Διαγόρας για φίλημα “καθάρισε” και τον Παναθηναϊκό Β’

Ο “Γηραιός” συνεχίζει να εντυπωσιάζει στον Β’ Όμιλο της Super League 2, καθώς νίκησε εντός έδρας με 1-0 τους “πράσινους” και ανέβηκε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Μετά τo Aιγάλεω, τα Χανιά, τον Ιωνικό, την Καλαμάτα και την Athens Kallithea ήρθε η σειρά του Παναθηναϊκού Β’ να γνωρίσει την ήττα στην Ρόδο, καθώς ο Διαγόρας επικράτησε με 1-0 των “πράσινων” για να κάνει το 5/5 στην έδρα του. Έτσι, το σύνολο του Θωμά Γράφα ανέβηκε στην 3η θέση του Β’ Ομίλου της Super League 2 και δικαίως αποτελεί την ομάδα έκπληξη του πρωταθλήματος. Στην 8η θέση με 9 βαθμούς παραμένει το “τριφύλλι”.

O ΑΓΩΝΑΣ

Δυναμικό ξεκίνημα στο ματς για τον Διαγόρα, που έκανε το 1-0 μόλις στο 2ο λεπτό, χάρη στο τέρμα του Τσιαντούλα, ο οποίος με κοντινό πλασέ νίκησε τον Μαργκόνο. Στο 12′ το διαγώνιο σουτ του Σαρδέλη μέσα από την περιοχή έφυγε αρκετά μακριά από την εστία του Αυγερινού. Ο Παναθηναϊκός Β’ απείλησε ξανά στο 20′, με τον… κεραυνό του Φουρτάδο από το ύψος της μεγάλης περιοχής να σταματάει στο κάθετο δοκάρι του Αυγερινού! Οι Ροδίτες κέρδισαν πέναλτι στο 21′. Υπέροχη μπαλιά του Τσιαντούλα για τον Μανιά, ο οποίος μπήκε στην περιοχή και ανατράπηκε από τον Μαργκόνο, αλλά ο κίπερ των “πράσινων” είπε “όχι” στον επιθετικό των γηπεδούχων από τα 11 βήματα! Νέα καλή στιγμή για τον Διαγόρα στο 42′, με τον Μανωλάκη να βγάζει τη σέντρα από τα αριστερά και τον Φέκκα να αστοχεί με κεφαλιά μέσα από την περιοχή. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε, με τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν την κατοχή της μπάλας και ήταν πιο δραστήριοι στα πρώτα λεπτά της επανάληψης, αλλά ο Διαγόρας ήταν αυτός που “άγγιξε” το γκολ. Λάθος γύρισμα προς τον Μαργκόνο, ο Μανιάς βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ, ωστόσο το πλασέ του σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι των “πράσινων” στο 66′! Στο 81′ οι “πράσινοι” έχασαν μεγάλη ευκαιρία να φέρουν το ματς στα ίσα, με το σουτ του Μπιλάλ να περνάει ελάχιστα πάνω από την εστία του Αυγερινού. Ο Παναθηναϊκός Β’ έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 90+4′, με τον Σιδερά να κάνει το σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή και τον Αυγερινό να πραγματοποιεί σπουδαία επέμβαση! Ο Διαγόρας άντεξε, κράτησε το υπέρ του αποτέλεσμα και πανηγύρισε άλλη μία νίκη στην έδρα του που τον φέρνει στην 3η θέση του Β’ Ομίλου της Super League 2.

ΓΚΟΛ: 2′ Τσιαντούλας / –

Διαγόρας Ρόδου (Θωμάς Γράφας): Αυγερινός, Τσάβος (38′ λ.τ Αρίας), Δημητρίου (87′ λ.τρ. Σταματούλας), Ιγκνάτοβιτς, Μανωλάκης, Μασούρας, Μουντές, Τσιαντούλας, Φέκκας (77′ Λούκιτς), Πάρντο, Μανιάς.

Παναθηναϊκός Β’ (Σωτήρης Αντωνίου): Μαργκόνο, Σιδεράς, Φικάι (46′ Μαρτίνης), Βουτσάς (65′ Τουρκοχωρίτης), Μαντσίνι (56′ Νταμπίζας), Φουρτάδο, Κρυπαράκος, Προδρομίτης, Σαρδέλης, Λάμψιας (46′ Αθανασακόπουλος), Λιούμης (56′ Μπιλάλ).