Στην λεπτομέρεια η Τρέντο | Πέρασε από την Άγκυρα η Ουλμ

Οι αναμετρήσεις της τέταρτης αγωνιστικής του Eurocup είχαν τρομερό ενδιαφέρον, με τις ομάδες να δίνουν μάχη για την πρώτη θέση των ομίλων και πολλές από αυτές, να παίρνουν τις νίκες στην στις τελευταίες επιθέσεις.

Πενεβέζις – Τρέντο 92-93

Η Πενεβέζις υποδέχθηκε την Τρέντο στο “Kalnapilis Arena”, όντας και οι δύο χαμηλά στην βαθμολογία του δεύτερου ομίλου. Για την ακρίβεια, οι γηπεδούχοι ήταν στην θέση και οι φιλοξενούμενοι στην . Ωστόσο, η ομάδα του Πάολο Γκαλμπιάτι κατάφερε να επικρατήσει εκτός έδρας, με τελικό σκορ 93-92, σε ένα ματς… ακατάλληλο για καρδιακούς. Πολυτιμότερος της αναμέτρησης ήταν ο Κουίν Έλις, ο οποίος σκόραρε στο 92-91 για να διαμορφώσει την έκβαση της αναμέτρησης. Για την ιστορία, ο 20χρονος γκαρντ σκόραρε 13 πόντους και μοίρασε 10 ασίστ, πραγματοποιώντας νταμπλ-νταμπλ εμφάνιση, ενώ μάζεψε και 3 ριμπάουντ.

Κλουζ Νάποκα – Μπούντουτσνοστ 89-74

Η δε Κλουζ Νάποκα φιλοξένησε την Μπούντουτσνοστ στο “Horia Demian Cluj” και νίκησε με ευκολία (89-74), αφού ο Αντρίια Στιπάνοβιτς σκόραρε 18 πόντους, μάζεψε 3 ριμπάουντ και μοίρασε 2 ασίστ. Έτσι, το σύνολο του Μιχάι Σιλβάσαν αποκόμισε την τρίτη του νίκη, στις τέσσερις αναμετρήσεις, ενώ οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν το 2-2, στο πλαίσιο του Β’ γκρουπ. Μπροστάρης από την πλευρά των ηττημένων ήταν ο ΜακΚίνλεϊ Ράιτ, με 21 πόντους και 5 ασίστ.

Τσεντεβίτα Ολίμπια – Προμετέι 83-90

Στο “Arena Stozice”, η Τσεντεβίτα υποδέχθηκε την Προμετέι, η οποία νίκησε στην εκτός έδρας αναμέτρηση, κατακτώντας το δεύτερο θετικό τους αποτέλεσμα, ενώ οι γηπεδούχοι δεν έχουν νικήσει ακόμη στον πρώτο όμιλο. Μάλιστα, με τον Ρόναλντ Μαρτς να βρίσκεται σε εκπληκτική βραδιά, έχοντας 20 πόντους και 6 ριμπάουντ, οι επισκέπτες κατάφεραν να αποδράσουν έστω και στις… λεπτομέρειες (90-83).

Τουρκ Τέλεκομ – Ράτιοφαρμ Ουλμ 78-91

Η Ράτιοφαρμ Ουλμ φιλοξενήθηκε από την Τουρκ Τέλεκομ, στο “Ankara Arena”, όπου και νίκησε με 91-78. Έτσι, η ομάδα του Άντον Γκαβέλ ανέβηκε στην θέση, η οποία – στο τέλος της ημέρας – δίνει την πρόκριση στα πλέι-οφ του EuroCup. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι υποχώρησαν στην θέση του δεύτερου ομίλου. Ο Χεορχίνιο ντε Πάουλα ήταν ο πολυτιμότερος της αναμέτρησης, με νταμπλ-νταμπλ, αφού σκόραρε 24 πόντους, μάζεψε 10 ριμπάουντ και μοίρασε 5 ασίστ.

Γκραν Κανάρια – Μπουργκ 84-76

Οι Ισπανοί στο ντέρμπι της κορυφής επικράτησε της Γαλλικής Μπουργκ με πολυφωνία 11 παικτών στους σκόρερ, με τους παίκτες του Γιάκα Λάκοβιτς να έχουν τα ηνία από την αρχή της αναμέτρησης μέχρι το τέλος. Οι Γάλλοι μπήκαν δυνατά στα πρώτα λεπτά, αλλά οι Ισπανοί ξέσπασαν, δημιουργώντας μια διαφορά 15 πόντων στο ημίχρονο. Στο δεύτερος μέρος διατήρησε την διαφορά και πήρε την νίκη με κορυφαίους τους  Λέιμερς με 17 πόντους και Πέλο με 12.