Σκορ, θέαμα και μεγάλη νίκη για την Εφές

Σε μια αναμέτρηση που οι επιθέσεις είχαν πρωταγωνιστικό ρόλο, η τούρκικη ομάδα επικράτησε της Παρτίζαν με 100-94 και έφτασε στο 5-5, δείχνοντας το επιθετικό ρεπερτόριο του Σέιν Λάρκιν, ο οποίος ήταν κομβικός για το τελικό αποτέλεσμα.

Στο πλαίσιο της δέκατης αγωνιστικής της Euroleague, η Εφές φιλοξένησε το σύνολο του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς με στόχο να επανέλθει στα θετικά αποτελέσματα μετά την ήττα από την Ολίμπια Μιλάνο στη Ιταλία. Με την έναρξη του αγώνα οι φιλοξενούμενοι… μπήκαν δυνατά, προσπαθώντας να βρουν πόντους στον αιφνιδιασμό. Οι παίκτες του Τσαν έκαναν το δικό τους ξέσπασμα, ανατρέποντας μια διαφορά έξι πόντων και έχοντας τα ηνία μέχρι και τα τελευταία δευτερόλεπτα της πρώτης περιόδου, με το σκορ να κλείνει στο 22-22.

Στην δεύτερη περίοδο ο ρυθμός των Σέρβων έπεσε, με τη Εφές να εκμεταλλεύεται τα κενά στην άμυνα των φιλοξενούμενων και τον Λάρκιν να οδηγεί την ομάδα του σε εύκολους πόντους, με οργάνωση και εκτέλεση. Η ισοπαλία… έσπασε με τους Τούρκους να φτιάχνουν μια διαφορά για να πάνε στα αποδυτήρια με πέντε πόντους προβάδισμα (44-39), χτίζοντας τις βάσεις αλλά χωρίς να έχουν κάποιο ουσιαστικό προβάδισμα, λόγω του δευτέρου ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Ομπράντοβιτς είχαν περισσότερες επιλογές, με τον Φρανκ Καμίνσκι να είναι σε εξαιρετική βραδιά, βγάζοντας άμυνες χωρίς να αφήσει την επίθεση, πετυχαίνοντας κρίσιμα καλάθια. Ο Αμερικανός σέντερ ήταν ο “παράγοντας Χ” για την ομάδα του, με τους Σέρβους να έχουν το καλύτερο τους διάστημα στην τρίτη περίοδο, με την διαφορά να κλείνει στους 10 πόντους με 74-64, μιας και η Παρτίζαν είχε άρτια περίοδο τόσο αμυντικά, όσο και επιθετικά.

Στην τελευταία περίοδο οι φιλοξενούμενοι κρατούσαν την διαφορά με τρομερή δυσκολία, με την Εφές να κυνηγάει για την ανατροπή. Η Παρτίζαν τις έλειψε η ενέργεια, με τους Τούρκους να είναι καλύτεροι στα σημεία. Η ομάδα του Τσαν δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Συγκεκριμένα ο Λάρκιν ήταν αυτός που άλλαξε τις ισορροπίες της αναμέτρησης, καθώς δεν ήταν σίγουρο αν θα αγωνιστεί. Με 25 πόντους και οκτώ ριμπάουντ ήταν αυτός που οδήγησε την Εφές στην πέμπτη της νίκη στη σεζόν με 100-94. Από την άλλη, η ομάδα του Ομπράντοβιτς έχει μια νίκη εκτός έδρας με την Βιλερμπάν στις 12 Οκτωβρίου.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 44-39, 64-74, 100-94

Αναντόλου Έφες (Ερντέμ Τζαν): Λάρκιν 27 (4/6 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 7/7 βολές, 3 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 λάθη) , Μπομπουά 8 (2) ,Γκάζι, Κλάιμπερν 12 (1/4 τρίποντα, 3 κλεψίματα, 3 λάθη), Τόμπσον 18 (3/5 τρίποντα, 4 λάθη) , Οσμάνι 2, Γιλμάζ, Γουίλις 10 (2) , Ζίζιτς 12 (3 κλεψίματα) , Τζόουνς 11 (3 ριμπάουντ, 3 ασίστ)

Παρτίζαν (Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς): ΛεΝτέι 2 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ) , Σμάιλαγκιτς 5 (1), Γιάραμαζ 1 (5 ριμπάουντ), Νάναλι 16 (8 ριμπάουντ, 3 ασίστ) , Άντζουσιτς 9 (1) , Ντόζιερ 21 (4/7 τρίποντα, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 λάθη) , Πονίτκα 7 (1/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 λάθη), Καμίνσκι 24 (7/8 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 λάθη) , Καμπόκλο 9 (1/1 τρίποντο,5 ριμπάουντ)

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα για τη 10η αγωνιστική της Euroleague: