Νίκησε, αλλά δεν μπήκε «οκτάδα» ο ΠΑΟΚ

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» έκλεισε με θετικό τρόπο τη σεζόν, επικρατώντας της ΑΕΚ με το εμφατικό 96-72, μένοντας όμως εκτός συνέχειας του πρωταθλήματος.

Στο πλαίσιο της 26ης και τελευταίας αγωνιστικής για το πρωτάθλημα της Μπάσκετ Λιγκ, ο ΠΑΟΚ έκανε το καθήκον του κόντρα στην ΑΕΚ, ωστόσο παράλληλα η νίκη του Περιστερίου κόντρα στο Λαύριο, τον άφησε εκτός πλέι-οφ για πρώτη φορά μετά από 14 χρόνια.

Συγκεκριμένα, οι Θεσσαλονικείς ολοκλήρωσαν την κανονική περίοδο του πρωταθλήματος με 10 νίκες και 14 ήττες, κάτι που σημαίνει πως τερμάτισαν στην 9η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Από την άλλη μεριά, η «Ένωση» ήταν και μαθηματικά τέταρτη από την προηγούμενη στροφή, με αυτήν την ήττα όμως να τους κατεβάζει το ρεκόρ στις 13 νίκες και τις 11 ήττες.

O αγώνας

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο δυναμικά στην αναμέτρηση φτάνοντας μέσα στα πρώτα πέντε λεπτά τη διαφορά σε διψήφια μεγέθη (14-4). Από εκεί και πέρα, η ΑΕΚ προσπάθησε να αντιδράσει, ωστόσο οι Θεσσαλονικείς είχαν το «πάνω χέρι», με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται στο +10 για τους γηπεδούχους (22-12).

Οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη άρχισαν με το ίδιο επιθετικό, αλλά και αμυντικό τέμπο, με τη διαφορά να «εκτοξεύεται» μέχρι και στους 17 πόντους (34-17, 14′). Η Ένωση βρήκε στη συνέχεια κάποιες λύσεις κυρίως πίσω από τη γραμμή των 6,75 μέτρων από τους Κολόμ και Ράουτινς. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» όμως κατάφερε να διατηρήσει ένα προβάδισμα ασφαλείας και έτσι το πρώτο μέρος του αγώνα ολοκληρώθηκε στο 49-36 υπέρ των γηπεδούχων.

Το παιχνίδι είχε παρόμοια εικόνα και ρυθμό στα πρώτα αγωνιστικά λεπτά της τρίτης περιόδου. Οι παίκτες του Κούρο Σεγκούρα κατάφεραν στο 25′, να μειώσουν και πάλι τη διαφορά σε μονοψήφια νούμερα (55-47). Τότε όμως ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και απέκτησε τον έλεγχο του ματς. Στα τελευταία πέντε λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 19-8 (74-55) με πρωταγωνιστές τους Ζερμέιν Λοβ και Ντέιβιντ Ντι Λέο.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να βελτιώσουν την επιθετική τους εικόνα, όχι όμως και την αμυντική με τους Λοβ και Τολιόπουλο να δημιουργούν συνεχώς ρήγματα στη ρακέτα. Τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης μεταξύ των δυο «Δικέφαλων» είχαν περισσότερο διαδικαστικό χαρακτήρα. Το τελικό σκορ του αγώνα διαμορφώθηκε στο 96-72, με τον ΠΑΟΚ να χάνει το «τραίνο» των πλέι-οφ.

Ο MVP

Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν με διαφορά ο Ζερμέιν Λοβ, ο οποίος τελείωσε το ματς με 23 πόντους έχοντας 5/9 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 7/7 βολές, ενώ παράλληλα είχε 2 ριμπάουντ και 5 ασίστ σε περίπου 30 λεπτά συμμετοχής.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-12, 49-36, 74-55, 96-72

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουρσανίδης Γ., Τσαρούχα, Ταρενίδης

ΠΑΟΚ (Άρης Λυκογιάννης): Λοβ 23 (2), Ντιλέο 16 (4), Μάντζαρης 2, Γιάνκοβιτς 14, Ρένφρο 9, Ρίβερς 7 (1), Λι 2, Γκριν 3 (1), Χριστοδούλου 9 (1), Καμαριανός 2, Καμπερίδης 3 (1), Τολιόπουλος 6.

ΑΕΚ (Κούρο Σεγκούρα): Κολόμ 10 (2), Πετρόπουλος 2, Ανγκόλα 4, Κουζέλογλου 4, Χάμερ 14, Λάνγκφορντ 4, Ράουτινς 15 (5), Φιλιππάκος 6, Καρλής 2, Μαυροειδής 4, Κόνιαρης 7 (1).