Λύγισε τον ΠΑΟΚ με φοβερή ανατροπή και τρομερό Καμπενγκέλε

Μπορεί ο “Δικέφαλος του Βορρά” να βρέθηκε στο +17 στη δεύτερη περίοδο, ωστόσο η ΑΕΚ γύρισε το ματς, φθάνοντας άνετα στη νίκη με 90-70. Εμφάνιση καριέρας από τον Καναδό σέντερ με 30 πόντους και 16 ριμπάουντ.

Μεγάλες διακυμάνσεις στο σκορ και έντονες συγκινήσεις είχε το ντέρμπι των δικεφάλων για την 8η αγωνιστική της Basket League. Οι δύο ομάδες απέδωσαν ωραίο μπάσκετ στο παρκέ του κλειστού των Άνω Λιοσίων, είχαν από ένα ημίχρονο η κάθε μία, αλλά στο τέλος χαμογέλασε η ΑΕΚ, που έδωσε συνέχεια στις καλές εμφανίσεις, ανεβαίνοντας στο 4-4. Ίδιο ρεκόρ πλέον και για τον ΠΑΟΚ, που μετρούσε δύο σερί νίκες στο πρωτάθλημα, πριν το παιχνίδι αυτό. Για τους Θεσσαλονικείς ακολουθεί σημαντικός ευρωπαϊκός αγώνας απέναντι στη Μπενφίκα (29/11, 19:30, ΕΡΑ ΣΠΟΡ) στην Πυλαία, για το Basketball Champions League.

Αρκετά ανταγωνιστικά τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, καθώς καμία ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ. Η ΑΕΚ επιχείρησε να πάει κοντά στο καλάθι με τους Κουζμίνσκας και Καμπενγκέλε, ενώ ο ΠΑΟΚ πήρε -κατά κύριο λόγο- επιθέσεις από την περιφέρεια με τους Χάρισον και Φρίντρικσον. Κάπως έτσι προήλθε το 10-10 στα μισά της πρώτης περιόδου, πριν ξεκινήσει η αντεπίθεση του “Δικεφάλου του Βορρά”, που έφθασε σε διψήφια διαφορά, λίγα δευτερόλεπτα πριν το φινάλε του δεκαλέπτου. Οι “ασπρόμαυροι” χτυπήσαν τους γηπεδούχους στο ζωγραφιστό με τους Τσαϊρέλη και Άλστον οι οποίοι με συνεχόμενα καλάθια διαμόρφωσαν το 25-15 για την ομάδα τους.

Οι παίκτες του Φώτη Τακιανού συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στη δεύτερη περίοδο, έχοντας χτίσει ένα καλό μομέντουμ, που το εκμεταλλεύτηκαν σε μεγάλο βαθμό, για να πάρουν μία σημαντική διαφορά. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν ό,τι ήθελαν στο παρκέ, με την ΑΕΚ στο ίδιο διάστημα να είναι εντυπωσιακά άστοχη στα μακρινά σουτ, δείχνοντας να μην μπορεί να μπει στο πνεύμα του παιχνιδιού. Οι δύο νεοφερμένοι παίκτες του ΠΑΟΚ, Σμιθ και Άλστον, ήταν ιδιαίτερα κομβικοί, ώστε η ομάδα τους να φθάσει στο +17 (40-23) στο 16ο λεπτό. Η “Ένωση” άρχισε σιγά-σιγά να μειώνει τη διαφορά με τους Ραντλ και Καμπενγκέλε να είναι οι κύριοι εκφραστές των επιθέσεων της ΑΕΚ, με το ημίχρονο να κλείνει στο 45-36.

Στη τρίτη περίοδο, οι “κιτρινόμαυροι” κατάφεραν να γυρίσουν πλήρως τον διακόπτη και να αλλάξουν εντελώς την εικόνα της αναμέτρησης. Το συγκεκριμένο δεκάλεπτο ήταν το σημείο αναφοράς στην μεγάλη ανατροπή που πέτυχε το σύνολο του Ζοάν Πλάθα. Οι γηπεδούχοι έγιναν πιο επιθετικοί στην άμυνα και πήραν ψυχολογία από αυτό για να βάλουν κάποια σουτ στην επίθεση. Επιμέρους 28-8 στη περίοδο αυτή από την ΑΕΚ, που έτρεξε σερί 17-0 για να μετατρέψει το 38-47 σε 55-47 στο 26ο λεπτό. Μάλιστα, η “Ενωση” πήρε και διψήφια διαφορά στο φινάλε του δεκαλέπτου με τρίποντα των Κουζμίνσκας και Καμπενγκέλε.

Κάπως έτσι, η τελευταία περίοδος έμοιαζε με τυπική διαδικασία, αφού οι παίκτες της ΑΕΚ είχαν την ψυχολογία και τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα. Στις κερκίδες οι “κιτρινόμαυροι” οπαδοί, που γέμισαν το κλειστό των Άνω Λιοσίων έστησαν το δικό τους πάρτι, βλέποντας τους παίκτες του Ζοάν Πλάθα να παίζουν εξαιρετικά και στις δύο πλευρές του παρκέ. Ο ΠΑΟΚ δεν μπόρεσε να αποφύγει την ήττα, μη μπορώντας καν να επιστρέψει στη διεκδίκηση του αγώνα, με τη διαφορά να μην πέφτει ξανά σε μονοψήφιο αριθμό. Μάλιστα με το τελικό 90-70 καταγράφηκε η μέγιστη τιμή της διαφοράς στο παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 17-25, 36-45, 64-53, 90-70

ΑΕΚ (Πλάθα): Ραντλ 21 (4/5 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 4/5 βολές), Φλιώνης (0/4 τρίποντα), Νετζήπογλου 7 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Κουζμίνσκας 10 (/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Καμπενγκέλε 30 (9/11 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 6/8 βολές, 16 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 λάθη, 3 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Τίλμαν 7 (5 ριμπάουντ), Χολ 4 (8 ασίστ), Καράμπελας 5, Πιλάβιος, Χατζηδάκης, Κουζέλογλου 4, ΜακΡέι 2 (1/8 σουτ).

ΠΑΟΚ (Τακιανός): Χάρισον 14 (0/6 τρίποντ, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Σχίζας 8, Φρίντρικσον 9 (2), Μαργαρίτης 6 (1), Άλστον 17 (6/14 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 15 ριμπάουντ), Σμιθ 7 (1/5 δίποντα, 1/5 τρίποντα), Τσιακμάς 5, Τσαϊρέλης 4.