Με “ιπτάμενο” Μπλοσομγκέιμ σταμάτησε το σερί των Βάσκων

Η Μονακό επικράτησε της Μπασκόνια με 77-75 φτάνοντας τις έξι νίκες σε 10 αναμετρήσεις στην Euroleague, με τους Γάλλους να εκτελούν άρτια τα πλάνα του Σάσα Ομπράντοβιτς και τους γηπεδούχους να μην έχουν δυνάμεις για να γυρίσουν μια ακόμα αναμέτρηση.

Για την δέκατη αγωνιστική της Euroleague, στην “χώρα των Βάσκων”, η Μπασκόνια φιλοξένησε τη Μονακό, με τους Βάσκους να θέλουν να πάρουν μια ακόμα νίκη και να ανέβουν στη βαθμολογία, σε σχέση με το κακό τους ξεκίνημα στην εποχή Πεναρόγια.

Οι γηπεδούχοι δεν μπήκαν δυνατά σε σχέση τα τελευταία τους παιχνίδια, αφήνοντας τις περισσότερες επιθέσεις να περάσουν ανεκμετάλλευτες. Οι παίκτες του Σάσα Ομπράντοβιτς είχαν καλύτερες επιλογές και πήραν το προβάδισμα με τις επιλογές του Μάικ Τζέιμς, αλλά το σύνολο του Ντούσκο Ιβάνοβιτς απάντησε και έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +3 (19-16).

Στη δεύτερη περίοδο η κατάσταση δεν άλλαξε, με τους Μονεγάσκους να έχουν λύσεις από το low και high post, με τους Ντιαλό και Μπράουν να γίνονται οι αποδέκτες των επιθέσεων. Οι Βάσκοι δεν έκαναν κάτι για να σταματήσουν το επιθετικό “τρανζίσιον” των φιλοξενούμενων και έτσι ο Ιβάνοβιτς δεν είχε λύσεις για να τους αντιμετωπίσει σε πρώτη φάση. Κάπως έτσι το ημίχρονο έκλεισε στο 36-35, αφήνοντας ανοιχτούς λογαριασμούς για το δεύτερο μέρος.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Μονακό έκανε ακριβώς την ίδια δουλειά με το δεύτερο, βρίσκοντας τρίποντα και καλάθια στον αιφνιδιασμό, με τον Τζέιμς να έχει την επιθετική “μπαγκέτα” οδηγώντας τους συμπαίκτες του σε εύκολα καλάθια και σε αρκετές περιπτώσεις να κάνει την διαφορά με τρίποντα υπό πίεση. Η Μπασκόνια με τον Μάρκους Χάουαρντ προσπάθησε να μείνει κοντά, όμως δεν είχε την ευστοχία των Γάλλων και βρέθηκε πίσω στο τέλος της τρίτης περιόδου με 62-59, με την παρέα του Αμερικανού γκαρντ να μην κλειδώνει το παιχνίδι.

Στην τελευταία περίοδο έγινε απίστευτη μάχη για την νίκη. Οι δυο ομάδες εξουδετέρωναν οι μια την άλλη, με τους φιλοξενούμενους να έχουν ένα μικρό προβάδισμα τριών πόντων. Ένα “κρεσέντο” από τρίποντα και κρίσιμες βολές των Χάουαρντ και ΜακΙντάιρ, άλλαξαν την εμφάνιση των γηπεδούχων, φτάνοντας και στην ισοφάριση με έξι δευτερόλεπτα να μένουν στο ρολόι. Το πλάνο μετά το time out του Σέρβου προπονητή έφερε τον Τζέιμς να κρατήσει την μπάλα, ώστε να εκτελέσει την επίθεση. Στο σουτ αστόχησε, αλλά ο Μπλοσομγκέιμ ακολούθησε την φάση και κάρφωσε στο ανυπεράσπιστο καλάθι της Μπασκόνια, για την μεγάλη νίκη της Μονακό στην Ισπανία με 77-75, φτάνοντας στις έξι νίκες σε 10 αγώνες.

Τα δεκάλεπτα: 19-16,36-35, 59-62, 75-77

Μπασκόνια (Ντούσκο Ιβάνοβιτς): Χάουαρντ 18 (4/7 τρίποντα), Ραϊέστε, Τσιόζα 5 (1/2 τρίποντα, 4 ασίστ), Σεντεκέρσκις 13 (2/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Μαρίνκοβιτς 15 (4/8 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μίλερ-ΜακΙντάιρ 8 (8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ντίεθ 2, Κότσαρ 2, Κοστέλο 8 (5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη), Μονέκε 4 (4 ριμπάουντ, 3 λάθη)

Μονακό (Σάσα Ομπράντοβιτς): Οκόμπο 4 (4 ριμπάουντ) , Μπλόσομγκεϊμ 4 (6 ριμπάουντ), Μπράουν 8 (8 ριμπάουντ), Ντιάλο 13 (3/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Γουόκερ 4, Μοτιεγιούνας 6, Ουαταρά 6 (2), Χολ 2, Τζέιμς 28 (5/9 δίποντα, 5/11 τρίποντα, 9/10 βολές, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 λάθη)

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα για τη 10η αγωνιστική της Euroleague: