Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικού

Με άλλο ένα αγωνιστικό σαββατοκύριακο να έχει πλέον τελειώσει, το ertsports.gr σας παρουσιάζει τα πεπραγμένα των ποδοσφαιριστών από τη χώρα μας που αγωνίζονται σε ομάδες άλλων ευρωπαϊκών – και μη – χωρών.

Ο Κώστας Τσιμίκας αγωνίστηκε για 21 λεπτά στην αναμέτρηση της Λίβερπουλ με την Μπόρνμουθ, η οποία έληξε 9-0. Ο 26χρονος αριστερός μπακ πρόλαβε να μοιράσει δύο ασίστ, με αποδέκτες τους Καρβάλιο και Ντίαζ. Ο Οδυσσέας Βλαχοδήμος συμμετείχε σε ολόκληρο τον αγώνα της Μπενφίκα κόντρα στη Μποαβίστα εκτός έδρας και κράτησε το “μηδέν”, με την ομάδα του να σκοράρει τρεις φορές. Ο Δημήτρης Νικολάου ήταν βασικός και δεν αντικαταστάθηκε στο 2-2 της Σπέτσια με τη Σασουόλο. Στην ίδια αναμέτρηση έπαιξε για τoυς “νεροβέρντι” ο Γιώργος Κυριακόπουλος, ο οποίος έμεινε για 78 λεπτά στο χορτάρι και μοίρασε μία ασίστ στον Φρατέσι.

Ο Ντίνος Μαυροπάνος αγωνίστηκε για 90 λεπτά στον αγώνα ανάμεσα σε Κολωνία και Στουτγάρδη, που έληξε 0-0. Ο Κώστας Σταφυλίδης συμμετείχε για 53′ στην εκτός έδρας ήττα της Μπόχουμ με 1-0 από τη Φράιμπουργκ. Ο Σεμπάστιαν Βασιλειάδης έπαιξε σε ολόκληρο το 90λεπτο του αγώνα της Αρμίνια Μπίλεφελντ με την Μπράουνσβαϊγκ για την Μπουντεσλίγκα 2 και δημιούργησε το τέταρτο γκολ της ομάδας του. Ο Χαράλαμπος Μακρίδης μπήκε ως αλλαγή στο 74ο λεπτό της βαριάς ήττας της Ρέγκενσμπουργκ από τη Φορτούνα Ντίσελντορφ με 4-0. Ο Μανώλης Σάλιακας αγωνίστηκε για 75 λεπτά στην εντός έδρας ισοπαλία της Ζανκτ Πάουλι με 2-2 κόντρα στην Πάντερμπορν.

Στην εκτός έδρας νίκη της Άλκμααρ επί της Καμπούρ με 1-0, ο Βαγγέλης Παυλίδης έπαιξε στο πρώτο ημίχρονο και ο Παντελής Χατζηδιάκος για 65 λεπτά. Ο Χρήστος Τζόλης συμμετείχε για 71 λεπτά στην ήττα της Τβέντε με 1-0 από τη Φόλενταμ. Ο Βασίλης Μπάρκας αγωνίστηκε σε ολόκληρο τον αγώνα της Ουτρέχτης με τον Άγιαξ, την οποία νίκησε με 2-0 ο “Αίαντας”. Για την ίδια αναμέτρηση, ο Τάσος Δουβίκας μπήκε στο χορτάρι στο 70′. Ο Δημήτρης Σιόβας έπαιξε σε ολόκληρο το ματς της Φορτούνα Σιτάρντ κόντρα στη Χέρενφεν και είδε την ομάδα του να ηττάται με 2-1.

Ο Νίκος Μιχελής συμμετείχε σε ολόκληρο το 90λεπτο στην εντός έδρας ήττα της Μιραντές με 3-1 από τη Μάλαγα για τη Λα Λίγκα 2. Στην Αυστρία, ο Ευθύμης Κουλούρης της Λίντσερ έπαιξε για 18 λεπτά κόντρα στην Αλτάχ και ήταν αυτός που διαμόρφωσε το τελικό 4-1. Ο Νίκος Βέργος αγωνίστηκε για 56′ στην εκτός έδρας νίκη της Βολσφμπέργκερ επί της Τιρόλ. Ο Κώστας Γκέζος συμμετείχε για 77 λεπτά στην εντός έδρας ισοπαλία (3-3) της Αούστρια Κλάγκενφουρτ με την Αούστρια Βιέννης.

Ο Δημήτρης Εμμανουηλίδης ήταν βασικός στη νίκη της Βέιλε με 2-0 στην έδρα της Χίλεροντ για τη Β’ Δανίας, αλλά αντικαταστάθηκε στο 64′. Στην Τσάμπιονσιπ, ο Τζόρτζ Μπάλντοκ έπαιξε για 90′ στην εκτός έδρας ισοπαλία (1-1) της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ με τη Λούτον.

Ο Μανώλης Σιώπης συμμετείχε στο πρώτο ημίχρονο της “λευκής” ισοπαλίας της Τράμπζονσπορ με τη Γαλατασαράι. Ο Στέλιος Κίτσιου αγωνίστηκε σε ολόκληρο το 90λεπτο της εντυπωσιακής νίκης της Γκαζιαντέπ με 5-2 επί της Αντάλιασπορ και είχε μια ασίστ στο δεύτερο γκολ. Ο Δημήτρης Κολοβέτσιος έπαιξε σε ολόκληρο τον αγώνα της Καϊσέρισπορ, η οποία νίκησε με 3-0 την Γκιρεσούνσπορ. Ο Τάσος Χατζηγιοβάνης μπήκε ως αλλαγή στο δεύτερο ημίχρονο της ήττας της Ανκαραγκουτσού με 3-0 από την Καραγκουμρούκ. Οι Γιάννης Γκέλιος, Γιώργος Κουτρουμπής και Δημήτρης Μάνος αγωνίστηκαν στη νίκη της Μπαντίρμασπορ με 2-1 επί της Γκεζτέπε, με τον τελευταίο να αποχωρεί στο 64′.

Ο Σταύρος Ζαροκώστας μπήκε στο 66ο λεπτό της εκτός έδρας αναμέτρησης της Χάκα με την Ιλβ και σκόραρε στο 69′, βοηθώντας την ομάδα να πετύχει ανατροπή και να κερδίσει με 3-2. Ο Μάριος Πουρζιτίδης έπαιξε για τέσσερα λεπτά στην εκτός έδρας νίκη της Σλόβαν Λίμπερετς με 2-1 επί της Σλοβάκο. Ο Ταξιάρχης Φούντας έμεινε για μόλις 29′ στο χορτάρι στην ήττα της D.C Γιουνάιτεντ από την Ατλάντα Γιουνάιτεντ με 3-2, μιας και αναγκάστηκε να αποχωρήσει λόγω χτυπήματος που δέχθηκε στο κεφάλι.

Στην Πολωνία, ο Κώστας Τριανταφυλλόπουλος αγωνίστηκε σε ολόκληρο τον αγώνα στη εντός έδρας νίκη της Πόγκον Στσζέτσιν επί της Ζαγκλέμπιε με 3-0. Ο Στράτος Σβάρνας έπαιξε και στα 90 λεπτά της εμφατικής νίκης της Ρακόβ με 4-1 επί της Σλασκ εκτός έδρας, ενώ ο Γιάννης Παπανικολάου έμεινε στον αγωνιστικό χώρο έως το 82′. Ο Δημήτρης Σταυρόπουλος συμμετείχε σχεδόν σε ολόκληρο τον αγώνα της Βάρτα Πόζναν όπου ήρθε και η νίκη με 2-0 στην έδρα της Κρακόβια, όμως βγήκε τρία λεπτά πριν τη λήξη. Ο Αλέξανδρος Κατράνης αγωνίστηκε για 80 λεπτά στην ήττα της Πιάστ Γκλίβιτσε με 1-0 από τη Λεχ στο Πόζναν.