Ο Προμηθέας “εκτέλεσε” τον Άρη (highlights)

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στο πρώτο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα (30-27), όμως η τρίτη περίοδος έκανε τη διαφορά, με τους γηπεδούχους να σημειώνουν 34 πόντους και να δέχονται 12. Το τελικό 84-51 για τη δεύτερη στροφή του TOP-6 της Stoiximan Basket League, δίνει προβάδισμα στους Πατρινούς, για την κατάληψη της τέταρτης θέσης, που δίνει πλεονέκτημα έδρας στον πρώτο γύρο των playoffs.

O Προμηθέας είχε 2/10 τρίποντα στο πρώτο 20λεπτο, όμως ολοκλήρωσε το ματς με 15/31, κάτι που έκανε τη διαφορά στο σημερινό παιχνίδι. Το σκορ μοιράστηκε από τους γηπεδούχους με τον Ετσενίκε να πετυχαίνει 14 πόντους, ενώ διψήφιοι ήταν οι Ρέινολντς (13π.), Πάπας (12π.) και ο νεοφερμένος Χάμιλτον (15π.). Για τον Άρη που υπέπεσε σε 22 λάθη, οι Μπλούμπεργκς και Σανόγκο πέτυχαν 8 πόντους, με τον Τολιόπουλο να είναι σε μέτρια βραδιά.

Πιο δυνατά μπήκαν στην αναμέτρηση οι Πατρινοί, οι οποίοι πήραν κεφάλι στο σκορ με 9-5, χάρη σε δύο βολές του Ετσενίκε (5′). Οι κίτρινοι βρήκαν λύσεις στην επίθεσή τους με τον Τολιόπουλο, όμως τα πολλά αβίαστα λάθη (έξι), έκαναν έξαλλο τον κόουτς Καστρίτη. Η είσοδος του Μπλούμπεργκς, έδωσε πλάτος στην επίθεση των φιλοξενούμενων, ενώ το 10-9 (7′), έγινε ύστερα από όμορφη συνεργασία των Τολιόπουλου και Μποχωρίδη. Το ματς δεν ήταν καλό ποιοτικά, το άγχος ήταν μεγάλο και τα λάθη, διαδέχονταν το ένα μετά το άλλο. Ένα τρίποντο του Μπαζίνα κι ένα lay up του Χάρελ, έκλεισαν την πρώτη περίοδο, με το σκορ να είναι ισόπαλο 13-13.

Η συνέχεια οι δύο αντίπαλοι έμειναν άσφαιροι για δύο λεπτά, πριν σκοράρει ο Σλαφτσάκης, ύστερα από όμορφη πάσα του Μποχωρίδη. Ο Χάμιλτον με γκολ-φάουλ έγραψε το 16-15 (7′), όντας ο κινητήριος μοχλός στην επίθεση των Πατρινών. Οι φιλοξενούμενοι με τον Σανόγκο, πήραν εκ νέου το προβάδισμα, όμως ο Προμηθέας με τέσσερις αναπάντητους πόντους (20-17), πήρε το μομέντουμ του αγώνα (15′). Ο Χάρελ με τα πλούσια αθλητικά του προσόντα, έκανε τη διαφορά στην άμυνα, έτρεξε τον Άρη και το 23-23 ήταν γεγονός (16′). Οι Μποχωρίδης και Κατσίβελης έδωσαν αέρα τεσσάρων πόντων στην ομάδα τους (23-27), όμως μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ο Προμηθέας έκανε σερί 7-0, με τον Ρέινολντς να ευστοχεί σε τρίποντο για το 30-27. Πολύ άσχημα τα ποσοστά και των δύο συλλόγων από την περιφέρεια, όπου είχαν συνολικά 3/19 τρίποντα.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν φουριόζοι στο παρκέ, με τους Ετσενίκε, Ρέινολντς και Χέιλ να βρίσκουν ρυθμό στην επίθεση και το 40-27 (23′), ανάγκασε τον Καστρίτη να καλέσει τάιμ-άουτ. Το σερί ανέβηκε στο 12-0, πριν ο Περσίδης με φόλοου σταματήσει την επιθετική πληγή της ομάδας του. H διαφορά ολοένα και μεγάλωνε για τη γηπεδούχο ομάδα, που σκόραρε με όποιον τρόπο ήθελε (πολύ παραγωγικός ο Καραγιαννίδης), ενώ οι Θεσσαλονικείς έμοιαζαν κουρασμένοι πνευματικά και το επιμέρους 28-10 (28′), είχαν αποτέλεσμα το σκορ να έχει διαμορφωθεί 50-35. Ο Προμηθέας έκανε ότι ήθελε, η περιφέρεια του ήταν εντυπωσιακή και το 64-39, ύστερα από 30 λεπτά, γράφτηκε χάρη σε σουτ τριών πόντων από τους Πάπας και Χάμιλτον.

Ο Προμηθέας δεν άφησε το πόδι από το γκάζι, καθώς συνέχισε να τιμωρεί την παθητική άμυνα των φιλοξενούμενων, οι οποίοι ήταν φανερά απογοητευμένοι από την έκβαση της αναμέτρησης. Ο Πάπας συνέχισε να συνέχισε να ευστοχεί από την περιφέρεια, ο Χάμιλτον έβγαλε ενέργεια στο παιχνίδι και για τον Άρη, μόνο ο Μπλούμπεργκς ήταν παραγωγικός. Το τελικό 84-49, σίγουρα είναι βαρύ για τον Άρη, όμως δεν κατόρθωσε να φανεί ανταγωνιστικός στο δεύτερο μισό του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 13-13, 30-27, 64-39, 84-51