Με “ραψωδία” Ραντούλιτσα υπέταξε τον Απόλλωνα

Σε ένα παιχνίδι διαφήμιση για την Basket League, το Μαρούσι πήρε τεράστια νίκη επί της ομάδας του Δελέγκου με 75-69, κάνοντας ένα τεράστιο βήμα για την παραμονή φτάνοντας τις τρεις νίκες στο πρωτάθλημα, με την ομάδα από την Αχαΐα να μένει στην τελευταία θέση μαζί με την Καρδίτσα.

Στο κλειστό της “Περιβόλας” το Μαρούσι φιλοξενήθηκε από τον Απόλλων Πάτρας με τις δύο ομάδες να έχουν κοινό στόχο. Μια νίκη που θα έδινε ένα μεγάλο βήμα, στον αγώνα για την παραμονή στην πρώτη κατηγορία της Basket League.  Με το τζάμπολ της αναμέτρησης, η ομάδα από την Αχαΐα θέλησε να περιορίσει τον γρήγορο ρυθμό του συνόλου από τα βόρεια προάστια, κάτι το οποίο πέτυχε στα πρώτα λεπτά, αλλά όχι και στην συνέχεια. Με τους Γουάσιγκτον και Μπράουν να γίνονται αποδεκτές των περισσότερων επιθετικών πλάνων, έκλεισαν την πρώτη περίοδο με προβάδισμα ενός πόντου 14-13.

Στην δεύτερη περίοδο το Μαρούσι απελευθερώθηκε με τον Σακούρ Τζούστον να κάνει πτήσεις στο καλάθι των πατρινών. Ο Γιώργος Λιμνιάτης τον κράτησε στο παρκέ, βλέποντας πως το σχήμα με τον Ραντούλιτσα δεν έβγαινε, κράτησε τον αμερικανό εντός του παρκέ, φτιάχνοντας όλες τις προϋποθέσεις για τους εξαιρετικούς αιφνιδιασμούς. Όταν όμως δεν έμπαιναν αυτοί οι πόντοι, ο Απόλλωνας έκανε το δικό του ξέσπασμα, καθώς ανέτρεψε τουε επτά πόντους που έχτισαν οι κίτρινοι και έφτασε στο ημίχρονο με προβάδισμα τριών πόντων με 35-32, με τον δεύτερο ημίχρονο να να μοιάζει αρκετά αμφίρροπο.

Με την έναρξη του τρίτου δεκάλεπτου, οι δυο ομάδες μπήκαν αρκετά δυνατά με τρίποντα και από τις δυο πλευρές, δείχνοντας από την αρχή της διαθέσεις τους. Οι εναλλαγές στο σκορ υπήρχαν σε όλο το δεκάλεπτο, με κανένα από τα δύο σύνολα να ξεφύγει με αξιόλογη διάφορα, ώστε να πάνε με στην τέταρτη περίοδο με ισχυρό προβάδισμα. Το τρίτο δεκάλεπτο είχε την υπογραφή του Μίροσλαβ Ραντούλιτσα, με τον Σέρβο να χορεύει στο ζωγραφιστό, με τους Πατρινούς να τα βρίσκουν σκούρα. Το 54-54 ήταν το σκορ του τρίτου δεκάλεπτου, με καμία από τις δύο ομάδες να παραδίνεται ώστε να υπάρξει νικητής.

Στην τελευταία περίοδο με τον χρόνο να πιέζει και τις δυο ομάδες, οι παίκτες του Αμαρουσίου προσέφεραν θέαμα, με τον Αχμέντ Χιλ να κάνε καρφώματα μετά από πάσες του Μπρίσκο και του Τζούστον.Οι προσωπικές ενέργειες είχαν την τιμητική τους. Κάθε επίθεση ήταν κρίσιμη με τις ομάδες να σκέφτονται κάθε τους κίνηση, ώστε να μην πετάξουν κατοχές που θα τους ήταν άκρως σημαντικές για να πάρουν την νίκη. Η ομάδα του Γιώργου Λιμνιάτη πέντε λεπτά πριν την λήξη βρήκε προβάδισμα τριών πόντων με 64-61, αλλά σε αυτή την συνθήκη το σκορ ήταν ακόμα ρευστό. Το τελικό 75-69 διαμορφώθηκε από λάθη των Πατρινών που τα εκμεταλλεύτηκε το σύνολο του Αμαρουσίου, φτάνοντας τις τρεις νίκες στο πρωτάθλημα, βυθίζοντας τον Απόλλωνα στην τελευταία θέση που ισοβαθμεί με τον Καρδίτσα.

Τα δεκάλεπτα: 14-13, 35-32, 54-54, 69-75

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Δελέγκος): Σταρκς 23 (1/4 τρίποντα, 6 λάθη), Όσμπορν 3 (1), Σαλούστρος 8 (2), Μπράουν 11 (18 ριμπάουντ) , Μουράτος 2 (3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 λάθη) , Ουάσινγκτον 25 (8/16 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 9/11 βολές, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 λάθη) , Σκορδίλης , Βισσαρίου, Καφέζας, Γκιουζέλης 4.

ΜΑΡΟΥΣΙ (Λιμνιάτης): Χιλ 12 (1/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη, 2 κλεψίματα) , Τζούστον 19 (7/10 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2/2 βολές, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη, 2 κλεψίματα) , Μπρίσκο 14 (4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 λάθη, 2 κλεψίματα) , Ραντούλιτσα 22 (7/9 δίποντα, 7 ριμπαόυντ, 3 λάθη) , Νικολαΐδης 2 (5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 6 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 1 λάθος) , Στασινός , Μπόγρης, Ιορδάνου, Γιαννόπουλος 6 , Λούκοβιτς.

Τα ομαδικά στατιστικά του Απόλλωνα: 17/34 δίποντα, 6/22 τρίποντα, 17/25 βολές, 33 ριμπάουντ ( 22 αμυντικά – 11 επιθετικά), 20 ασίστ, 9 λάθη, 5 κλεψίματα, 2 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά του Αμαρουσίου: 26/48 δίποντα, 2/11 τρίποντα, 17/26 βολές, 39 ριμπάουντ ( 27 αμυντικά – 12 επιθετικά), 18 ασίστ, 18 λάθη, 14 κλεψίματα, 2 μπλοκ.

Αναλυτικά το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 8ης αγωνιστικής στην Basket League: