Πήρε το εισιτήριο για τον τελικό η Μανρέσα

Με εξαιρετική άμυνα, οι Ισπανοί κατάφεραν να επιβληθούν της Λούντβιγκσμπουργκ με 63-55 και να πανηγυρίσουν την πρόκριση στον τελικό του BCL.

Στον τελικό του Final-4 που διεξάγεται στο Μπιλμπάο θα βρεθεί για πρώτη φορά στην ιστορία της η Μανρέσα, η οποία κατάφερε έστω και δύσκολα να επικρατήσει των Γερμανών και πλέον ετοιμάζεται για τον ισπανικό «εμφύλιο» κόντρα στην Τενερίφη, η οποία ξεπέρασε το εμπόδιο της Χαποέλ Χολόν νωρίτερα.

Το ματς άρχισε με σκληρές «μονομαχίες» και από τις δυο ομάδες. Ο Τζο Τόμασον με ένα εύστοχο σουτ τριών πόντων έδωσε προβάδισμα 5 πόντων στη Μανρέσα λίγο πριν το φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου, το οποίο ολοκληρώθηκε με τους Γερμανούς να μειώνουν τη διαφορά στο -3 (20-17).

Η Λούντβιγκσμπουργκ έτρεξε ένα σερί 6-0 στην αρχή της δεύτερης περιόδου, ωστόσο οι Ισπανοί βρήκαν και πάλι τις λύσεις που χρειάζονταν. Παρά την υπεροχή των Γερμανών σε όλο το δεύτερο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Πέδρο Μαρτίνες κράτησαν τη διαφορά σε απόσταση «ασφαλείας». Ένα κάρφωμα του Γιανκούμπα Σίμα στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, έδωσε στους τυπικά φιλοξενούμενους την ευκαιρία να ισοφαρίσουν σε 35-35.

Με τον ρυθμό του παιχνιδιού να παραμένει ίδιος και στα πρώτα αγωνιστικά λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, οι δυο ομάδες παρέμεναν κοντά στο σκορ. Ένα τρίποντο του Φρανσίσκο, έβαλε μπροστά τη Μανρέσα με 6 πόντους διαφορά (49-43) στο 28′. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους Ισπανούς να έχουν το ικανοποιητικό προβάδισμα των 6 πόντων (55-49).

Οι δυο ομάδες «έσφιξαν» για τα καλά τις άμυνές τους στην τελευταία περίοδο, η οποία είχε ελάχιστο σκοράρισμα. Ένα τρίποντο του Τόμασον περίπου 2 λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα, ήταν και αυτό που έδωσε επί της ουσίας τη νίκη στη Μανρέσα, αλλά διαμόρφωσε κιόλας και το τελικό σκορ του αγώνα στο 63-55. Έτσι, οι Ισπανοί πανηγύρισαν μια σπουδαία πρόκριση, η οποία τους δίνει τη δυνατότητα να διεκδικήσουν το τρόπαιο του BCL στον τελικό της Κυριακής (08/05).

O MVP

Η ευχάριστη έκπληξη για τη Μανρέσα σήμερα ήταν ο Γιαχούμπα Σίμα, ο οποίος σε περίπου 20 λεπτά συμμετοχής, είχε 15 πόντους και 4 ριμπάουντ. Αξίζει να σημειωθεί πως καταλυτική ήταν και η παρουσία του Τσίμα Μονέκε, ο οποίος έφτασε και στο double-double μετρώντας 13 πόντους και ισάριθμα ριμπάουντ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-20, 35-35, 49-55, 55-63

ΛΟΥΝΤΒΙΓΚΣΜΠΟΥΡΓΚ (Πάτρικ): Χαλς 4 (1), Μπαρτόλο 6, Ράντεμπαου 7, Σάιμον 18 (1), Γούνταρτ 6 (1), Μπέρε, Κότον 6, Χαπ 4, Χέρτσογκ, Τζέικομπ Πάτρικ 4 (1), Γιόχαν Πάτρικ, Βόλφαρθ-Μπότερμαν.

ΜΑΝΡΕΣΑ (Μαρτίνεθ): Μπακό 10, Φρανσίσκο 8, Μονέκε 13, Πέρεθ 2, Τόμασον 10 (2), Μέι 3 (1), Σίμα 15, Στάινμπεργκς, Βάλτονεν, Βαουλέτ 2.

Αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης ΕΔΩ.