Ένας Γουίλιαμς δε φέρνει την… άνοιξη

Οι “πράσινοι” παρουσίασαν πολύ καλό πρόσωπο στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο το πρώτο κάκιστο δεκάλεπτο δεν τους επέτρεψε να πάρουν την πολυπόθητη νίκη και η Μονακό έφυγε νικήτρια από το ΟΑΚΑ (83-80) για την 4η αγωνιστική της Euroleague, έχοντας σε εξαιρετική βραδιά τον Μάικ Τζέιμς (27 πόντοι).

Ο Ντέρικ Γουίλιαμς ήταν εξαιρετικός (28 πόντοι) και “κουβάλησε” τον Παναθηναϊκό στο σκοράρισμα, κάνοντας ρεκόρ καριέρας στην Ευρώπη, ενώ ήταν αυτός που του έδωσε την ελπίδα πως μπορεί να… κλέψει το παιχνίδι, ωστόσο το “τριφύλλι” δεν κατάφερε να κερδίσει εντός έδρας για πρώτη φορά στη φετινή διοργάνωση, παρά την… ψυχωμένη προσπάθεια των παικτών του Ράντονιτς.

Η Μονακό ξεκίνησε πιέζοντας τον Παναθηναϊκό σε όλο το γήπεδο και πήρε γρήγορο προβάδισμα (4-0, 1′). Οι “πράσινοι” αντεπιτέθηκαν και ο Γκουντάιτις… έγραψε το 9-6, στο 4′. Πολλά λάθη από τις δύο ομάδες στην πρώτη περίοδο, με τη Μονακό να τα εκμεταλλεύεται και να περνάει μπροστά με δύο εύστοχα τρίποντα (16-9, 7′). Όσο οι “πράσινοι” δεν έβρισκαν τρόπο να σκοράρουν, οι Μονεγάσκοι συνέχισαν να “βομβαρδίζουν” τη ρακέτα των γηπεδούχων (21-10, 8′). Το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με τους φιλοξενούμενους να βρίσκονται μπροστά με 29-13 και τους φίλους του Παναθηναϊκού που βρέθηκαν στο ΟΑΚΑ να… δυσφορούν.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε… νωθρά, καθώς στα πρώτα 2′ είχαν σημειωθεί μόλις 5 πόντοι, όλοι για τον Παναθηναϊκό. Οι “πράσινοι” έβγαζαν πολλή ενέργεια στην άμυνα, όμως δεν μπορούσαν να… ξεκολλήσουν επιθετικά (31-18, 14′). H ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς συνέχισε τις καλές άμυνες και όταν κυκλοφόρησε σωστά την μπάλα στην επίθεση μείωσε στους 9 (35-26, 17′). Το ημίχρονο βρήκε τη Μονακό να προηγείται με 40-34 και τους γηπεδούχους να παρουσιάζονται βελτιωμένοι στο δεύτερο δεκάλεπτο. Ο Παναθηναϊκός στο πρώτο μέρος έκανε 12 λάθη, ενώ είχε ποσοστό ευστοχίας 42% στα σουτ εντός πεδιάς (11/26).

Με δύο απανωτά εύστοχα τρίποντα του Ντέρικ Γουίλιαμς, ο Παναθηναϊκός έφερε το παιχνίδι στο καλάθι (42-40, 21′). Ο Τζέιμς είχε βρει το… αδύναμο σημείο του Πάρις Λι και με δίποντο έκανε το 50-45 (23′). Ο Γουίλιαμς με 1/2 βολές ισοφάρισε για τους “πράσινους” (50-50, 25′), με τον Μάικ Τζέιμς να πετυχαίνει έξι συνεχόμενους πόντους στη συνέχεια (56-50, 26′). Το “τριφύλλι” πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ, έπειτα από τα πρώτα λεπτά του αγώνα, με σουτ του Αμερικανού φόργουορντ (59-58, 29′). Η τρίτη περίοδος τελείωσε με τους Μονεγάσκους να κερδίζουν 60-59. Ο Ντέρικ Γουίλιαμς πέτυχε ένα τρομερό στατιστικό, καθώς σκόραρε τους 18 από τους 25 πόντους της ομάδας του στο τρίτο δεκάλεπτο.

Ο “εξάστερος” μπήκε με όρεξη στο τελευταίο δεκάλεπτο, ωστόσο ο Οκόμπο διατηρούσε τη Μονακό μπροστά στο σκορ (66-61, 32′). Ο Τζέιμς “πλήγωνε” την πρώην ομάδα του, όμως οι “πράσινοι” απαντούσαν με τον Γκουντάιτις (68-68, 34′). Οι δύο ομάδες έβρισκαν συνεχώς τρόπο να απαντούν η μία στα καλάθια της άλλης και η Μονακό προηγούνταν με 71-70, στο 36′. Οι βολές του Τζέιμς ανέβασαν τη διαφορά στους 5 (76-70, 38′) και μείωσε τις ελπίδες του “τριφυλλιού” για νίκη. Τέσσερις συνεχόμενοι πόντοι σε αιφνιδιασμό από τον Γκριγκόνις έκαναν το ματς… θρίλερ (76-74, 39′). Ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να πάρει το παιχνίδι, παρά την προσπάθεια των “πράσινων” στα τελευταία δευτερόλεπτα, με τη Μονακό να επικρατεί 83-80 των γηπεδούχων.

Δεκάλεπτα: 13-29, 34-40, 59-60, 80-83