O Μάρεϊ… εκτέλεσε τους Λέικερς για το 3-0!

Οι Ντένβερ Νάγκετς συνεχίζουν απτόητοι, καθώς επιβλήθηκαν με 119-108 στην έδρα των “Λιμνανθρώπων” και πήραν προβάδισμα με 3-0 στη μεταξύ τους σειρά για τους τελικούς της Δύσης.

Με ηγέτη τον Τζαμάλ Μάρεϊ και “όπλο” τους ένα επιθετικό “ξέσπασμα” στην τέταρτη και τελευταία περίοδο του ματς, το Ντένβερ πανηγύρισε την τρίτη του νίκη σε ισάριθμα ματς για τους τελικούς της Δύσης του ΝΒΑ κόντρα στους Λος Άντζελες Λέικερς με 119-108.

Πλέον, το Ντένβερ απέχει μόλις μία νίκη από τους πρώτους τελικούς της ιστορίας του, καθώς έκαναν το μπρέικ που χρειάζοταν και έχουν το απόλυτο προβάδισμα, μιας και καμία ομάδα στην ιστορία του NBA δεν έχει επιστρέψει από το 3-0.

Απόλυτος πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Τζαμάλ Μάρεϊ, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 37 πόντους, πετυχαίνοντας τους 17 στην πρώτη περίοδο, ενώ παράλληλα είχε 7 ριμπάουντ και 6 ασίστ. Άξιος συμπαραστάτης του ήταν ο Νίκολα Γιόκιτς, ο οποίος σημείωσε 24 πόντους, πήρε 6 ριμπάουντ και μοίρασε 8 ασίστ, ενώ στο double-double έφτασε ο Μάικλ Πόρτερ με 14 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Στον αντίποδα, για τους Λέικερς διακρίθηκε ο Άντονι Ντέιβις, ο οποίος “σταμάτησε” στους 28 πόντους και τα 18 ριμπάουντ, ενώ από κοντά του βρέθηκε ο ΛεΜπρόν Τζέιμς, ο οποίος πέτυχε 23 πόντους, μοίρασε 12 ασίστ και κατέβασε 7 ριμπάουντ. Εξαιρετική ήταν και η συνεισφορά του Όστιν Ριβς, ο οποίος πρόσθεσε 23 πόντους, 7 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-32, 55-58, 82-84, 108-119

ΛΕΪΚΕΡΣ: Ντέιβις 28 (18 ριμπάουντ), Βάντερμπιλτ 2, Τζέιμς 23 (3/9 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 12 ασίστ), Ράσελ 3 (1/8 σουτ, 1/6 τρίποντα), Ριβς 23 (3/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Χατσιμούρα 13 (5/12 σουτ, 1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Μπράουν 2, Τόμπσον, Σρούντερ 5, Μπίσλι, Χάρισον, Γουόκερ 9 (2), Κρίστι

ΝΑΓΚΕΤΣ: Γκόρντον 7, Πόρτερ 14 (4/10 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Γιόκιτς 24 (2/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Μάρι 37 (5/11 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Κάλντουελ-Πόουπ 17 (4/7 τρίποντα), Γκριν 5 (1), Μ. Μπράουν 15 (1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κ. Μπράουν.//Γ.