Προκρίθηκε με ήττα και βλέπει… νταμπλ!

Παρά το γεγονός ότι ηττήθηκε 2:1 από τον Ολυμπιακό στον δεύτερο ημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδος, η ΑΕΚ με το ευρύ 3:0 του πρώτου αγώνα, πανηγύρισε την πρόκριση στον τελικό της διοργάνωσης!

Σε ένα παιχνίδι που ο Ολυμπιακός χρειαζόταν τρία τέρματα για να στείλει το παιχνίδι στην παράταση και μπήκε με το… μαχαίρι στα δόντια, δεν κατάφερε να πετύχει ευρεία νίκη και παρά το γεγονός ότι επικράτησε 2:1 της “Ένωσης” δεν πήρε την πρόκριση για τον τελικό του Κυπέλλου. Ο Μπα με αυτογκόλ έκανε το 1:1, μετά το τέρμα του Βαλμπουενά στο 27ο λεπτό, με τον Χουάνγκ να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του, χωρίς όμως αυτό να είναι… αρκετό. Η ΑΕΚ με το ευρύ 3:0 του πρώτου ματς, έκανε αυτό που έπρεπε, διατήρησε το προβάδισμά της και εξασφάλισε την παρουσία της στον τελικό της διοργάνωσης.

Με δυνατό ρυθμό μπήκαν οι “ερυθρόλευκοι” στο παιχνίδι ψάχνοντας το γρήγορο τέρμα που ήθελαν. Στο 7ο λεπτό ήρθε και η πρώτη μεγάλη φάση για τον Ολυμπιακό. Ο Μουκουντί, έκανε το λάθος, ο Φορτούνης πήρε τη μπάλα και τροφοδότησε τον Χουάνγκ που έκανε το σουτ με τη μπάλα να περνά δίπλα από το δοκάρι. Οι “κιτρινόμαυροι” μετά το πρώτο δεκάλεπτο ισορρόπησαν το παιχνίδι, πήραν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και απείλησαν, αρχικά στο 17ο λεπτό, με τον Λιβάι Γκαρσία που έπιασε ένα δύσκολο σουτ, με τη μπάλα να περνά άουτ και στη συνέχεια με τον Τσούμπερ του οποίου η προσπάθεια κατέληξε στο εξωτερικό μέρος της εστίας. Οι “ερυθρόλευκοι” πήραν ξανά μέτρα και 27ο λεπτό, βρήκαν δίχτυα. Ο Μπακαμπού, έκανε εξαιρετική σέντρα από τα αριστερά, με τον Βαλμπουενά να κάνει την κεφαλιά και να ανοίγει το σκορ. Οι “ερυθρόλευκοι” συνέχισαν να πιέζουν τα αντίπαλα καρε, με τον Φορτούνη να κάνει ωραία ανάπτυξη και να βρίσκει τον Μπιέλ ο οποίος επιχείρησε το πλασέ που πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Στάνκοβιτς, ενώ στη συνέχεια ο Έλληνας μεσοεπιθετικός, έκανε το σουτ, με τον κίπερ της “Ένωσης” να μπλοκάρει σταθερά και τις δύο ομάδες να οδηγούνται στα αποδυτήρια με το 1:0 υπέρ του Ολυμπιακού και τους “ερυθρόλευκους” να χρειάζονται δύο γκολ για να στείλουν το παιχνίδι στην παράταση και τρία για να πάρουν την πρόκριση.

Η ΑΕΚ μπήκε… ορεξάτη στο δεύτερο μέρος, δημιούργησε φάσεις και απείλησε μόλις στο 48 λεπτό με τον Πινέδα, που έστρωσε στον Γκαρσία, με τον Πασχαλάκη να νικά τον επιθετικό της “Ένωσης”, ενώ στη συνέχεια ο ίδιος πάικτης έκανε το βολέ που κατέληξε ψηλά άουτ. Η πίεση της ΑΕΚ συνεχίστηκε, με τον Τσούμπερ να κάνει το σουτ και τον Έλληνα κίπερ των Πειραιωτών να λέει και πάλι “όχι”. Οι “κιτρινόμαυροι” βρήκαν το τέρμα της ισοφάρισης που έψαχναν, με το αυτογκόλ του Μπα να φέρνει την απόλυτη ισορροπία στο παιχνίδι. Ο Τσούμπερ ΄Έστρωσε στον Γκαρσία, ο οποίος έκανε το σουτ, με τον Σενεγαλέζο στην προσπάθειά του να απομακρύνει να βάζει το πόδι του και να αλλάζει πορεία στη μπάλα, ξεγελώντας τον Πασχαλάκη που δεν μπόρεσε να αντιδράσει. Ο Ολυμπιακός απάντησε άμεσα και πήρε ξανά το προβάδισμα. Ο Φορτούνης τροφοδότησε τον Χουάνγκ, εκείνος έφερε τη μπάλα στον αριστερό και με εξαιρετικό σουτ έγραψε το 2:1. Η “Ένωση” βρήκε ξανά δίχτυα, με τον Τσούμπερ που πήρε τη μπάλα στην περιοχή και από πλάγια θέση σκόραρε για το 2:2. Η φάση όμως εξετάστηκε από τον VAR, με τον Ελβετό να είναι εκτεθειμένος και στη συνέχεια ακυρώθηκε. Ο ρυθμός στη συνέχεια έπεσε, ο Ολυμπιακός είχε τη μπάλα στα πόδια του, χωρίς όμως να καταφέρει να δημιουργήσει σημαντικές προϋποθέσεις για γκολ, ενώ η ΑΕΚ προσπαθούσε να ροκανίσει τον χρόνο και να διαφυλάξει το προβάδισμά της.

Έτσι, η “Ένωση” υπερασπίστηκε το υπέρ της προβάδισμα από το πρώτο παιχνίδι και πήρε την πρόκριση για τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος, εκεί που λογικά θα συναντήσει τον ΠΑΟΚ, που έχει ήδη πάρει τεράστιο προβάδισμα πρόκρισης επί της Λαμίας έχοντας επικρατήσει 5:1 στον πρώτο αγώνα.

Γκολ: 27′ Βαλμπουενά, 57′ Χουάνγκ / 52′ Μπα (αυτ)
Κίτρινες: 45+1 Φορτούνης, 59′ Μπακαμπού, 87′ Πασχαλάκης, 89′ Ρέαμπτσιουκ, 90+5 Μπα / 12′ Μοχαμαντί, 64′ Γαλανόπουλος, 90+2 Χατζισαφί, 90+3 Γκατσίνοβιτς

Ολυμπιακός: Πασχαλάκης, Ρέαμπτσιουκ, Μπα, Σισέ, Ανδρούτσος (80′ Μασούρα), Εμβιλά, Χουάνγκ,  Βαλμπουενά (68′ Γκ. Ροντρίγκες), Φορτούνη (81′ Ελ Αραμπί), Μπιέλ (61′ Μπιέλ), Μπακαμπού

ΑΕΚ: Στάνκοβιτς, Μοχαμαντί (13′ Χατζισαφί), Μουκουντί, Μήτογλου, Ρότα, Γαλανόπουλος (85′ Γιόνσον), Μάνταλος (74′ Σιμάνσκι), Τσούμπερ, Φερνάντες (63′ Ελίασον), Πινέδα, Λιβάι Γκαρσία (74′ Γκατσίνοβιτς).