Με “κατεβασμένα χέρια” έχασε η Εθνική Νέων

Την ήττα γνώρισε η U20 ανδρών της Ελλάδας με 15 πόντους διαφορά από το Βέλγιο (87-72) για την φάση των “16” του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος, που διεξάγεται στην Ποντγκόριτσα.

Η Εθνική Νέων δεν στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων και γνώρισε τον αποκλεισμό από το Βέλγιο, μένοντας εκτός οκτάδας και πλέον θα δώσει αγώνες κατάταξης για τις θέσεις 9-16. Η πρώτη μάχη θα δοθεί την Πέμπτη απέναντι στους Πολωνούς, με σκοπό την αποφυγή του υποβιβασμού.

Διακριθείς στο “χάος” ήταν ο Γιώργος Τανούλης, ο οποίος σημείωσε 20 πόντους και “μάζεψε” 7 ριμπάουντ, ενώ συμπαραστάτες βρήκε στα πρόσωπα των Ιωσήφ Κολοβέρου και του Όμηρου Νετζήπογλου, οι οποίοι είχαν από 11 πόντους. Η Εθνική είχε 5/21 τρίποντα και 16 χαμένα ριμπάουντ.

Σε όλη τη διάρκεια του αγώνα οι Βέλγοι είχαν τον έλεγχο και κατάφεραν να έχουν από την πρώτη περίοδο διψήφια διαφορά πόντων, ενώ συνέχισαν να επιβάλλουν τον δικό τους ρυθμό κυριαρχώντας στα ριμπάουντ. Παράλληλα, ήταν ιδιαίτερα εύστοχοι στα δίποντα (70% στο 27’).

Οι νεαροί Έλληνες κατάφεραν να ψαλιδίσουν την διαφορά στο 30ο λεπτό όταν και μείωσαν στους 7 πόντους (67-60). Αυτό όμως δεν ήταν αρκετό και βάση της εμφάνισης ήρθε φυσιολογικά και η ήττα. Στο τέταρτο δεκάλεπτο και 4 λεπτά πριν το τέλος οι Βέλγοι είχαν καταφέρει να φτάσουν στο +20 (61-81), ρίχνοντας… ταφόπλακα στις ελπίδες της χώρας μας.

Δεκάλεπτα: 13-26, 34-45, 60-67, 72-87