“Άλωσε” τη Μπολόνια με ανατροπή

Σπουδαία νίκη μέσα στην Ιταλία πήρε η Βιλερμπάν, επικρατώντας της Βίρτους με 84-79 και παίρνοντας με αυτόν τον τρόπο το τρίτο της φετινό θετικό αποτέλεσμα στην Euroleague.

Παρ’ ότι η ομάδα του Πάρκερ έδειξε καλή εικόνα στο πρώτο δεκάλεπτο, η εικόνα στο δεύτερο μισό του ημιχρόνου ήταν τελείως διαφορετικοί. Οι παίκτες του Σκαριόλο κυριάρχησαν και στις δύο μεριές του παρκέ αλλάζοντας πλήρως την εικόνα του αγώνα. Τεόντοσιτς και Οτζελέγιε πρωταγωνίστησαν, αν και οι Ιταλοί έδειξαν την πληρότητα που έχουν ως ρόστερ με αρκετούς παίκτες να βγαίνουν μπροστά.

Ακριβώς αυτό έκανε η Βιλερμπάν στο δεύτερο ημίχρονο, επιστρέφοντας από το -14 (50-36) της ανάπαυλας. Λάιτι, Μάθιους και Νουά ξεχώρισαν, ωστόσο πέντε παίκτες είχαν 10 ή περισσότερους πόντους. Ένα σερί 17-7 στην τρίτη περίοδο κατέβασε τη διαφορά στον έναν (63-62), με μια περίοδο να απομένει. Εκεί οι δύο ομάδες πήγαν… μαζί για αρκετά λεπτά, ωστόσο στο τέλος οι Γάλλοι ήταν πιο ψύχραιμοι. Οι φιλοξενούμενοι πήραν τις σωστές αποφάσεις και βρήκαν τους σημαντικούς πόντους όταν η μπάλα “έκαιγε”. Με αυτό τον τρόπο κατάφεραν να επικρατήσουν με 84-79.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 50-36, 64-63, 84-79

Βίρτους Μπολόνια (Σκαριόλο): Κορντινιέ 5 (1), Μπελινέλι, Παγιόλα, Μπάκο 12 (3/4 δίποντα, 6/6 βολές, 6 ριμπάουντ), Τζαϊτέ 8 (4/4 δίποντα), Λούντμπεργκ 13 (3/5 τρίποντα), Σενγκέλια 7 (1), Χάκετ 2 (1/6 σουτ), Μίκι 3 (1), Γουίμς 4, Οτζελέγιε 11 (5/7 δίποντα, 0/1 τρίποντα, 1/1 βολή, 8 ριμπάουντ), Τεόντοσιτς 14 (3/7 τρίποντα).

Βιλερμπάν (Πάρκερ): Μάθιους 16 (4/6 τρίποντα), Πολάιτ, Νουά 14 (4/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα), Καουντί 4, Τάιους 4, Ντε Κολό 12 (4/7 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 4/4 βολές, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 λάθη), Φαλ 10 (4/5 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Λάιτι 16 (3/3 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 1/1 βολή, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 λάθος), Ομπασόχαν 6 (1), Τζάκσον – Κάρτραϊτ 2 (1/8 σουτ), Πονς.