Νίκη με ανατροπή οι Νάγκετς

Ο 27χρονος σταρ αν και για μεγάλο διάστημα του αγώνα βρέθηκε στον πάγκο λόγω των φάουλ που χρεώθηκε, μίλησε στο τέλος και οδήγησε την ομάδα του Ντένβερ στη νίκη με 122:119 επί των Ιντιάνα Πέισερς.

Οι Νάγκετς χρειάστηκε για μεγάλο διάστημα του αγώνα με τους Πέισερς να αγωνιστούν χωρίς τον MVP, Νίκολα Γιόκιτς, ο οποίος είχε 5 φάουλ από το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου. Βρέθηκαν ακόμα και στο -18 (87-69), όμως στο τέλος βρήκαν τον τρόπο να φτάσουν στη νίκη με 122:119.

Το Ντένβερ έβαλε τα σουτ που έπρεπε σε τρίτη και τέταρτη περίοδο και έμεινε κοντά στο σκορ. Στη συνέχεια, επέστρεψε στο παρκέ ο Σέρβος σταρ και πήρε την ομάδα στις πλάτες του και της έδωσε το ροζ φύλλο αγώνα, σπάζοντας ένα σερί δύο νικών των Πέισερς. Η Ιντιάνα είχε την ευκαιρία να στείλει το παιχνίδι στην παράταση, αλλά το τρίποντο του Μάιλς Τέρνερ στο φινάλε δεν βρήκε στόχο.

Ο Γιόκιτς με 24 πόντους σε μόλις 21 λεπτά συμμετοχής ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, με τους Τζαμάλ Μάρι και Άαρον Γκόρντον να προσθέτουν από 18 πόντους και τον Μπόουνς Χάιλαντ 16 πόντους.

Για τους ηττημένους, ο Μπένενικτ Μάθουριν είχε 30 πόντους, ο Ταϊρίς Χαλιμπάρτον 21 πόντους και 11 ριμπάουντ και οι Μπάντι Χιλντ και Αϊζάια Τζάκσον από 17 πόντους.//

Τα δωδεκάλεπτα: 27-35, 70-56, 95-89, 119-122

Ιντιάνα Πέισερς: Σμιθ 6 (2/9 σουτ, 2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Τέρνερ 14 (11 ριμπάουντ), Νέμπχαρντ 8 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Χαλιμπάρτον 21 (3 τρίποντα, 11 ασίστ), Χιλντ 17 (2/9 τρίποντα), Μπρίσετ 2, Νέσμιθ (0/5 σουτ), Τζάκσον 17 (10 ριμπάουντ), Μπιτάτζε 2, ΜακΚόνελ 2, Μάθουριν 30 (6/9 τρίποντα)

Ντένβερ Νάγκετς: Γκόρντον 18 (1 τρίποντο, 16 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 5 λάθη), Πόρτερ 17 (3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Γιόκιτς 24 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Μάρι 18 (6/15 σουτ, 1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Κάλντγουελ-Πόουπ 15 (3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Γκριν 4, Μπράουν 2 (1/5 σουτ), Τζόρνταν 8, Χάιλαντ 16 (4/13 σουτ, 3 τρίποντα)