Ράντονιτς: «Χάσαμε 3 ματς στο τέλος, σημαντική νίκη ενόψει συνέχειας»

Στην προσπάθεια που έκαναν οι παίκτες του σήμερα στάθηκε στις δηλώσεις του ο Μαυροβούνιος τεχνικός του “τριφυλλιού” μετά τη νίκη της ομάδας του στο ΟΑΚΑ επί της Βίρτους Μπολόνια.

Ο Παναθηναϊκός στην παράταση, επικράτησε με 88:85 της Βίρτους Μπολόνια στο ΟΑΚΑ και επέστρεψε με… ψυχή στις νίκες για την 9η αγωνιστική της Euroleague, έχοντας ως πρωταγωνιστές τους Γουίλιαμς, Γουόλτερς, Λι και Μπέικον.

Μετά τη λήξη του αγώνα, ο τεχνικός των “πρασίνων”, Ντέγιαν Ράντονιτς μίλησε για την… ψυχωμένη νίκη της ομάδας του επί των Ιταλών, τονίζοντας πως η επικράτηση αυτη δίνει ώθηση ενόψει της συνέχειας.

Αναλυτικά όσα δήλωσε ο Ντέγιαν Ράντονιτς:

«Συγχαρητήρια στους παίκτες και στον κόσμο που μας βοήθησε πολύ να επιβιώσουμε και να κερδίσουμε. Ελπίζω σε δύο μέρες να είναι πάλι εδώ. Στο τέλος και την παράταση μας βοηθήσαν πολύ. Το ξεκίνημα δεν ήταν καλό. Η τρίτη περίοδος ήταν πολύ καλή. Ήταν δύσκολο να πάρουμε το ματς στο τέταρτο δεκάλεπτο. Η ομάδα δεν ήταν καλή στην άμυνα. Δεν πήραμε το ματς στην κανονική διάρκεια, αν και προσπαθήσαμε να βρούμε τρόπους, αλλά είναι για εμάς μεγάλη νίκη γιατί παίζαμε με μια ομάδα με ποιότητα, κερδίζουμε χρόνο, αλλά κοιτάμε το επόμενο παιχνίδι και πρέπει να είμαστε συγκεντρωμένοι και σωματικά και πνευματικά για το ματς με τη Βιλερμπάν».

Για την απόδοση του Γουίλιαμς είπε: «Νομίζω ότι είναι η ομάδα που κέρδισε. Για να κερδίσεις μια ομάδα όπως τη Βίρτους θες όσους περισσότερους παίκτες μπορείς. Το πιο σημαντικό είναι ότι μετά από 3 ματς που τα χάσαμε στο τέλος, πήραμε ένα και μας βοηθάει στην ψυχολογία μας».

Για την πεντάδα με Ουόλτερς και Πάρις Λι δήλωσε: «Θα είναι μια από τις επιλογές που έχουμε, ειδικά τώρα που είναι έξω και ο Γκριγκόνις, που θα πρέπει να βρούμε τρόπους να καλύψουμε το κενό του». //