Ισόπαλη η ελληνική μονομαχία μεταξύ Κούτσια και Γιακουμάκη! (video)

Η Ατλάντα ήρθε ισόπαλη 3:3 με το Σικάγο, με τους Έλληνες ποδοσφαιριστές να πετυχαίνουν από δύο και ένα γκολ αντίστοιχα για το πρωτάθλημα του MLS.

Η “γαλανόλευκη” μάχη στο πρωτάθλημα του MLS αναδείχθηκε ισόπαλη 3:3 ανάμεσα στην Ατλάντα και το Σικάγο. Οι Γιώργος Γιακουμάκης και Γιώργος Κούτσιας τέθηκαν αντιμέτωποι για δεύτερη φορά φέτος στο πρωτάθλημα των Ηνωμένων Πολιτειών Αμερικής, σκοράροντας από δυο και ένα τέρμα αντίστοιχα.

Η “μάχη” ανάμεσα στη Σικάγο Φάιρ και στην Ατλάντα Γιουνάιτεντ βρήκε στη σέντρα της του δυο Έλληνες παίκτες στον πάγκο, όμως πέρασαν ως αλλαγή και κατέληξαν να είναι οι μεγάλοι πρωταγωνιστές της αναμέτρησης.

Συγκεκριμένα, ο Γιώργος Γιακουμάκης της Ατλάντα Γιουνάιτεντ μπήκε στο παιχνίδι ως αλλαγή στο 46ο λεπτό στην θέση του Μπέρι κι έγινε άμεσα επιδραστικός για την ομάδα του, καθώς στο 55′ σκόραρε για να ισοφαρίσει σε 2:2 το ματς.

Στη συνέχεια και συγκεκριμένα στο 65′ βρήκε ξανά τον δρόμο προς τα δίχτυα ολοκληρώντας την ολική ανατροπή για την Ατλάντα μετά την κάθετη πάσα του Αλμάδα. Στο 71′, η Ατλάντα έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Λουίζ Αραούχο και έτσι το Σικάγο πίεσε για την ισοφάριση, με τον Γιώργο Κούτσια να περνάει στο 80′ ως αλλαγή στη θέση του Σουκέ. Ο Έλληνας επιθετικός έγινε η… χρυσή αλλαγή, καθώς στο 89ο λεπτό του αγώνα, σκόραρε με σουτ από τα όρια της μικρής περιοχής πετυχαίνοντας το παρθενικό του τέρμα στην αμερικανική λίγκα και ισοφαρίζοντας παράλληλα το ματς σε 3:3.

Πλέον, ο Γιώργος Γιακουμάκης είναι αυτή τη στιγμή έκτος σκόρερ του πρωταθλήματος με οκτώ γκολ σε δέκα παιχνίδια, έχοντας χάσει και τέσσερα ματς λόγω τραυματισμού κι ένα λόγω καθυστέρησης έκδοσης της visa του.//Γ.