H πρόκριση θα κριθεί στο “Βικελίδης”

ΑΕΚ και Άρης, έμειναν ισόπαλοι 0-0 στην “OPAP Arena” σε ένα παιχνίδι με λίγες καλές στιγμές και η πρόκριση για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος θα κριθεί στην Θεσσαλονίκη.

Στα πρώτο μισό του πρώτου ημιχρόνου δεν υπήρχαν καλές στιγμές στο παιχνίδι. Ελάχιστες τελικές και καμία εντός εστίας. Η ΑΕΚ είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, με τον Άρη να στέκεται άψογα ανασταλτικά και να προσπαθεί να χτυπήσει με αντεπιθέσεις και να βρει γκολ. Η πρώτη τελική στο στόχο, έγινε στο 43′. Ο Πινέδα, είδε την μπάλα να στρώνεται μπροστά του και με σουτ έξω από την περιοχή, προσπάθησε να κερδίσει τον Κουέστα, που μάζεψε σταθερά την μπάλα. Ένα λεπτό αργότερα, ήρθε η σειρά του Τσούμπερ να απειλήσει, αλλά η προσπάθεια του πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

Με καλή στιγμή ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο. Ο Πόνσε πήρε την μπάλα έξω από την περιοχή, έπιασε ένα ωραίο σουτ, με την μπάλα να περνά λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Κουέστα. Η καλύτερη στιγμή του αγώνα έγινε στο 68 και ήταν για τον Άρη. Ο Μορόν βρέθηκε απέναντι από τον Αθανασιάδη, αλλά η τελική του προσπάθεια δεν ήταν η καλύτερη με την μπάλα να περνάει άουτ. Στο 74′ οι Θεσσαλονικείς άγγιξαν το γκολ. Ο Ζιλ δοκίμασε το πόδι του, η μπάλα πήγαινε στην γωνία της εστίας, αλλά ο Έλληνας τερματοφύλακας με τρομερή απόκρουση απομάκρυνε σε κόρνερ. Στο 79′ μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Άρης σπατάλησε ακόμα μία τεράστια ευκαιρία με τον Φαμπιάνο, με την κεφαλιά του να περνάει λίγο άουτ.