Το Μιλάνο έχει σφυγμό και… ονειρεύεται!

Η Ολίμπια με “όπλο” της την εξαιρετική τέταρτη περίοδο, κατάφερε να επικρατήσει με 76-62 επί της Παρτίζαν και έτσι διατηρεί τις “ελπίδες” της για μια θέση στην οκτάδα της Euroleague.

Μετά από ένα ματς με αρκετή ένταση, η Ολίμπια Μιλάνο κατάφερε να επιβληθεί με 76-62 επί της Παρτίζαν για την 28η αγωνιστική της Euroleague. Με τη νίκη αυτή, το σύνολο του Έττορε Μεσίνα ανέβηκε στο 12-15 και παραμένει “ζωντανό” στο “κυνήγι” της οκτάδας, που οδηγεί στα playoffs, ενώ οι Σέρβοι υποχώρησαν στο 15-13 και έχασε σημαντικό… έδαφος.

Η Παρτίζαν ξεκίνησε πιο δυναμικά την αναμέτρηση και βρήκε πέντε πόντους από τον Πάντερ, ενώ με ενέργεια του Αβράμοβιτς προηγήθηκε με 10-2 (5′) δείχνοντας από νωρίς τις διαθέσεις της. Η Ολίμπια στη συνέχεια βρήκε χώρους στην επίθεσή της, “έσφιξε” την αμυντική της λειτουργία και με πρωταγωνιστές της τον Μπάρον και τον Ντέιβις, μείωσε τη διαφορά αισθητά (8-14, 8′). Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο +6 (13-19) για τους Σέρβους μετά από προσπάθεια του Πάντερ.

Οι φιλοξενούμενοι στην αρχή της δεύτερης περιόδου είχαν παρόμοια εικόνα και το “πάνω χέρι” στο ματς, με τους Παπαπέτρου και ΛεΝτέι να σκοράρουν κοντά στο καλάθι των Ιταλών, οι οποίοι τότε έβγαλαν αντίδραση. Με ένα… επιθετικό κρεσέντο, η ομάδα του Έττορε Μεσίνα χάρη σε ενέργειες των Νέιπιερ, Πάνγκος και Χάινς, κατάφερε να ισοφαρίσει σε 25-25 (17′). Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με ισορροπημένη εικόνα και από τις δυο πλευρές, όμως η Ολίμπια είχε το ισχνό προβάδισμα πλέον (30-29) μετά από τρίποντο του Μπάρον.

Με γρήγορο ρυθμό και αρκετή ένταση από τις δυο μεριές άρχισε η τρίτη περίοδος της αναμέτρησης. Οι Νάναλι, Πάντερ και Λεσόρ πρωταγωνίστησαν για το σύνολο του Ζέλικο Ομπράντοβιτς, όμως οι Ιταλοί απάντησαν με τους Μπάρον, Βόιτμαν και Ρίτσι. Οι δυο ομάδες συνέχισαν… χέρι-χέρι το τρίτο δεκάλεπτο, το οποίο ολοκληρώθηκε στο +3 (49-46) για τους γηπεδούχους με εύστοχο τρίποντο του Νέιπιερ.

Η Ολίμπια Μιλάνο άφησε… το καλύτερο για την τελευταία περίοδο. Συγκεκριμένα, οι Ιταλοί  “έτρεξαν” ένα 11-0 σερί (60-46, 33′) με πρωταγωνιστές τους τον Ντέιβις, τον Νέιπιερ, αλλά και τον Μπάρον. Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς μετά το time-out του Σέρβου τεχνικού, προσπάθησε να βγάλει αντίδραση με πρωτεργάτες τους Έξουμ και Αβράμοβιτς, όμως το σύνολο του κόουτς Μεσίνα είχε πλέον τα “ηνία” του αγώνα. Το τελικό σκορ του παιχνιδιού διαμορφώθηκε στο 76-62 υπέρ των Ιταλών, που συνεχίζουν να… πιστεύουν στο “όνειρο” της οκτάδας.

Τα δεκάλεπτα: 13-19, 30-29, 49-46, 76-62

ΟΛΙΜΠΙΑ ΜΙΛΑΝΟ (Έττορε Μεσίνα): Ντέιβις 14 (6/9 δίποντα, 2/2 βολές), Λουγουαγού-Καμπαρό, Πάνγκος 10 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Τονούτ 4, Μέλι 9 (4/5 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Μπάρον 14 (3), Νέιπιερ 10 (1/5 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ρίτσι 4, Σιλντς, Χάινς 4, Φόγκτμαν 7 (1).

ΠΑΡΤΙΖΑΝ (Ζέλικο Ομπράντοβιτς): Βούκτσεβιτς, ΛεΝτέι 7 (3/7 σουτ, 4 ριμπάουντ), Αβράμοβιτς 4, Πάντερ 15 (5/8 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 5/5 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σμάιλαγκιτς 2, Παπαπέτρου 3 (1/4 σουτ, 1/2 βολές, 2 κλεψίματα), Έξουμ 10 (2), Νάναλι 10 (2), Λεσόρ 11 (4/4 δίποντα, 3/6 βολές, 6 ριμπάουντ), Τριφούνοβιτς, Μάνταρ.