Τον έσωσε ο… μαγικός Γουίλιαμς

Ο Παναθηναϊκός στην παράταση, επικράτησε με 88:85 της Βίρτους Μπολόνια στο ΟΑΚΑ και επέστρεψε με… ψυχή στις νίκες για την 9η αγωνιστική της Euroleague.

Με τον Ντέρικ Γουίλιαμς να είναι ξανά… μαγικός, τον Νέιτ Γουόλτερς να είναι σταθερός σε όλο το ματς, αλλά και τους Λι και Μπέικον να δίνουν κομβικές βοήθειες, οι “πράσινοι” επιβλήθηκαν στον “έξτρα χρόνο” με 88:85 επί της Βίρτους Μπολόνια στο ΟΑΚΑ για την 9η “στροφή” της Euroleague. Με αυτή τη νίκη, το “τριφύλλι” ανέβηκε στο 3-6, ενώ η ομάδα του κόουτς Σκαριόλο υποχώρησε στο 4-5.

O αγώνας

Το “τριφύλλι” άρχισε δυναμικά την αναμέτρηση και πέτυχε σύντομα ένα τρίποντο με τον Γουόλτερς και ένα καλάθι με τον Παπαγιάννη, ωστόσο στη συνέχεια, η Βίρτους αντέδρασε άμεσα. Με δυο τρίποντα του Χάκετ, αλλά και τους Τζάιτεχ και Οτζελέγε να δεσπόζουν στη ρακέτα, η Μπολόνια απέκτησε γρήγορα διψήφιο προβάδισμα (7:17, 8′). Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους Ιταλούς να προηγούνται με 9 πόντους διαφορά (12:21) με δυο βολές του Τεόντοσιτς και το “τριφύλλι” να προβληματίζει με την εικόνα του στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού.

Οι παίκτες του Ντέγιαν Ράντονιτς μπήκαν πιο αποφασισμένοι στο δεύτερο δεκάλεπτο και με πρωταγωνιστές τους Γκουντάιτις και Λι, μείωσαν τη διαφορά στους 7 πόντους (17:24, 12′). Ο Τζάιτεχ κυριαρχούσε στη ρακέτα στη “μονομαχία” με τον Γιώργο Παπαγιάννη, ωστόσο οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις στην επιθετική τους λειτουργία, με τον Γουόλτερς να μειώνει τη διαφορά στο… καλάθι (28:30, 15′). Οι φιλοξενούμενοι σε εκείνο το σημείο “έσφιξαν” την άμυνά τους, με αποτέλεσμα να μην πάρει το προβάδισμα σε κανένα σημείο μέχρι την ανάπαυλα το “τριφύλλι”. Ο Μπέικον με επιθετικές πρωτοβουλίες βοήθησε τον Παναθηναϊκό να μειώσει στους 3 πόντους τη διαφορά (38:41) για το φινάλε του πρώτου μέρους.

Οι Τζάιτεχ και Οτζελέγε βοήθησαν την Μπολόνια να πάρει… αέρα 7 πόντων (38:45, 21′) στην αρχή της τρίτης περιόδου. Οι “πράσινοι” αντέδρασαν, βρίσκοντας λύσεις από τον Ντέρικ Γουίλιαμς, ο οποίος με τρίποντο μείωσε ξανά στους 3 πόντους (45:48, 25′). Ο Σέρτζιο Σκαριόλο είδε τον Μίκι να προσφέρει πολλά στην ομάδα του τόσο στους “αιθέρες”, όσο και στη δημιουργία της, ωστόσο Γουίλιαμς και Λι έδωσαν για πρώτη φορά το προβάδισμα στο “τριφύλλι” (56:55, 28′). Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με μια… τρίποντη βόμβα του Γουίλιαμς και τον Παναθηναϊκό να έχει το ισχνό προβάδισμα των πέντε πόντων (67:62).

Οι “πράσινοι” έδειξαν σαφώς βελτιωμένη αμυντική προσέγγιση και στην τέταρτη περίοδο, χωρίς να αφήσουν διαδρόμους στους Ιταλούς. Ο Τζάιτεχ με μια ατομική ενέργεια μείωσε στους 3 πόντους (71:68, 36′), ωστόσο ο Γουίλιαμς απάντησε και πάλι με εύστοχο σουτ τριών πόντων. Μια αδράνεια τόσο στην επίθεση, όσο και στην άμυνα του Παναθηναϊκού, έδωσαν την ευκαιρία στον Μίλος Τεόντοσιτς να δώσει το προβάδισμα στη Βίρτους περίπου 1 λεπτό πριν το φινάλε του ματς (74:76, 39′). Ο Λι όμως βρήκε διάδρομο και κατάφερε να ισοφαρίσει με ένα δυναμικό ντράιβ, αφήνοντας 11 δευτερόλεπτα στους φιλοξενούμενους. Ο Τεόντοσιτς αστόχησε, όπως και ο Λι σε μια προσπάθεια πίσω από το κέντρο του γηπέδου, με αποτέλεσμα το ματς να οδηγηθεί στην παράταση. Το τελικό σκορ του παιχνιδιού διαμορφώθηκε στο 76:76.

Στο “έξτρα πεντάλεπτο” η Βίρτους ήταν πιο δυναμική στην άμυνά της και με τρίποντο του Χάκετ, πήρε προβάδισμα τριών πόντων (80:83), περίπου 1 λεπτό πριν το φινάλε. Ο Παναθηναϊκός απάντησε με “καλάθι και φάουλ” δια χειρός Μπέικον, ωστόσο ο Λούντμπεργκ έδωσε και πάλι το “πάνω χέρι” στους Ιταλούς. Ο Ντέρικ Γουίλιαμς ήταν εκεί και με τρίποντο, έδωσε “ανάσα” στους “πράσινους”, οι οποίοι στη συνέχεια κέρδισαν το επιθετικό φάουλ από τον Λούντμπεργκ και ευστόχησαν στις βολές με τον Μπέικον, πανηγυρίζοντας μια σπουδαία νίκη με 88:85 στο ΟΑΚΑ για την 9η αγωνιστική της Euroleague. //

Τα δεκάλεπτα: 12:21, 38:41, 67:62, 76:76 (κ.δ.), 88:85 (παρ.)

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπολτάζερ, Χιμένεθ, Περάντι

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ντέγιαν Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης , Γουόλτερς 18 (3/5 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 4 ασίστ), Λι 15 (2/6 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπαγιάννης 2 (4 ριμπάουντ, 2 ασίστ) , Γουίλιαμς 26 (5/7 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 1/2 βολές, 8 ριμπάουντ) , Γ. Καλαϊτζάκης 1 , Μπέικον 14 (3/11 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 5/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πονίτκα 2 (4 ριμπάουντ), Γκουντάιτις 10 (3/6 δίποντα, 4/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 μπλοκ)

ΒΙΡΤΟΥΣ ΜΠΟΛΟΝΙΑ (Σέρτζιο Σκαριόλο): Κορντινιέ (3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα) , Παγιόλα 2, Μπακό 2 , Τζαϊτέ 20 (7/13 δίποντα, 6/8 βολές, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 λάθη), Λούντμπεργκ 14 (2/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 1/1 βολή, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 3 λάθη), Χάκετ 11 (3/4 τρίποντα), Μίκι 5 (10 ριμπάουντ), Γουίμς , Οτζελέγιε 19 (3/7 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ) , Τεόντοσιτς 12 (3/8 τρίποντα, 3/3 βολές, 5 ασίστ, 4 λάθη).