Ο Γιακουμάκης γράφει Ιστορία στο MLS!

O Έλληνας επιθετικός σημείωσε το δέκατο γκολ του στη σεζόν στη νίκη της ομάδας του και έτσι ανέβηκε στην κορυφή του πίνακα των σκόρερ στο πρωτάθλημα των Ηνωμένων Πολιτειών Αμερικής.

Ασταμάτητος είναι ο Γιώργος Γιακουμάκης, ο οποίος στην επικράτηση της Ατλάντα Γιουνάιτεντ με 3:1 επί της Γουόσινγκτον, σημείωσε στο 13ο λεπτό του αγώνα το δέκατο τέρμα του στη φετινή χρονιά στο MLS.

Με το τέρμα αυτό, ο Έλληνας στράικερ “σκαρφάλωσε” στην κορυφή της λίστας των σκόρερ του MLS μαζί με τρεις ακόμα παίκτες που έχουν παίξει περισσότερα ματς από αυτόν.

Παράλληλα, ο Γιακουμάκης έγινε ο παίκτης που έφτασε πιο γρήγορα στα 10 γκολ στην ιστορία της Ατλάντα Γιουνάιτεντ έχοντας παίξει 766 λεπτά σε 10 αγώνες, ξεπερνώντας τον Ζόζεφ Μαρτίνες, ο οποίος είναι ο πρώτος σκόρερ όλων των εποχών στην Ατλάντα.

Παράλληλα, για την Γουόσινγκτον το μοναδικό τέρμα, αυτό που ισοφάρισε κιόλας ανήκει στον Ταξιάρχη Φούντα, ο οποίος έβαλε επίσης το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ. //Γ.