Ο Άμραμπατ έλυσε τον γόρδιο δεσμό και επανέφερε την ΑΕΚ στην κορυφή

Η "Ένωση" πέταξε πάνω από το "Κλέανθης Βικελίδης" επικρατώντας με 2-1 του Άρη και πάτησε ξανά στο πρώτο σκαλοπάτι της βαθμολογίας της Super League, όπου πριν ο Παναθηναϊκός είχε βρεθεί εκεί.

Η “Ένωση” μπήκε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση από τα πρώτα λεπτά, πατώντας περιοχή από τα πρώτα κιόλας λεπτά με τον Βίντα να κάνει αισθητή την παρουσία του στο 3ο λεπτό με μια εναέρια μονομαχία. Η ΑΕΚ προσπάθησε να κερδίσει μέτρα στο γήπεδο με τον τους γηπεδούχους να κάνουν υποχωρήσεις προς τα καρέ τους, με τον Βερστράτε να προσπαθεί να ανακόψει τον Ελιάσον, ο οποίος ήταν αυτός που δημιούργησε τα ρήγματα στην άμυνα του Χουτεσιώτη. Ο Άρης παρόλα αυτά βρήκε χώρους στην αντεπίθεση, χτύπησε στην κόντρα και με τον Μορόν στο 38ο λεπτό, σε μια φάση αρκετά δύσκολη για τον VAR και τον διαιτητή να εξετάζουν την φάση και τελικώς να κατοχυρώνουν την φάση. Η ΑΕΚ μετά το αρχικό σοκ προσπάθησε να βρει τις λύσεις για να ισοφαρίσει πριν το ημίχρονο, αλλά αυτό ήρθε οδηγώντας τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια με τους γηπεδούχους να ηγούνται στην αναμέτρηση.

(INTIME)

Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ μπήκε με τρομερή ένταση και ισοφάρισε άμεσα με τον Σιντιμπέ μετά από γύρισμα του Πόνσε στο 49ο λεπτό της αναμέτρησης, επαναφέροντας και πάλι τις ισορροπίες στην αναμέτρηση. Οι γηπεδούχοι είχαν το κέντρο τους αρκετά χαμηλά από την αρχή του δεύτερου μέρους, με αποτέλεσμα οι παίκτες του Ματίας Αλμέιδα να έχουν τα ηνία της μεσαίας γραμμής και με τους Σιμάνσκι και Γιόνσον να την ελέγχουν πλήρως, είχαν τα ηνία του αγώνα. Ο Άκης Μάντζιος προσπάθησε να χτυπήσει και πάλι στην αντεπίθεση αλλά οι κινήσεις του δεν ευδοκίμησαν, με τον “δικέφαλο” να ανακόπτει κάθε προσπάθεια. Σε πολλές από τις περιπτώσεις που η ΑΕΚ έκανε απόπειρα να χτυπήσει με οργωμένο παιχνίδι στην εστία του Χουτεσιώτη, αλλά ο Έλληνας τερματοφύλακας σταμάτησε όλες τις προσπάθειες των Πόνσε, Σιμάνσκι και Τσούμπερ για να βρουν δίχτυα στο 68ο λεπτό και 73′. Η πίεση της ΑΕΚ απέδωσε καρπούς και σκόραρε με τον Άμραμπατ στο 84′ για κάνει την ολική ανατροπή για να πάρει την νίκη, σε μια αναμέτρηση που προσπάθησε από την αρχή να κυριαρχήσει, αλλά ο Άρης έδειξε πως δεν ήταν τόσο εύκολος αντίπαλος με το τελικό αποτέλεσμα να του αφήνει πικρή γεύση.

ΓΚΟΛ: Μορόν 38′, Σιντιμπέ 49′, Άμραμπατ 84′
Κίτρινες: Φατόρε 6′, Βερστράτε 24′, Σιμάνσκι 35′, Μοντόγια, Ρόουζ 51′, Ζαμόρα 67, Άμραμπατ 75′, Ανσαριφάρντ 82′

Άρης (Μάντζιος): Χουτεσιώτης, Φατόρε, Μπράμπετς, Ρόουζ, Μοντόγια, Βερστράτε, Νταρίντα, Μανού Γκαρθία, Ζαμόρα, Παναγίδης, Μορόν

ΑΕΚ (Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Σιντιμπέ, Κάλενς, Βίντα, Χατζισαφί, Σιμάνσκι, Γιόνσον, Άμραμπατ, Ελίασον, Τσούμπερ, Πόνσε