Τα χρειάστηκε αλλά νίκησε ο… απόλυτος Παναθηναϊκός (highlights)

Σε ένα παιχνίδι που για τρία δεκάλεπτα ήταν ντέρμπι, η ομάδα του Έργκιν Άταμαν επικράτησε με 90-75 του μαχητικού Περιστερίου και έκανε το 13Χ13 στη φετινή Basket League.

To “τριφύλλι” πέτυχε την 13η συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα και συνεχίζει να είναι μόνος πρώτος στην κατάταξη. Από την άλλη, το Περιστέρι “έπεσε” στο 7-6 και απέχει κατά μία θέση από τον τρίτο Προμηθέα Πάτρας. Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Τζέριαν Γκραντ με 26 πόντους, 5 ριμπάουντ και 7 ασίστ σε 37 λεπτά και 30 δευτερόλεπτα.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν… μαζί στο σκορ στα πρώτα λεπτά. Για τον Παναθηναϊκό ξεχώριζαν επιθετικά οι Μήτογλου, Γκραντ και Ναν. Ωστόσο το Περιστέρι ήταν αυτό που έφτασε να προηγείται με 13-10. Οι παίκτες του Άταμαν αντέδρασαν άμεσα και έφτασαν να προηγούνται με πέντε (20-15, 8′) χάρη σε ένα επί μέρους 10-2. Οι Τόμπσον και Κασελάκης ήταν αυτοί που έδιναν τις περισσότερες λύσεις στο σκοράρισμα στους φιλοξενούμενους, με το δεκάλεπτο να βρίσκει τους “πράσινους” μπροστά στο σκορ με έξι πόντους (25-19).

Στις αρχές της δεύτερης περιόδου οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν (25-25, 12′) με πόντους των Γουίλιαμς και Μήτρου-Λονγκ. Ο Ερνανγκόμεθ έφερε ξανά το “τριφύλλι” στο +6 (31-25, 13′), όμως από εκείνο το σημείο κι έπειτα η εικόνα στο παρκέ άλλαξε πλήρως. Παρουσιάζοντας επιθετικό πλουραλισμό επιλογών, η ομάδα του Σπανούλη έκανε ένα επί μέρους 17-4 και ξαφνικά βρέθηκε να προηγείται με επτά πόντους (42-35), δύο λεπτά πριν το ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι πλησίασαν ξανά στον έναν (42-41), όμως ένα λέι απ του Μήτρου-Λονγκ στο φινάλε του ημιχρόνου έστειλε το Περιστέρι στα αποδυτήρια με το +3 (44-41).

Ο Παναθηναϊκός ξαφνικά βρισκόταν σε… δύσκολη θέση και οι “κυανοκίτρινοι” δεν έμοιαζαν διατεθειμένοι να “πουλήσουν” φθηνά το τομάρι τους. Η διαφορά στο σκορ διατηρήθηκε μετά το πρώτο πεντάλεπτο του δευτέρου μέρους, μιας και σε κάθε καλάθι των “πρασίνων” είχαν απάντηση (55-51, 25′). Ο Γκραντ – ο οποίος δεν είχε βγει από το παρκέ- επανάφερε το ματς σχεδόν στα… ίσα (60-59, 27′). Στο τελευταίο λεπτό οι “πράσινοι” βρήκαν δύο… τυχερά τρίποντα, ένα με τον Γκραντ και ένα buzzer-beater από το κέντρο με τον Μωραΐτη να σηκώνει το ΟΑΚΑ στο “πόδι”.

Οι παίκτες του Άταμαν μπήκαν με… άλλο αέρα στην τέταρτη περίοδο, με τους Γκριγκόνις και Μωραΐτη να τους οδηγούν εκ του ασφαλούς σε διεύρυνση της διαφοράς. Ο διεθνής Έλληνας γκαρντ είχε αλλάξει την εικόνα της ομάδας του με δύο τρίποντα, αλλά και μερικές καλές άμυνες. Το “τριφύλλι” έφτασε στο +13 (78-65) μέσα σε τρία περίπου λεπτά, κρατώντας πλέον στα χέρια του τη νίκη. Σε εκείνο το σημείο το ματς ουσιαστικά είχε… κριθεί, με τα τελευταία λεπτά να έχουν διαδικαστικό χαρακτήρα, παρότι το Περιστέρι δεν έχασε εντελώς την επαφή του στο σκορ. Εν τέλει, ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 90-75 και έκανε το 13Χ13 στο φετινό πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 25-19, 41-44, 67-63, 90-75

Παναθηναϊκός (Αταμάν): Καλαϊτζάκης , Γκραντ 26 (5/7 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 λάθη) , Ναν 20 (2/2 τρίποντα, 3 λάθη) , Αντετοκούνμπο 3, Μήτογλου 12 (2/3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ) , Βιλντόσα 2 , Μωραΐτης 6 (2/2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ) , Λεσόρ 6 , Γκριγκόνις 11 (2) , Ερνανγκόμεθ 5 (1/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ)

Περιστέρι (Σπανούλης): Ράγκλαντ 14 (2/5 τρίποντα, 9 ασίστ, 4 λάθη) , Ντάνγκουμπιτς 6, Λοβ 14 (2), Κασελάκης 9 (1) , Τόμπσον 13 (4 ριμπάουντ) , Μήτρου-Λονγκ 4, Ξανθόπουλος , Ρένφρο 4 (5 ριμπάουντ) , Γουίλιαμς 4 (1) , Χουγκάζ 7 (1)