Φιλική τεσσάρα επί της Προοδευτικής

Η ΑΕΚ επικράτησε με 4-0 των “βυσσινί” σε κεκλεισμένων των θυρών αγώνα προπονητικού χαρακτήρα, που διήρκησε τρία 45λεπτα.

Η “‘Ενωση”, όπως και οι υπόλοιπες ομάδες, έχει μπει στην τελική ευθεία εν όψει των υποχρεώσεων του ελληνικού πρωταθλήματος, το οποίο εκκινεί την επόμενη εβδομάδα (20-21 Αυγούστου). Ο Ντομαγκόι Βίντα έκανε το ανεπίσημο ντεμπούτο του με τη φανέλα των “κιτρινόμαυρων”.

Ο Ματίας Αλμέιδα παράταξε την ομάδα του με τους Στάνκοβιτς, Βίντα, Γιόνσον, Άμραμπατ, Πινέδα, Τσούμπερ, Σιμάνσκι, Τζαβέλλα, Χατζισαφί, Μάνταλο και Αραορύχο. Ο Πινέδα άνοιξε το σκορ για την ομάδα του στο 20ο λεπτό, μετά από ενέργεια και πάσα του Στίβεν Τσούμπερ. Δέκα λεπτά αργότερα ήρθε το δεύτερο γκολ για την “Ένωση” και πάλι από τον Μεξικανό μέσο. Στο τέλος του πρώτου 45λεπτου, ο Γιόνσον έκανε το 3-0, μετά από πάσα του Άραμπατ.

Στο δεύτερο 45λεπτο δεν άλλαξε το σκορ, ωστόσο η ΑΕΚ συνέχισε να απειλεί την εστία της Προοδευτικής. Στο τρίτο και τελευταίο 45λεπτο, η ΑΕΚ αγωνίστηκε με τους Αθανασιάδη, Ραντόνια, Μήτογλου, Λάτσι, Μιτάι, Μουστακόπουλο, Φράνσον, Μοχαμάντι, Γιούση, Ρότα και Γκαρσία. Στο 9ο λεπτό του εν λόγω… ημιχρόνου, ο Μοχαμάντι πέτυχε το τέταρτο γκολ της ομάδας του με σέντρα-σουτ από τα αριστερά.

Για την Προοδευτική ξεκίνησαν οι Αστράς, Αλεξίου, Παρασκευόπουλος, Ποτουρίδης, Αλεξίου, Πατσατζόγλου, Παντελίδης. Μεγαρίτης, Πίσσας, Θεοδωρίδης, Ευθυμίου, Κυριαζής.
Αγωνίστηκαν και οι Καραργύρης, Νταβιώτης, Σινκ, Τζανουλίνο, Αγγελόπουλος, Μαρκοπουλιώτης, Γκαργκαλατζίδης, Παυλίδης, Γιαννιτσάνης.