Ώρα τελικού για την Τενερίφη

Το πρώτο εισιτήριο για τον τελικό του Basketball Champions League πήραν οι Ισπανοί, καθώς επικράτησαν της Χαποέλ Χολόν με 78-71.

Μετά από ένα συναρπαστικό ματς για το Final-4 της διοργάνωσης που διεξάγεται στο Μπιλμπάο, η Τενερίφη με «όπλο» της την εξαιρετική αμυντική της λειτουργία, κατάφερε να επιβληθεί της Χολόν και να προκριθεί για τρίτη φορά στην ιστορία της σε τελικό της διοργάνωσης BCL.

Η Τενερίφη μπήκε πολύ δυναμικά στον αγώνα πραγματοποιώντας ένα σερί 7-0 στα πρώτα λεπτά. Στη συνέχεια, παρά την προσπάθεια της Χολό, οι Ισπανοί είχαν αποκτήσει τον έλεγχο του παιχνιδιού, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 20-13 υπέρ τους.

Με πρωταγωνιστή της τον Τζο Ράγκλαντ, η Χολόν κατάφερε να μειώσει αισθητά και να «μπει» ξανά στο ματς. Σε εκείνο το σημείο, οι τυπικά φιλοξενούμενοι Ισπανοί βρήκαν λύσεις μέσω του Μαρσελίνιο Χουέρτας και πέρασαν στα αποδυτήρια για το φινάλε του πρώτου μέρους με τη διαφορά να βρίσκεται στο +9 υπέρ τους (42-33).

Οι παίκτες τους Τσους Βιντορέτα άρχισαν με τον ίδιο τρόπο και το δεύτερο μέρος του παιχνιδιού. Παίζοντας σκληρή άμυνα και έχοντας σε εξαιρετική ημέρα επιθετικά τον Χουέρτας, η Τενερίφη εξακολουθούσε στην Τρίτη περίοδο να έχει το «πάνω χέρι». Παρά την προσπάθεια των Ισραηλιτών, το τρίτο δεκάλεπτο ολοκηρώθηκε με εύστοχο δίποντο του Χουέρτας, που ανέβασε τη διαφορά και πάλι στους 8 πόντους για την ισπανική ομάδα (59-51).

Η τελευταία περίοδος όμως έμοιαζε με διαφορετικό παιχνίδι. Το ματς έγινε ντέρμπι γρήγορα με τα εύστοχα τρίποντα των Σμιθ και Ράγκλαντ. Περίπου 4 λεπτά πριν από το φινάλε μάλιστα, ένα εύστοχο τρίποντο του Ράφι Μένκο, έβαλε μπροστά στο σκορ τη Χολόν για πρώτη φορά σήμερα (69-68). Σε εκείνο το σημείο όμως, η Τενερίφη έδειξε την εμπειρία της και με ψυχραιμία τόσο σε άμυνα, όσο και σε επίθεση, απέκτησε και πάλι το προβάδισμα, φτάνοντας σε μια σπουδαία επικράτηση με 78-71.

Πλέον, η Τενερίφη περιμένει τον αντίπαλό της στον τελικό της 8ης Μαΐου στο Μπιλμπάο και αυτός θα είναι ο νικητής από το ζευγάρι του δεύτερου ημιτελικού του BCL ανάμεσα σε Λούντβιγκσμπουργκ και Μανρέσα.

Ο ΜVP

Ο Μαρσελίνο Χουέρτας ήταν αυτός που ξεχώρισε σήμερα για τους νικητές, καθώς ο Ισπανός πολύπειρος γκαρντ τελείωσε τον αγώνα με 17 πόντους, 9 ασίστ και 4 ριμπάουντ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-20, 33-42, 51-59, 71-78

ΧΑΠΟΕΛ ΧΟΛΟΝ (Γκούντες): ΜακΓκί 5 (1), Πνίνι 4 (1), Ράγκλαντ 22 (2), Σμιθ 4, Ζακ 4, Ντάλτον 2, Τζόνσον 13 (2), Κάιζερ 2, Μένκο 15 (4).

ΤΕΝΕΡΙΦΗ (Βιντορέτα): Φιτιπάλντο 8 (2), Σαλίν 6 (1), Σάστρε 8, Σερμαντίνι 14, Γουίλτζερ 8, Ντόρνεκαμπ 8 (2), Γκέρα 9, Χουέρτας 17, Ροντρίγκεθ, Σουλεϊμάνοβιτς, Τοντόροβιτς.