Ομπράντοβιτς: «Ελέγξαμε τον ρυθμό, ο Τζέιμς βρήκε τις λύσεις»

Σε δηλώσεις του κατά τη διάρκεια της συνέντευξης Τύπου μετά τη νίκη της Μονακό επί του Παναθηναϊκού στο ΟΑΚΑ, ο τεχνικός των Μονεγάσκων τόνισε πως ο Αμερικανός γκαρντ βοήθησε στο έπακρο την ομάδα του να φτάσει στο διπλό.

Οι “πράσινοι” παρουσίασαν πολύ καλό πρόσωπο στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο το πρώτο κάκιστο δεκάλεπτο δεν τους επέτρεψε να πάρουν την πολυπόθητη νίκη και η Μονακό έφυγε νικήτρια από το ΟΑΚΑ (83-80) για την 4η αγωνιστική της Euroleague, έχοντας σε εξαιρετική βραδιά τον Μάικ Τζέιμς (27 πόντοι).

Μετά τη λήξη του αγώνα, ο τεχνικός της Μονακό, Σάσα Ομπράντοβιτς στις δηλώσεις του, αναφέρθηκε στο εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο που πραγματοποίησε η ομάδα του, ενώ παράλληλα παραδέχτηκε πως ο Μάικ Τζέιμς ήταν αυτός που βρήκε τις λύσεις στο τέλος για να έρθει η επικράτηση στο ΟΑΚΑ.

Αναλυτικά όσα δήλωσε ο Σάσα Ομπράντοβιτς:

«Κάθε παιχνίδι στην Euroleague είναι δύσκολο, σε κάθε αγώνα πρέπει να προσπαθείς ​​μέχρι και το τελευταίο λεπτό για να φτάσεις σε μια πολύτιμη νίκη. Ξεκινήσαμε πολύ καλά το παιχνίδι, ελέγξαμε τον ρυθμό, είχαμε διψήφιο πλεονέκτημα.

Ο Παναθηναϊκός κατάφερε με τη βοήθεια των οπαδών να επιστρέψει στο ματς, είχαμε σκαμπανεβάσματα, είχαμε νευρικότητα, αλλά όταν ήταν το πιο σημαντικό κομμάτι παίξαμε καλά στην άμυνα και ο Μάικ Τζέιμς βρήκε λύσεις στην επίθεση, ας προχωρήσουμε».