Στον Πειραιά η πρώτη κούπα της χρονιάς (video)

Ο Ολυμπιακός έδειξε πιο έτοιμος, πιο συμπαγής, επικράτησε του Παναθηναϊκού με 67-52 στη Ρόδο και κατέκτησε το Σούπερ Καπ, ξεκινώντας με τον καλύτερο τρόπο την χρονιά.

Ο Ολυμπιακός, ήταν ανώτερος στο μεγαλύτερο διάστημα το αγώνα, επικράτησε του Παναθηναϊκού με 67-52 και κατέκτησε το Σούπερ Καπ που διεξάγεται στη Ρόδο. Οι “πράσινοι” είχαν το προβάδισμα μόνο στα τρία πρώτα λεπτά. Έκτοτε, οι νταμπλούχοι Ελλάδος, πήραν το προβάδισμα και δεν κοίταξαν ξανά πίσω. Κομβικός σε ακόμα ένα ντέρμπι ο Μουστάφα Φαλ με 12 πόντους. Στους 12 σταμάτησε και ο Βεζένκοφ. Για το “τριφύλλι” 12 έβαλε ο Λι, ενώ 10 ο Ντέρικ Γουίλιαμς.

O αγώνας

Με καλύτερο ρυθμό ξεκίνησε την αναμέτρηση ο Παναθηναϊκός και προηγήθηκε με 9-2 στο 3′, με τον Ντέρικ Γουίλιαμς να σημειώνει 7 πόντους. H απάντηση ήταν άμεση για τους “ερυθρόλευκους” με τον Αϊζάια Κάνααν να ευστοχεί σε δύο διαδοχικά τρίποντα και να μειώνει σε 9-8 στο 4′. To μομέντουμ ήταν ξεκάθαρα με τους “ερυθρόλευκους” που με 4 πόντους του Βεζένκοφ πήρε κεφάλι στο σκορ με 12-9. Μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου, οι Πειραιώτες είχαν τα ηνία και στο 10′ ήταν μπροστά με 18-15.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το δεύτερο δεκάλεπτο με την ομάδα του Μπαρτζώκα να έχει το προβάδισμα και να προηγείται με 23-17 αρκετά νωρίς. Οι “πράσινοι” κάνοντας ένα επιμέρους 7-0 πέρασαν μπροστά στο σκορ με 24-23 στο 14′. Ο Ολυμπιακός είχε και πάλι απάντηση. Με τρεις πόντους του Λαρετζάκη και 2 των Πίτερς και Μπολομπόι οι νταμπλούχοι Ελλάδος ανέβασαν την διαφορά τους στους 6, 30-24, 3.30΄για το τέλος. Ο Πάρις Λι, είχε πάει φωτιά με 8 διαδοχικούς πόντους, αλλά το τρίποντο του ΜακΚίσικ διαμόρφωσε το 37-34 του ημιχρόνου.

Ο Ολυμπιακός μπήκε με… ορμή στο τρίτο δεκάλεπτο και γρήγορα πήρε διψήφια διαφορά, 44-34 με τον Φαλ να βάζει 4 και τον Βεζένκοφ 3 πόντους. Άλυτο πρόβλημα για την άμυνα των “πρασίνων” αποτελούσε ο Γάλλος σέντερ, που ήταν κυρίαρχος στις δύο πλευρές του παρκέ. Οι Πειραιώτες, παίζοντας μπάσκετ με αρχή μέση και τέλος, ανέκτησαν διαφορά 13 πόντων, 56-43.

Ο Παναθηναϊκός είχε μεγάλο πρόβλημα στην επίθεση, αφού δεν μπορούσε να βρει ρυθμό. Η διαφορά, αντί να μειωνόταν, αυξάνονταν και με λέι απ του Λαρετζάκη έφτασε στους 16 πόντους, 61-45 στο 33′. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, με την εμπειρία της διαχειρίστηκε άψογα το προβάδισμα της, πήρε τη νίκη με 67-52 και κατέκτησε το Σούπερ Καπ.