Πατάει… γκάζι η Μπαρτσελόνα | Χαμογελάει και… ονειρεύεται η Μπάγερν

Στα παιχνίδια που άνοιξαν την “αυλαία” της 26ης αγωνιστικής, οι Καταλανοί έκαναν… επίδειξη δύναμης κόντρα στη Ζαλγκίρις Κάουνας, επικρατώντας με 93-74, ενώ οι Βαυαροί κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή στο τέλος και να επιβληθούν με 87-80 επί του Ερυθρού Αστέρα, παραμένοντας έτσι “ζωντανοί” στο όνειρο των playoffs στο ντεμπούτο του Φακούντο Καμπάτσο στην Euroleague.

Mπάγερν Μονάχου – Ερυθρός Αστέρας 87-80

Σπουδαία νίκη πανηγύρισε η Μπάγερν στο Μόναχο, επικρατώντας με 87-80 επί του Ερυθρού Αστέρα μετά από μία συγκλονιστική “μάχη”, που κρίθηκε στο τέλος. Με τη νίκη αυτή, οι Βαυαροί του Αντρέα Τρινκιέρι ανέβηκαν στο 10-16 και συνεχίζουν να… ονειρεύονται τα playoffs, ενώ οι “ερυθρόλευκοι” υποχώρησαν στο 12-14, μένοντας λίγο πίσω στο “κυνήγι” της οκτάδας.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με έντονο ρυθμό και μεγάλες “μάχες” εκατέρωθεν. Ο Φακούντο Καμπάτσο πραγματοποίησε το ντεμπούτο του στην Euroleague με τη φανέλα του Ερυθρού Αστέρα, ο οποίος ανέβασε “στροφές” με την έλευση του Αργεντίνου γκαρντ στο παρκέ και έτσι απέκτησε ένα ισχνό προβάδισμα στο τέλος της πρώτης περιόδου. Στη συνέχεια, το σύνολο του Αντρέα Τρινκιέρι έβγαλε αντίδραση, ανακτώντας το προβάδισμα με πρωταγωνιστή του τον Κάσιους Γουίνστον. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους Βαυαρούς να έχουν το “πάνω χέρι” με 3 πόντους διαφορά (41-38).

Οι “ερυθρόλευκοι” της Σερβίας μπήκαν “ζεστοί” στο δεύτερο ημίχρονο και “έτρεξαν” ένα 8-0 σερί με πρωταγωνιστές τους τον Καμπάτσο και τον Πετρούσεφ, όμως στη συνέχεια οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση και βρήκαν σκορ μέσω των Λούτσιτς, Χάντερ και Γουίνστον, κατεβάζοντας τη διαφορά στους 4 πόντους (52-56) για το φινάλε της τρίτης περιόδου. Παρά το καλό ξεκινημα των Σέρβων στην τέταρτη περίοδο, ο Λούτσιτς ήταν αυτός που με δυο τρίποντα έδωσε το… έναυσμα της ανατροπής για τους Βαυαρούς. Μέσα σε λίγα λεπτά, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φέρουν το ματς στα… μέτρα τους και στο τέλος με τις ενέργειες των Γουόλντεν, Βάιλερ-Μπαμπ και Λούτσιτς, επιβλήθηκαν με 87-80, πανηγυρίζοντας μια σημαντική νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 41-38, 52-56, 87-80

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Αντρέα Τρινκιέρι): Γουάιλερ-Μπαμπ 7 (1/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ) , Γουόλντεν 7 (1/3 τρίποντα) , Σίλι 3 (1) , Γουίνστον 20 (4/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 6/8 βολές, 4 λάθη) , Γκιφάι 11 (1) , Χάντερ 8 (4 ριμπάουντ) , Μπόνγκα (4 ριμπάουντ), Όμπστ 3 (1/4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Βίμπεργκ , Γκιλέσπι 8 (9 ριμπάουντ)

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ντούσκο Ιβάνοβιτς): Βιλντόσα 18 (2/9 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ) , Λαζάρεβιτς 3 (7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα) , Καμπάσο 16 (1/4 δίποντα, 3/11 τρίποντα, 5/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Μίτροβιτς 5 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μάρτιν 8, Ντόμπριτς 3 (1) , Ιβάνοβιτς , Νέντοβιτς 15 (2/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ) , Μάρκοβιτς , Κούζμιτς , Πετρούσεβ 10 (1/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ) , Μπέντιλ 2

Ακολουθούν…
Μπάγερν Μονάχου: Εντός με Βιλερμπάν (07/03)
Ερυθρός Αστέρας:  Εντός με Αναντολού Εφές (08/03)

Μπαρτσελόνα – Ζαλγκίρις Κάουνας 93-74

Μεγάλη νίκη πανηγύρισε η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, η οποία έκανε… περίπατο κόντρα στην Ζαλγκίρις Κάουνας, επικρατώντας με 93-74 στη Βαρκελώνη. Με τη νίκη αυτή, οι Καταλανοί ανέβηκαν στο 18-8 και “έπιασαν” στην κορυφή, έστω και προσωρινά, τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό. Από την άλλη μεριά, οι Λιθουανοί υποχώρησαν στο 13-13 και έχασαν “έδαφος” στο “κυνήγι” της οκτάδας.

Η Ζαλγκίρις εστίασε στην καλή αμυντική συμπεριφορά της στα πρώτα αγωνιστικά λεπτά και “ξάφνιασε” την Μπαρτσελόνα, η οποία κατάφερε σύντομα όμως να βρει λύσεις και να “κλείσει” το πρώτο δεκάλεπτο σε θέση “ισχύος” χάρη σε ενέργεια του Νίκολα Μίροτιτς. Η εικόνα στην άμυνα των Λιθουανών δεν ήταν ανάλογη στη δεύτερη περίοδο, με τους “Μπλαουγκράνα” να βρίσκουν χώρους και σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα με πρωτεργάτες τους τον Μίροτιτς και τον Σατοράνσκι. Η διαφορά ανέβηκε σε… διψήφια μεγέθη για την ανάπαυλα της αναμέτρησης (46-36) μετά από εύστοχες βολές του Αμπρίνες.

Το σύνολο του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους μπήκε το ίδιο… ζεστό στο παρκέ για το δεύτερο μέρος του αγώνα και με “μπροστάρηδες” τους Λαπροβίτολα, Κάλινιτς και Σατοράνσκι, κατα΄φεραν να αυξήσουν τη διαφορά υπέρ τους, “κλείνοντας” το τρίτο δεκάλεπτο στο +23 (77-54). Η εικόνα ήταν παρόμοια και στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τους γηπεδούχους να ανεβάζουν “στροφές” ενόψει της συνέχειας στην Εuroleague. Το τελικό σκορ του ματς ήταν 93-74 για τους Καταλανούς.

Ο MVP

Ο Νίκολα Μίροτιτς θυμήθηκε… τα παλιά, καθώς ήταν εξαιρετικός σήμερα, τελειώνοντας το ματς με 28 πόντους έχοντας 6/7 δίποντα, 3/6 τρίποντα και 7/7 βολές.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 46-36, 77-54, 93-74

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Σαρούνας Γιασικεβίτσιους): Σανλί 10 (3/4 δίποντα, 4/4 βολές), Βέσελι 7 (3/4 δίποντα, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κάλινιτς 5 (5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σατοράνσκι 12 (3/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 5 ασίστ), Λαπροβίτολα 6 (2 τρίποντα, 5 ασίστ), Αμπρίνες 5 (1), Χίγκινς 3 (1/6 σουτ), Τόμπι 5 (1), Κούριτς 2, Γιοκουμπάιτις 5 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Μίροτιτς 28 (6/7 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 7/7 βολές), Νάτζι 5

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Καζίς Μακσβίτις): Τέιλορ 4, Γκιεντράιτις, Λεκαβίτσιους 7, Χέιζ 8 (3/4 δίποντα), Σμιτς 6 (3/4 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Μπιρούτις 12 (5/5 δίποντα, 2/3 βολές, 4 ριμπάουντ), Μπραζντέικις 15 (5/8 δίποντα, 5/6 βολές), Πολονάρα 8 (2), Ντίμσα 1, Μπουτκεβίτσιους 6 (4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ουλάνοβας 7

Ο MVP

Ο Βλαντιμίρ Λούτσιτς ήταν ο κορυφαίος για τους νικητές, καθώς τελείωσε το ματς με 20 πόντους έχοντας 4/4 δίποντα και 4/6 τρίποντα, ενώ σημείωσε και κομβικούς πόντους στην ανατροπή της ομάδας του. Άξιος συμπαραστάτης του ήταν ο Κάσιους Γουίνστον, ο οποίος επίσης πρόσθεσε 20 πόντους, μετρώντας 4/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα και 6/8 βολές.