεπιθέσεις και στις στημένες μπάλες. Όπως ήταν φυσιολογικό, όσο πέρναγε η ώρα, τόσο η σωματική και πνευματική κούραση άρχισε να κατακλύει τις δύο ομάδες.

Στο 104′, ο Άρης πάτησε στη μεγάλη περιοχή και απείλησε με τους Πάβιτσιτς και Χριστοδουλόπουλο, δείχνοντας μεγαλύτερη φρεσκάδα και έχοντας πάρει κάποια μέτρα στο γήπεδο. Οι Θεσσαλονικείς έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο της παράτασης με τον καλύτερο τρόπο, αφού έδειξαν στους Ουκρανούς πως ακόμα μπορούν να τους… βλάψουν.

Ο Πάβιτσιτς άφησε τον Άρη με 10 παίκτες στην αρχή του δευτέρου μέρους του έξτρα χρόνου, αφού το τάκλιν του έγινε… καθυστερημένα και ο Γκισχάμερ του έδειξε δεύτερη κίτρινη και φυσικά κόκκινη κάρτα.

Την αριθμητική υπεροχή προσπάθησαν να εκμεταλλευτεί η Ντινάμο, ενώ η ομάδα του Τερζή πάλευε με “νύχια” και με “δόντια” να αμυνθεί αποτελεσματικά και σε κάθε ευκαιρία να βγάλει αντεπίθεση. Ο Άρης είχε “χρυσή” ευκαιρία να πάρει την πρόκριση στο 116′ από στημένη μπάλα, με τον Φαμπιάνο να κάνει καρφωτή κεφαλιά, όμως ο Μπουστσάν απέκρουσε σχεδόν… εξ επαφής και κράτησε “ζωντανή” την ομάδα του.

Οι Θεσσαλονικείς ήταν πολύ αξιοπρεπείς καθ’ όλη τη διάρκεια της παράτασης, ενώ η κόκκινη του Κροάτη μεσοεπιθετικού, δεν τους επηρέασε τόσο όσο περίμεναν οι Ουκρανοί.

Εφόσον άντεξαν την πίεση της Ντινάμο, οι παίκτες του Αποστόλη Τερζή απείλησαν με τους Μοντόγια, Ματαρίτα,Πάβιτσιτς και Φαμπάνο στον έξτρα χρόνο και έφτασαν την πρόκριση στην ψυχοφθόρα διαδικασία των πέναλτι, εκεί όπου κρίθηκαν όλα.