“Λύγισε” τον ΠΑΟΚ Β’ η Νίκη Βόλου | Παραμένει στο κυνήγι του Λεβαδειακού η ΑΕΛ

Οι Θεσσαλοί επικράτησαν με 3-2 του “Δικεφάλου του Βορρά” στη Νεάπολη, παρά την υπερπροσπάθεια των “ασπρόμαυρων”, που αγωνίζονταν με 10 παίκτες από το 47ο λεπτό της αναμέτρησης, να πάρουν κάτι από το ματς, ενώ την ίδια ώρα η Λάρισα νίκησε εντός έδρας με 3-0 τον Απόλλωνα Πόντου και μείωσε στους δύο βαθμούς τη διαφορά της από τον πρωτοπόρο Λεβαδειακό.

Για την 13η αγωνιστική του Α’ Ομίλου της Super League 2, η Νίκη Βόλου “λύγισε” με 3-2 τον μαχητικό ΠΑΟΚ Β’ στη Νεάπολη, με τον “Δικέφαλο του Βορρά” να αγωνίζεται από το 47′ με 10 παίκτες. Στην 4η θέση με 18 βαθμούς βρίσκονται οι Θεσσαλοί, ενώ οι “ασπρόμαυροι” παραμένουν στην 8η θέση με 13 βαθμούς. Την ίδια ώρα, η ΑΕΛ επικράτησε εντός έδρας εύκολα με 3-0 του Απόλλωνα Πόντου και μείωσε τη διαφορά της από τον πρωτοπόρο Λεβαδειακό στους δύο βαθμούς. Συνεχίζουν “σταθερά” στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα οι Θεσσαλονικείς.

Νίκη Βόλου – ΠΑΟΚ Β’ 3-2

H Nίκη Βόλου ξεκίνησε δυναμικά το παιχνίδι και στο 11′ κέρδισε πέναλτι με τον Παναγιωτίδη. Ο Μιράντα νίκησε τον Ταλιχμανίδη από τα έντεκα βήματα και έκανε το 1-0 στο 12ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο ΠΑΟΚ Β’ προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά στο 15′ η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Νινούα κατέληξε στην αγκαλιά του Γκαραβέλη. Στα πρώτα 20 λεπτά αγώνα στη Νεάπολη οι γηπεδούχοι κυριαρχούσαν στον αγωνιστικό χώρο, έχοντας την κατοχή με καλή κυκλοφορία της μπάλας, δημιουργώντας συνεχώς ρήγματα από τα πλάγια στην άμυνα των “ασπρόμαυρων”. Ο Μιράντα έκλεψε την μπάλα στο χώρο του κέντρου και βλέποντας τον Ταλιχμανίδη εκτός εστίας προσπάθησε να τον “κρεμάσει”, ωστόσο η προσπάθειά του πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι της εστίας των φιλοξενούμενων. Οι “ασπρόμαυροι” κόντρα στη ροή του ματς βρήκαν την ισοφάριση. Ο Νινούα εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά, ο Δαρέλας σε δεύτερο χρόνο και από το δεύτερο δοκάρι έστειλε με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα του Γκαραβέλη, κάνοντας το 1-1 στο 41′, που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Ο ΠΑΟΚ Β’ ξεκίνησε το δεύτερο μέρος βλέποντας τον Τσοπούρογλου να δέχεται την κόκκινη κάρτα, καθώς προσπάθησε να ξεγελάσει τον διαιτητή εκβιάζοντας πέναλτι, με τον κ. Παπακωνσταντίνου να του δείχνει τη δεύτερη κίτρινη κάρτα. Στο 51′ όμως οι “ασπρόμαυροι” πήραν κεφάλι στο σκορ! Ο Τζίμας έφυγε στην κόντρα επίθεση, πάτησε περιοχή και με ωραίο πλασέ έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Γκαραβέλη για να κάνει το 2-1. Στο 59′ ο “Δικέφαλος του Βορρά” απείλησε ξανά. Ο Τζίμας αφού… ανακάτεψε την άμυνα της Νίκης έκανε την επικίνδυνη σέντρα από τα αριστερά, με τον Αναστασίου να διώχνει σε κόρνερ την τελευταία στιγμή. Οι γηπεδούχοι απάντησαν άμεσα και στο 61′ έφεραν το ματς στα ίσα. Ο Ριμπέιρο έσπασε την μπάλα προς το πέναλτι από τα αριστερά, με τον Πολίτη να πλασάρει στην κίνηση για το 2-2. Τεράστια ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ Β’ στο 65′ για να πάρει εκ νέου το προβάδισμα. Ο Τζίμας έφυγε ταχύτατα στην κόντρα επίθεση, έφτασε απέναντι από τον Γκαραβέλη, με τον πορτιέρε των γηπεδούχων να σώζει με εντυπωσιακή απόκρουση! Η Νίκη λυτρώθηκε τελικά στο 87′. Ο Μιράντα μέσα από την περιοχή έστειλε με σουτ την μπάλα στο αριστερό “παραθυράκι” της εστίας του Ταχλιμανίδη για να γράψει το τελικό 3-2!

ΓΚΟΛ: 12′,87′ Μιράντα πεν., 61′ Πολίτης / 41′ Δαρέλας, 51′ Τζίμας
ΚΟΚΚΙΝΗ: – / 47′ Τσοπούρογλου

Νίκη Βόλου: Γκαραβέλης, Κάσσος, Μπαχανάκ, Ανδρέου (63′ Στίκας), Αναστασίου, Κυριακίδης (63′ Λίταινας), Παναγιωτίδης, Πέττας (54′ Ριμπέιρο), Πολίτης, Μιράντα (88′ Γαβριηλίδης), Μοράρ (63′ Τζιώρας).

ΠΑΟΚ Β’: Ταλιχμανίδης, Τσοπούρογλου, Σελιμάι (65′ Τσίκος), Παναγιώτου, Παντεκίδης, Γιαξής, Νινούα (65′ Δεληγιάννης), Γρόσδης (49′ Μανωλιούδης), Δαρέλας (65′ Ρουμιάντσεφ), Γκούμας (57′ Σπυράκος), Τζίμας.

ΑΕΛ – Απόλλων Πόντου 3-0

O Απόλλωνας Πόντου ξεκίνησε καλύτερα το ματς και στο 6ο λεπτό κέρδισε πέναλτι. Ο Αμπουντού ανέλαβε την εκτέλεση, αλλά ο Σουλούκους έπεσε στη δεξιά του γωνία και με τη βοήθεια του δοκαριού κράτησε ανέπαφη την εστία του! Η ΑΕΛ έβγαλε αντίδραση στη συνέχεια και στην πρώτη της ευκαιρία βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα του Κίναλη. Οι παίκτες του Παύλου Δερμιτζάκη κέρδισαν κόρνερ και μετά από ωραία κομπίνα ο Αντράντα βρέθηκε μέσα στην περιοχή, σούταρε, ο κίπερ των φιλοξενούμενων απέκρουσε αλλά ο Πεντρόσο πήρε το ριμπάουντ και από κοντά έκανε το 1-0 στο 23′! Στο 36′ ο Αντράντα έβγαλε σε θέση τετ-α-τετ τον Πεντρόσο, αλλά ο Κίναλης με δεύτερη προσπάθεια του είπε “όχι”. Ένα λεπτό αργότερα (37′) όμως ο Πεντρόσο διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του και τα δικά του, αφού μετά το ωραίο γύρισμα του Κοσονού από τα αριστερά ο Αργεντινός επιθετικός με ψύχραιμο πλασέ μέσα από την περιοχή έκανε το 2-0! Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τη Λάρισα να έχει ισχυρό προβάδισμα νίκης και τους φιλοξενούμενους να χάνουν μοναδική ευκαιρία να προηγηθούν, πηγαίνοντας μάλιστα στην ανάπαυλα πίσω στο σκορ με δύο γκολ διαφορά.

Με γκολ ξεκίνησε το δεύτερο μέρος η ΑΕΛ. Ο Μαυρίας έκανε την σέντρα από τα δεξιά, η μπάλα έφτασε στα αριστερά στον Κοσονού ο οποίος γύρισε στον Οτορμίν που “εκτέλεσε” με την μία μέσα από την περιοχή για να κάνει το 3-0 στο 48′! Οι “βυσσινί” είχαν τα ηνία της αναμέτρησης και κυριαρχούσαν στον αγωνιστικό χώρο, με τους φιλοξενούμενους να περιορίζονται σε πιο παθητικό ρόλο. Στο 65′ ο Πέλκας με κεφαλιά ανάγκασε τον Σουλούκο σε άλλη μία εκπληκτική επέμβαση, παραχωρώντας κόρνερ. Η ΑΕΛ “άγγιξε” το 4-0 στο 73′, αλλά η προσπάθεια του Καλουτσικίδη σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Κίναλη!

ΓΚΟΛ: 23′,37′ Πεντρόσο, 48′ Οτορμίν / –

ΑΕΛ: Σουλούκος, Ηλιάδης, Θ. Παπαγεωργίου, Καλουτσικίδης, Πλέγας (66′ Κ. Παπαγεωργίου), Μαϊδανός, Κοσονού (67′ Νίνο), Οτορμίν, Αντράντα (78′ Θωμαΐδης), Μαυριάς (81′ Μπρου), Πεντρόσο (66′ Όγκμποε).

Απόλλων Πόντου: Κίναλης, Καλογέρης, Κάρδαρης, Ντιαλόσι (86′ λ.τρ. Μέτγκενμπεργκ), Αμαραντίδης (61′ λ.τρ. Ζαπουνίδης), Μουμίν (50′ λ.τρ. Ίννος), Αγκουάντο (46′ Κωστίκας), Αλμπάνης, Σάχολι, Αμπούντου (46′ Πέλκας), Μπλανκ Καζάου.