«Σφράγισε» τα πλέι-οφ το Περιστέρι

Με σχετική άνεση, η ομάδα
των «Δυτικών Προαστίων» κατάφερε να επιβληθεί του Λαυρίου με 91-80 και να «κλειδώσει» την όγδοη θέση που οδηγεί στα πλέι-οφ της Μπάσκετ Λιγκ.

Με πλάνο και ψυχραιμία, το Περιστέρι κατάφερε να πανηγυρίσει τη νίκη, η οποία του εξασφάλισε μια θέση στα πλέι-οφ, την όγδοη συγκεκριμένα, αφήνοντας εκτός οκτάδας τον ΠΑΟΚ. Η ομάδα του Μίλαν Τόμιτς θα βρει μπροστά της στα πλέι-οφ τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό.

Οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στο ματς και πήγαιναν πόντο πόντο, μέχρι να φτάσουμε στο 19-10 υπέρ των γηπεδούχων με ένα επιμέρους σερί 10-0. Οι φιλοξενούμενοι με ένα δικό τους σερί 8-0 μείωσαν σε 19-18. Η πρώτη περίοδος βρήκε το Περιστέρι να προηγείται με 22-21 σε έ καλό από άποψης ρυθμού πρώτο δεκάλεπτο.

Στη δεύτερη περίοδο οι ομάδες συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό. Το Περιστέρι βρισκόταν σταθερά μπροστά στο σκορ και έφτασε την διαφορά στο +10 (43-33) 2′ και 40” πριν το τέλος της περιόδου. Το δεύτερο δεκάλεπτο τελείωσε με τους γηπεδούχους να εκμεταλλεύονται το καλό τους μομέντουμ και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο προηγούμενοι με 47-39.

H oμάδα των «Δυτικών Προαστίων» μπήκε πιο «ζεστά» στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους παρά την αξιόλογη επιθετική προσπάθεια του Βον. Ο Αμερικανός γκαρντ του Λαυρίου με ένα επιθετικό «κρεσέντο» κατάφερε να μειώσει τη διαφορά στους 3 πόντους (57-54). Σε εκείνο το σημείο όμως, οι παίκτες του Μίλαν Τόμιτς αντέδρασαν και με ένα καλάθι του Γκλεν Κόζι, έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο +6 (68-62).

Οι Γκρέι και Πέτεγουεϊ έδωσαν λύσεις στην αρχή του τελευταίου δεκαλέπτου και οι γηπεδούχοι ανέβασαν τη διαφορά τους σε διψήφια νούμερα (80-69). Το Λαύριο προσπάθησε για την ανατροπή με τις εξαιρετικές δημιουργίες του Βασίλη Μουράτου, ωστόσο οι παίκτες του Μίλαν Τόμιτς διατηρούσαν το προβάδισμα σε απόσταση ασφαλείας. Το τελικό σκορ του ματς διαμορφώθηκε στο 91-80, με το Περιστέρι να πανηγυρίζει μια σημαντική νίκη, η οποία του χαρίζει την όγδοη θέση της βαθμολογίας και την είσοδό του στα πλέι-οφ του πρωταθλήματος.

Ο MVP

Ο Τέραν Πέτεγουεϊ ήταν αυτός που ξεχώρισε για τους νικητές σήμερα, σημειώνοντας 21 πόντους, μαζεύοντας 5 ριμπάουντ και μοιράζοντας 3 ασίστ επίσης σε περίπου 29 λεπτά συμμετοχής.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-21, 47-39, 68-62, 91-80

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πιτσίλκας – Ζαχαρής – Χριστινάκης.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Μίλαν Τόμιτς): Μπιλάλης 12 (4), Αγκμπελίς 2, Πέτεγουεϊ 21 (1), Μωραΐτης 2, Γκίελο 11 (2), Φύτρος, Κόζι 5 (1), Χρηστίδης 18, Σαλούστρος 6 (2), Γκρέι 14 (1), Φιλίππας, Σταυρακόπουλος.

ΛΑΥΡΙΟ (Σάββας Καμπερίδης): Βον 19 (1), Σάβαζ 7 (1), Μουράτος 14 (2), Φιλοξενίδης, Βουλγαρόπουλος 8, Αμίνου 3 (1), Πιλάβιος 4, Κακλαμανάκης 22, Περσίδης 3 (1).