MVP της 13ης αγωνιστικής ο Γκραντ

Ο Αμερικανός περιφερειακός του Παναθηναϊκού αναδείχθηκε ως ο πολυτιμότερος παίκτης του συγκεκριμένου “γύρου” της Basket League, μέσα από τη νίκη του “τριφυλλιού” κόντρα στο Περιστέρι.

Οι “πράσινοι” φιλοξένησαν την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη στο ΟΑΚΑ, στο απόγευμα της Κυριακής (08/01), την οποία και νίκησαν, με τελικό σκορ 90-75. Έτσι, ο Τζέριαν Γκραντ “στέφεται” MVP της 13ης αγωνιστικής του ελληνικού πρωταθλήματος, αφού σκόραρε 26 πόντους (4/4 βολές, 5/7 δίποντα, 4/5 τρίποντα), μάζεψε 5 ριμπάουντ και μοίρασε 7 ασίστ, σε 37:50 λεπτά συμμετοχής.

Αναλυτικά η ανακοίνωση της ΕΣΑΚΕ:

«Ο Τζέριαν Γκραντ γίνεται ο δεύτερος παίκτης του Παναθηναϊκού AKTOR που αναδεικνύεται Stoiximan MVP of the Week στην Stoiximan Basket League της φετινής αγωνιστικής χρονιάς!

Ο 31χρονος Αμερικανός πόιντ γκαρντ ήταν ο πρωταγωνιστής της εντός έδρας νίκης των «πρασίνων» επί του Περιστερίου bwin και ο παίκτης με το υψηλότερο ranking στις αναμετρήσεις του προηγούμενου διημέρου για την 13η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Stoiximan Basket League.

Ο Γκραντ, που γίνεται ο δεύτερος Πολυτιμότερος του Παναθηναϊκού AKTOR την φετινή σεζόν μετά τον Μάριους Γκριγκόνις ο οποίος είχε αναδειχθεί Stoiximan MVP της Δεύτερης Εβδομάδας μαζί με τον Έλβορ Φρίντρικσον του ΠΑΟΚ mateco, συγκέντρωσε 34 βαθμούς στο ranking.

Ο 31χρονος Αμερικανός γκαρντ, που έχει αγωνιστεί στην Stoiximan Basket League επίσης με τον Προμηθέα την αγωνιστική περίοδο 2020-21, πέτυχε στη νίκη επί του Περιστερίου bwin 26 πόντους με 4/4 βολές, 5/7 δίποντα, 4/5 τρίποντα, πήρε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασίστ, κέρδισε τρία φάουλ, έκανε δύο φάουλ, ένα κλέψιμο και δύο λάθη σε 37’ και 50’’ συμμετοχής.

Η ανάδειξη του Stoiximan MVP of the Week γίνεται ανεξάρτητα με την ολοκλήρωση της αγωνιστικής της Stoiximan Basket League και αφορά τις αναμετρήσεις της προηγούμενης εβδομάδας».//ΓΚ