Με ανατροπή η ΑΕΚ και χωρίς Κόνιαρη (ΦΩΤΟ)

H “Eνωση” ήταν για αρκετή ώρα πίσω στο σκορ, όμως στο τέλος έβγαλε μέταλλο και επικράτησε των Ιταλών με 81-78. Στον τελικό του “Trofeo d’Abruzzo” θα παίξει με την Μπάγερν Μονάχου που “διέλυσε” με 72-38 την Πεζάρο αργά το βράδυ (24/9). Δεν θα αγωνιστεί καθόλου ο Έλληνας γκαρντ στο τουρνουά λόγω ερεθισμού στο μάτι, ωραίο reunion για Ηλία Καντζούρη και Αντρέα Τρινκιέρι.

Η ΑΕΚ βρέθηκε πίσω στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο. Έχανε με 17-7 στο 8′ και 39-32 στο 19′, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο είχε το πάνω χέρι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Προηγήθηκε 79-72 στα 48 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη. Η ιταλική ομάδα προσπάθησε να… γυρίσει το ματς και κατάφερε με πίεση σε όλο το γήπεδο να μειώσει σε 79-78 στα 13’’. Με την ψυχραιμία, ωστόσο, του Τιμ Φρέιζερ στα 8’’ πριν από τη λήξη (2/2 βολές) η ΑΕΚ κράτησε τη νίκη 81-78, με την Βερόνα να αστοχεί σε μακρινό τρίποντο για τυχόν ισοφάριση.

Για προληπτικούς λόγους, ο Αντώνης Κόνιαρης τέθηκε εκτός των “κιτρινόμαυρων” αγώνων του διημέρου. Το ιατρικό επιτελείο απεφάνθη ότι είναι προτιμότερο να μην χρησιμοποιηθεί στο “Trofeo d’Abruzzo”, εξαιτίας ενός ερεθισμού στο αριστερό μάτι.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-19, 34-39, 61-62, 81-78

ΑΕΚ (Καντζούρης): Φρέιζερ 15 (8 ασίστ), Πετρόπουλος 5 (4 ριμπάουντ), Ξανθόπουλος, ΜακΓκριφ, Φιλιππάκος, Περσίδης 7, Μάντσεν 10, Μαυροειδής, Παπαδάκης 12, Γουίλιαμς 17, Μίτσελ 10 (7 ριμπάουντ), Στρέλνιεκς 5.

Βερόνα (Ραμάλι): Σμιθ 5, Καπελέτι 11, Χόλμαν 18, Κασάνιν 2, Τζόνσον 7, Ίμπρο 2, Καντούσι 5, Ροσέλι 6, Άντερσον 18, Ούντομ 4.