Ο κυρίαρχος Γιάννης συνέτριψε τους πρωταθλητές

Με τον “Greek Freak” να πραγματοποιεί μια φανταστική εμφάνιση, οι Μιλγουόκι Μπακς (35-19) διέλυσαν τους Ντένβερ Νάγκετς (36-18) με το εμφατικό 112-95 στο “Fiserv Forum” και έστειλαν… μήνυμα ενόψει του τελευταίου μέρους της regular season.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν για άλλη μια φορά ο κορυφαίος παίκτης των “ελαφιών”. Ωστόσο, οι προσπάθειες του Έλληνα σούπερ σταρ αυτήν τη φορά έπιασαν τόπο, μιας και η ομάδα του πήρε τη νίκη. Με 36 πόντους (14/19 δίποντα & 8/14 βολές), 18 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 μπλοκ σε 30 λεπτά συμμετοχής δεν άφησε πολλά περιθώρια στους αντιπάλους του. Από αυτούς ξεχώρισε -όπως αναμενόταν- ο Νικόλα Γιόκιτς, ο οποίος μέτρησε 29 πόντους, 14 ριμπάουντ και 8 ασίστ σε 32 λεπτά συμμετοχής.

Οι Μπακς παρουσιάστηκαν ανώτεροι από την αρχή του αγώνα, παίρνοντας σημαντικές διαφορές, ενώ έκλεισαν το πρώτο δωδεκάλεπτο στο +5 (28-23). Ένα επί μέρους 32-21 στη δεύτερη περίοδο τους έστειλε στα αποδυτήρια στο +16 (60-44), με τις βάσεις της νίκης να έχουν πλέον μπει για τα καλά. Η συνέχεια ήταν αντίστοιχη και στο δεύτερο μέρος, με τους γηπεδούχους να φτάνουν τη διαφορά στις παρυφές των 30 πόντων (91-63), στο τέλος του τρίτου δωδεκαλέπτου. Κάπου εκεί οι φιλοξενούμενοι… το παράτησαν, με τον Μάικ Μαλόουν να αποσύρει τα “βαριά χαρτιά” του από το παρκέ, σε μια ένδειξη αποδοχής της ήττας. Η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με το ματς να τελειώνει στο 112-95 και τους Μπακς να πανηγυρίζουν την 35η φετινή τους νίκη.

Τα δωδεκάλεπτα: 28-23, 60-44, 91-63, 112-95

Μιλγουόκι Μπακς (Ντοκ Ρίβερς): Κράουντερ 2, Γιάννης Αντετοκούνμπο 36, Λόπεζ 9 (3/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 μπλοκ), Μπίσλι 9 (3/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Λίλαρντ 18 (4/10 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Πόρτις 13 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπέβερλι 5 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Κόνατον 5 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γκριν 9 (3/5 τρίποντα), Μπότσαμπ 3 (1), Τζάκσον 3 (1), Θανάσης Αντετοκούνμπο, Ουάσινγκτον, Λίβινγκστον

Ντένβερ Νάγκετς (Μάικ Μαλόουν): Πόρτερ 11 (2/8 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γκόρντον 14 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 μπλοκ), Γιόκιτς 29 (11/20 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 1/3 βολές, 12 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 5 λάθη), Κάλντγουελ-Πόουπ 1, Μάρεϊ 3 (1), Τζάκσον 7 (1), Μπράουν 7, Γουάτσον 5, Τζόρνταν 1, Χόλιντεϊ 5 (1), Γκιλέσπι 6 (2), Νάτζι 2, Στρόδερ 2, Κι 2