Σωτήριο τρίποντο για τον Παναιτωλικό στην Τρίπολη

Ο Παναιτωλικός πανηγύρισε ένα σπουδαίο τρίποντο, καθώς επικράτησε 2-0 του Αστέρα στην Τρίπολη, για την 5η αγωνιστική των playouts της Super League, και συνεχίζει δυναμικά την μάχη για την παραμονή.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Στο 4′ απείλησε για πρώτη φορά ο Παναιτωλικός, αλλά ο Τσιφτσής μπλόκαρε εύκολα το ωραίο σουτ του Λομόνακο. Οι φιλοξενούμενοι είχαν νέα καλή στιγμή στο 7′, αλλά το σουτ του Σέρχιο Ντίας από το ύψος της περιοχής πέρασε ελάχιστα άουτ. Στο 8′ οι παίκτες του Γιάννη Πετράκη αντάλλαξαν όμορφα την μπάλα και ο Ντίας με ωραίο σουτ ανάγκασε τον Τσιφτσή να απομακρύνει σε κόρνερ. Ο Αστέρας απείλησε ουσιαστικά για πρώτη φορά στο 22′. Ωραία εκτέλεση φάουλ του Μπαρτόλο, ο Ατιένθα έκανε το τακουνάκι και ο Τσάβες έδιωξε σωτήρια σε κόρνερ. Στο 31′ η ομάδα του Αγρινίου πήρε κεφάλι στο σκορ. Μετά από μια όμορφη επιθετική προσπάθεια, ο Ντίας πήρε την μπάλα στην περιοχή και με δυνατό σουτ νίκησε τον Τσιφτσή και έκανε το 1-0, που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Oι παίκτες του Παναιτωλικού πανηγυρίζουν το γκολ που πέτυχε ο Ντίας στο 31ο λεπτό της αναμέτρησης.(EUROKINISSI)

Ο Παναιτωλικός έβρισκε αρκετά κενά στα μετόπισθεν του Αστέρα στο δεύτερο μέρος και προσπαθούσε να χτυπήσει στην γρήγορη μετάβαση, χάνοντας μάλιστα στο 56′ μεγάλη ευκαιρία να κάνει δύο τα τέρματά του. Εξαιρετική κάθετη του Ντίας, ο Λομόνακο έφυγε ανάμεσα από Καστάνιο και Χουχούμη, εκτέλεσε αλλά ο Τσιφτσής τον νίκησε! Στο 60′ ήταν η σειρά των γηπεδούχων να απειλήσουν. Ο Γκος εκτέλεσε το φάουλ, συγκρούστηκαν Τσάβες – Οικονόμου, η μπάλα έφτασε στον Καστάνιο, ο οποίος δεν κατάφερε να σουτάρει προς την εστία. Στο 67′ οι Αγρινιώτες πέτυχαν και δεύτερο γκολ! Εξαιρετική μεταβίβαση του Ντίας, ο οποίος με την πάσα του έβγαλε τον Ζοάο Πέδρο απέναντι από τον τερματοφύλακα του Αστέρα και πλάσαρε για το 2-0. Ο Παναιτωλικός έφτασε κοντά και σε τρίτο γκολ στο 78′, αλλά ο Ντίας με το αριστερό εκτός περιοχής δεν βρήκε εστία, με τον Τσιφτσή να είναι μακριά από την εστία του. Στο 80′ ο Αστέρας παραλίγο να μειώσει στο σκορ. Ο Ρεγκίς με το εξωτερικό γέμισε στην περιοχή, ο Άλβαρες σούταρε με τη μία στο δεύτερο δοκάρι, αλλά ο Τσάβες ήταν σωτήριος. Τίποτα δεν άλλαξε στα υπόλοιπα λεπτά του ματς, με τους Αγρινιώτες να πανηγυρίζουν ένα τρίποντο “χρυσάφι” στην Τρίπολη!

ΓΚΟΛ: – / 31′ Ντίας, 67′ Ζοάο Πέδρο
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 28′ Λύρατζης / 60′ Πέρες

Αστέρας Τρίπολης: Τσιφτσής, Λύρατζης (88′ Γκαρθία), Ατιένθα, Καστάνιο, Χουχούμης (64′ Άλβαρες), Γιαμπλόνσκι, Γκος (82′ Αλάγκμπε), Μπαρτόλο (46′ Μάντζης), Κρεσπί, Παλάσιος (64′ Ζουγκλής), Μιριτέλο.

Παναιτωλικός: Τσάβες, Μαυρίας, Οικονόμου, Μαλής (79′ Μ. Ντουάρτε), Ταμπίτζε, Τορεχόν, Χουάνπι, Πέρες (82′ Τσιγγάρας), Λιάβας (63′ Χατζηθεοδωρίδης), Ντίας (83′ Φ. Ντουάρτε), Λομόνακο (63′ Ζοάο Πέδρο).