Οδοστρωτήρας Εμπίντ “τούμπαρε” τους Νάγκετς

Οι Φιλαδέλφεια Σίξερς επικράτησαν με 126-119 των Ντένβερ Νάγκετς, με τον σούπερ σταρ τους να σταματά στους 44 πόντους και να μετατρέπει την αναμέτρηση σε one man show, οδηγώντας την ομάδα του στην ανατροπή από το -15 του ημιχρόνου.

Κορυφαίος για τους Σίξερς (32-16) ήταν ο Τζόελ Εμπίντ, που ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 47 πόντους και 18 ριμπάουντ, με τον Τζέιμς Χάρντεν να προσθέτει 17 πόντους και 13 ασίστ και τον Χάρις άλλους 14. Για τους Νάγκετς (34-16), ξεχώρισε φυσικά ο Νίκολα Γιόκιτς, που σταμάτησε στους 24 πόντους, με 8 ριμπάουντ και 9 ασίστ, με τον Μάρεϊ να τον ακολουθεί, έχοντας 22 πόντους και 6 ασίστ, ενώ άλλους 20 πρόσθεσε ο Πόρτερ Τζούνιορ.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με σκορ εκατέρωθεν από τις δύο ομάδες και τον Μάρεϊ να βάζει μπροστά στο σκορ τους Νάγκετς με 11-9 στο 3′. Οι φιλοξενούμενοι πήραν και διαφορά έξι πόντων (11-17) με τα τρίποντα του Πόρτερ Τζούνιορ, ενώ με τον Γκόρντον να βάζει το όνομά του στον πίνακα του σκόρερ έφτασαν και τη διαφορά στο +10 (18-28 στο 8′). Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε στο +9 για τους φιλοξενούμενους, με τον Εμπίντ να έχει τους μισούς πόντους της ομάδας του.

Οι γηπεδούχοι άλλαξαν το ρυθμό τους στα πρώτα λεπτά του δευτέρου δωδεκαλέπτου και με τους Εμπίντ και Μάξεϊ να βρίσκουν ακόμη περισσότερο ρυθμό, έφεραν το σκορ στο καλάθι (42-44 στο 16′). Αυτός που ήταν “σιωπηλός” μέχρι εκείνο το σημείο ήταν ο Μάρεϊ, που άρχισε να παίρνει μπρος από τα μισά  της περιόδου και μετά, οδηγώντας, μαζί με τον Γιόκιτς τους Νάγκετς σε συνεχές σκοράρισμα, αφού σημείωσαν 29 πόντους σε 9′ αγωνιστικά λεπτά για να πάνε στο ημίχρονο στο +15.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν με διάθεση να πιέσουν περισσότερο στην μπάλα και να εκμεταλλευτούν τον Εμπίντ που ήταν σε εξαιρετικό βράδυ. Με αρχικό επιμέρους 15-4 μείωσαν στους 4 πόντους τη διαφορά (73-77 στο 27′), πριν οι Νάγκετς ανεβάσουν ξανά τη διαφορά τους στο +10, με τον Πόρτερ να έχει πάρει μπρος για τα καλά (79-89 στο 30′). Το δωδεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο -3, με τους Σίξερς να τρέχουν επιμέρους 12-0 και να επιστρέφουν από το -15 (96-99).

Στη τελευταία περίοδο το Ντένβερ ξεκίνησε θέλοντας να δείξει πως μπορεί να διατηρήσει το προβάδισμα, όμως δυσκολευόταν να βρει λύσεις από τα 7,25 και έδωσε την ευκαιρία στους Σίξερς, του ασταμάτητου Εμπίντ να περάσουν μπροστά στο σκορ, με 5′ λεπτά για το φινάλε (115-110). Με συγκλονιστική άμυνα στα τελευταία λεπτά οι Σίξερς σφράγισαν τη σημαντική νίκη με 126-119.

Τα δωδεκάλεπτα: 29-38, 58-73, 96-99, 126-119.//