Πήρε το διπλό της… τιμής πριν το ντέρμπι!

Ο Παναθηναϊκός παρουσίασε σταθερά καλή εικόνα στο “Αστρομπάλ” και κατάφερε να επικρατήσει με 86-82 επί της Βιλερμπάν για την 29η αγωνιστική της Euroleague.

Σε ένα αδιάφορο βαθμολογικό ματς, οι “πράσινοι” κατάφεραν να επιβληθούν της Βιλερμπάν με 86-82 στη Γαλλία στο πλαίσιο της 29ης “στροφής” και πλέον στρέφονται στο ντέρμπι του πρωταθλήματος της Basket League κόντρα στον Ολυμπιακό την Κυριακή (19/03, 15:45, ΕΡΤ3). Με τη νίκη αυτή, το “τριφύλλι” ανέβηκε στο 10-19 και πανηγύρισε το τρίτο του “διπλό” φέτος, σε αντίθεση με την περσινή χρονιά που έμεινε στις δυο εκτός έδρας νίκες. Από την άλλη μεριά, το σύνολο του κόουτς Πάρκερ υποχώρησε στο 8-21.

Το παιχνίδι άρχισε με αρκετά καλό ρυθμό και από τις δυο ομάδες στην επιθετική τους λειτουργία. Αμφότερες δεν κατάφεραν να πάρουν μεγάλο προβάδισμα, με τον Παναθηναϊκό να παίρνει σκορ από τους Γκουντάιτις, Τόμας και Μπέικον, ενώ η Βιλερμπάν από τους Φαλ και Ντε Κολό. Τα τρίποντα των Νουά και Ντιότ έδωσαν προβάδισμα 6 πόντων (26-20) στους γηπεδούχους για το φινάλε της πρώτης περιόδου.

Οι Πονίτκα, Γκριγκόνις και Μαντζούκας έδωσαν καλό ρυθμό στους “πράσινους” στην αρχή της δεύτερης περιόδου, με αποτέλεσμα το σκορ να έρθει και πάλι στα “ίσα” (27-27, 12′). Το “τριφύλλι” με ένα.. ξέσπασμα των Πονίτκα, Μποχωρίδη και Μαντζούκα, έφτασαν και στο +7 (29-36, 15′), με τους Γάλλους να απαντούν άμεσα. Στη συνέχεια, η ομάδα του Χρήστου Σερέλη βελτίωσε την εικόνα της και στις δυο μεριές του γηπέδου, βρίσκοντας σκορ από τους Λι, Γουίλιαμς και Μπέικον, “κλείνοντας” έτσι σε… απόσταση ασφαλείας (43-52) το πρώτο ημίχρονο του ματς.

Η Βιλερμπάν θέλησε να βρει γρήγορο σκοράρισμα και ανοιχτούς χώρους στην αρχή της τρίτης περιόδου με τους Ντε Κολό και Ντι Μποστ, όμως οι “πράσινοι” είχαν την απάντηση και με πρωτεργάτη τους τον Πάρις Λι, “εκτόξευσαν” τη διαφορά σε… διψήφια μεγέθη (50-61, 24′). Οι Ομπασοχάν και Μάθιους μείωσαν στους 5 πόντους (58-63, 27′), όμως το “τριφύλλι” έμεινε ψύχραιμο και “έκλεισε” στο +8 (62-70) το τρίτο δεκάλεπτο χάρη σε ενέργειες των Μπέικον και Γουίλιαμς.

Οι “πράσινοι” ξεκίνησαν αρκετά συγκεντρωμένοι και το τέταρτο δεκάλεπτο. Βρίσκοντας σκορ από τους Μπέικον, Μαντζούκα και Γκριγκόνις, οι φιλοξενούμενοι κρατούσαν σταθερά υπέρ τους τη διαφορά σε απόσταση… ασφαλείας (67-77, 35′). Οι Μπέικον και Λι βοήθησαν τον Παναθηναϊκό να βρει λύσεις στην επίθεσή του στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, με τους Γάλλους να μειώνουν λίγο πριν από το φινάλε στους 6 πόντους (78-84, 39′) με βολή του Φαλ. Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη παρά την κακή της επίθεση στο τέλος, βρήκε τη λύση με ένα καλάθι του Γουίλιαμς στον αιφνιδιασμό και έτσι πανηγύρισε τη νίκη με 86-82 στο “Αστρομπάλ”.

Τα δεκάλεπτα: 26-20, 43-52, 62-70, 82-86

Ο ΜVP

Κορυφαίοι για τους “πράσινους” ήταν οι Πάρις Λι και Ντουέιν Μπέικον, με τον πρώτο να σημειώνει 14 πόντους και να μοιράζει 4 ασίστ, ενώ ο δεύτερος είχε 13 πόντους με 5/9 δίποντα, 0/4 τρίποντα και 3/3 βολές, ενώ παράλληλα μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ και έκανε 3 κλεψίματα. Αμφότεροι συγκέντρωσαν 19 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης. //

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Τι Τζέι Πάρκερ): Μάθιους 7 (1), Νουά 9 (1), Μποστ 7 (2/10 σουτ, 2/2 βολές), Καουντί 2, Ντιό 3 (1), Τάιους 7, Ντε Κολό 12 (7 ασίστ), Φαλ 13 (4/5 δίποντα, 5/7 βολές, 12 ριμπάουντ), Λάιτι 8 (2), Ομπασόχαν 8, Πονς 6 (2).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Χρήστος Σερέλης): Λι 14 (1), Παπαγιάννης 4, Μποχωρίδης 2, Γουίλιαμς 13 (1). Τόμας 7 (1/4 τρίποντα), Μπέικον 13 (5/9 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 3/3 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Πονίτκα 7 (1), Γκριγκόνις 9 (3/6 τρίποντα), Μαντζούκας 9 (1), Γκουντάιτις 8 (5 ριμπάουντ).

Βιλερμπάν: Εντός με Μακάμπι Τελ Αβίβ (23/03)
Παναθηναϊκός: Εντός με Μπαρτσελόνα (23/03)