Το Λαύριο “χάλασε” το ντεμπούτο του Πόρτερ Τζούνιορ

Η ομάδα του Κώστα Μέξα επικράτησε του ΠΑΟΚ με 89-85, κάνοντας σημαντικό βήμα για να βρεθεί στα play off της Basket League, με τον Αμερικανό αστέρα του “δικεφάλου του βορρά” να κάνει καλή εμφάνιση.

Στην πρώτη αναμέτρηση επί Ελληνικού εδάφους για τον Κέβιν Πόρτερ Τζούνιορ, ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης κόντρα στο Λαύριο αρκετά νωθρά, με τον Αμερικανό αστέρα να παίρνει αρκετές επιθέσεις, αλλά οι περισσότερες κατέληξαν σε λανθασμένες επιλογές. Το Λαύριο προσπάθησε να χτυπήσει το αιφνιδιασμό, αλλά οι φιλοξενούμενοι είχαν λύσεις για να επανέλθουν και να κρατήσουν την διαφορά σε φυσιολογικά επίπεδα, κλείνοντας το δεκάλεπτο +2 και 24-22 υπέρ του “δικεφάλου του βορρά”.

Στο δεύτερο δεκλαπετο το παιχνίδι δεν άνοιξε ιδιαίτερα, με τις δυο ομάδες να επιμένουν με πόντους στο τρανζίσιον, με τον Θόρτον να είναι αυτός που είχε την επιθετική “μπαγκέτα” της ομάδας του Μέξα. Από την άλλη ο Μίχαλακ με τον ΜακΝίς ήταν οι δυο παίκτες που κρατούσαν τον ΠΑΟΚ κοντά στο σκορ με 44-39. Ο Κέβιν Πόρτερ Τζούνιορ είχε μείνει στα χαμηλά σε όλο το πρώτο ημίχρονο έχοντας μόλις 1 πόντο, με ισάρυθμα ριμπάουντ και 2 ασίστ. Το τελικό σκορ του ημιχρόνου έκλεισε 47-42.

Στην τρίτη περίοδο ο ΠΑΟΚ προσπάθησε με περιφερειακά σουτ να βρει σκορ, κατεβάζοντας την διαφορά στους επτά πόντους την διαφορά με την ομάδα του Μέξα να είναι πάλι έτοιμη με τον Μουράτο να είναι εξαιρετικός σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού. Ο Έλληνας παίκτης είχε 16 πόντους με 8 ασίστ φλερτάροντας με το double-double πριν την λήξη της περιόδου. Η τελευταία περίοδος βρήκε τους γηπεδούχους να έχουν προβάδισμα 10 πόντων στο 72-62.

Με την έναρξη της τελευταίας περιόδου ο ΠΑΟΚ έπαιξε το τελευταίο του χαρτί για την ανατροπή. Είχε επιλογές με τον Φρίντρισκον να μοιράζει πάσες ξεκλειδώνοντας την άμυνα των νοτίων προαστίων. Η ομάδα του Μέξα όμως είχε και πάλι εκεί τον Μουράτο ο οποίος ήταν καταλυτικός σε όλη την αναμέτρηση όποτε τον χρειάστηκε. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 87-85 διαμορφώθηκε από την αντίδραση του ΠΑΟΚ στα τελευταία λεπτά, με το Λαύριο να είναι αυτό που έκανε τα λάθη στο τέλος, διαχειριζόμενο την διαφορά που είχε χτίσει στην διάρκεια του παιχνιδιού.

Τα δεκάλεπτα: 22-24, 47-42, 72-62, 89-85

Λαύριο (Μέξας): Φλάτεν, Γκρόμοβς, Μουράτος, Θόρτον, Μουρ, Καστανέδα, Δεϊμέζης, Κόρτλερ, Βαζούκης, Ζάρας

ΠΑΟΚ (Νερατζάκης): Άλστον, Φρίντρικσον, ΜακΝίς, Πόρτερ, Σχίζας, Αρσενόπουλος, Μαργαρίτης, Μίχαλακ, Σωτηρίου, Τσαϊρέλης, Τσιακμάς, Γουίλιαμς