Με τον εξαιρετικό Κοτανίδη «έσπασε» την έδρα της ΑΕΚ (Highlights)

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να πανηγυρίσει μία μεγάλη νίκη κόντρα στην «ένωση» με 26-29 στη Χαλκίδα.

Τρία χρόνια μετά την τελευταία φορά, ο Ολυμπιακός κατάφερε να πάρει τη νίκη από την ΑΕΚ στον πρώτο τελικό από μια σειρά αγώνων, που θα κρίνουν τον Πρωταθλητή. Με τη βοήθεια του εξαιρετικού Κοτανίδη, ο οποίος είχε 19 αποκρούσεις, οι «ερυθρόλευκοι» παρουσιάστηκαν πιο σοβαροί και έτοιμοι από την «ένωση» και έκαναν το 1-0, παίρνοντας ένα μικρό προβάδισμα στο κυνήγι του τίτλου.

Το παιχνίδι άρχισε με γρήγορο ρυθμό από τις δύο ομάδες, με τον Ολυμπιακό να πραγματοποιεί σπουδαίο παιχνίδι όντας πιο αποτελεσματικός από την ΑΕΚ. Οι ερυθρόλευκοι βρίσκονταν μπροστά στο σκορ στο μεγαλύτερο μέρος, φτάνοντας σε διαφορά 3 γκολ με 8-5. Η ΑΕΚ όμως σήκωσε «κεφάλι» και κατάφερε να μειώσει σε 7-8.

Οι παίκτες του Δημητρούλια, υπέπεσαν σε αδικαιολόγητα λάθη, με την άμυνα του Ολυμπιακού να είναι εξαιρετική και να βρίσκεται συνεχώς μπροστά στο σκορ, κάνοντας το 3-0 και φτάνοντας στο 11-7. Ο Μόγια έδωσε λύσεις στην ΑΕΚ, καΙ με δυο προσωπικά του γκολ μείωσε σε 10-12 στο τέλος του πρώτου μέρους.

Το δεύτερο μέρος άρχισε με τον Ολυμπιακό να σκοράρει στην πρώτη επίθεση με τον Οστρούτσκο ο οποίος έκανε το 13-10. Η ΑΕΚ στην προσπάθειά της να αντιδράσει, κέρδισε πέναλτι και δίλεπτη μειώνοντας σε 12-14. Μεγάλη ένταση δημιουργήθηκε πίσω από τον πάγκο του Ολυμπιακού, με το παιχνίδι να διακόπτεται και τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια για πέντε λεπτά.

Στην επιστροφή τους, ο Ολυμπιακός εμφανίστηκε πιο αποφασισμένος, μην αφήνοντας τους τυπικά γηπεδούχους να περάσουν μπροστά στο σκορ. Όμως, με εύστοχο πέναλτι και γκολ του Τζηρά με το αριστερό, η ΑΕΚ ισοφάρισε σε 15-15 για δεύτερη φορά στον αγώνα μετά το 1-1 στο 43ο λεπτό.

Ο Δόμπρης, έβαλε και πάλι μπροστά τους φιλοξενούμενους σκοράροντας το 16-15, ενώ ο Μοντόρο έκανε το +4 με το 15-19. Ο Ολυμπιακός έφερε τη διαφορά στο μέγιστο με το γκολ του Καραμπουρνιώτη, κάνοντας το 5-0, δέκα λεπτά πριν τη λήξη του πρώτου τελικού.

Ο Κοτανίδης ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής, καθώς είχε 19 αποκρούσεις και η Ένωση δεν κατάφερε να βρει εύκολα τέρματα. Ο Μυλωνάς μείωσε σε 17-20 σημειώνοντας το 5ο του γκολ στο ματς. Η ΑΕΚ ανέβασε πολύ την άμυνά της δυσκολεύοντας τον Ολυμπιακό να κάνει το παιχνίδι του και μειώνοντας σε 18-20 λίγο πριν το φινάλε.

Η «ένωση» πέντε λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης παραμένει «ζωντανή», και μειώνει στον πόντο με τον Μυλωνά. Η απάντηση του Ολυμπιακού είναι άμεση με τον Οστρούτσκο να κάνει το 19-21 ενώ ο Μόγια 45 δευτερόλεπτα πριν το τέλος φέρνει και πάλι το παιχνίδι στα ίσα με 21-21 σκοράροντας ένα πολύ σπουδαίο γκολ.

Το παιχνίδι λήγει ισόπαλο, ακριβώς όπως και τα δύο ματς των δύο ομάδων στην κανονική διάρκεια και πάει σε παράταση. Οι ερυθρόλευκοι, στην πρώτη επίθεση περνούν μπροστά στο σκορ, ενώ στο 4ο λεπτό της παράτασης ο Οστρούτσκο κάνει το 21-24.

Στο δεύτερο μέρος της παράτασης η κούραση των παικτών ήταν εμφανής. Ο Ολυμπιακός είχε τον πρώτο λόγο για τη νίκη, αφού βρισκόταν μπροστά στο σκορ και περίμενε την αντίδραση του «δικεφάλου». Με το σκορ να βρίσκεται στο 25-27 λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος, ο Ολυμπιακός «έτρωγε» τον χρόνο, όμως με γκολ του Αραπακόπουλου και του Πασιά έκανε το 26-29 και πήρε τη νίκη στον πρώτο τελικό στη Χαλκίδα.

ΑΕΚ – Ολυμπιακός
Τα πεντάλεπτα: 1-2, 4-7, 7-8, 7-10, 8-11, 10-12 (ημ.), 11-14, 13-15, 15-17, 15-20, 19-20, 21-21 (καν. διάρκεια), 23-25, 26-29.

ΑΕΚ: Αραμπατζής 3, Ουγκάλντε 2, Μυλωνάς 7, Τζηράς 4, Κεδέρης 8, Μόγια 3

Ολυμπιακός: Σλαβούλιτσα 4, Οστρούτσκο 5, Μοντόρο 4, Παπαδόπουλος 2, Δομπρής 6, Μπάγιος 1, Καραμπουρνιώτης 1, Πασσιάς 2, Αραπακόπουλος 1