Κυρίαρχη στα Άνω Λιόσια η ΑΕΚ (video)

Οι ”Κιτρινόμαυροι” βρήκαν απαντήσεις απέναντι στο καλό πρώτο ημίχρονο του Κολοσσού και με σκληρή άμυνα στο δεύτερο μισό κατάφεραν να επικρατήσουν με 93-74 στο κλειστό των Άνω Λιοσίων για την 6η αγωνιστική της Basket League, κάνοντας παράλληλα το 3-3, ενώ η ομάδα της Ρόδου ”έπεσε” στο 2-4.

Η ΑΕΚ παρατάχθηκε χωρίς έναν εκ των βασικών γραναζιών της ομάδας, τον Εμφιόντου Καμπενγκέλε, ο οποίος έμεινε εκτός 6άδας ξένων. Ωστόσο, το συγκεκριμένο γεγονός δεν στάθηκε εμπόδιο στο πλάνο του Ζοάν Πλάθα. Ο Κολοσσός Ρόδου παρουσιάστηκε αρκετά ανταγωνιστικός για ένα ημίχρονο, αλλά η κακή τρίτη περίοδος, ”γκρέμισε” ότι είχε ”κτίσει”, στο πρώτο παιχνίδι του Ισπανού τεχνικού, Κούρο Σεγκούρα, ως αντίπαλος της ”ένωσης” μετά το πέρασμα του από τον πάγκο της (Μάρτιος 2022-Ιούνιος 2022).

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με καλό ρυθμό και εντυπωσιακή αποτελεσματικότητα και για τις δύο ομάδες. Ο Κολοσσός με πρωταγωνιστές τους Γιόργκενσεν και Ουτόμι πήρε το προβάδισμα και το διατήρησε, ωστόσο, η ”ένωση” κατάφερε να βρεθεί μπροστά στο σκορ με δύο βολές (27-26) στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Η ΑΕΚ έκλεισε την 1η περίοδο με 8/12 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 5/5 βολές, 8 ριμπάουντ (6-2), 7 ασίστ, 2 λάθη, τέσσερα φάουλ και τον Τίλμαν στους 6 πόντους. Ενώ, από την άλλη πλευρά, οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν 7/13 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 7 ριμπάουντ (4-3), 7 ασίστ, 1 λάθος, 2 μπλοκ, 7 φάουλ και τον Ουτόμι στους 8 πόντους. Στην δεύτερη περίοδο το σύνολο του Ζοάν Πλάθα πήρε ”αέρα” πέντε πόντων (31-26) για πρώτη φορά στον αγώνα, ο Κολοσσός βρήκε απαντήσεις, με δύο τρίποντα και σερί 6-0 πέρασε και πάλι μπροστά στο σκορ. Αμφότερες οι δύο ομάδες είχαν βρει εκπληκτικό ρυθμό στην επίθεση και το παιχνίδι είχε εξελιχθεί σε επιθετική ”ραψωδία”, ο Τίλμαν με την βοήθεια και του Κουζμίνσκας οδήγησαν την ΑΕΚ στην επίθεση, ολοκληρώνοντας το πρώτο ημίχρονο στο +4 (51-47) υπέρ των γηπεδούχων, οι οποίοι είχαν 16/24 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 13/14 βολές, μάζεψαν 13 ριμπάουντ (9-4), μοίρασαν 13 ασίστ, κατέγραψαν 1 κλέψιμο, 2 μπλοκ, 3 λάθη και τον Τζάστιν Τίλμαν στους 15 πόντους (6/7 δίποντα, 3/4 βολές). Ο Κολοσσός ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο με 13/24 δίποντα, 6/11 τρίποντα, 3/6 βολές, 16 ριμπάουντ (8-8), 13 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 μπλοκ, 4 λάθη, 14 φάουλ και τον Ουτόμι στους 14 πόντους (4/5 τρίποντα).

Το δεύτερο ημίχρονο δεν ξεκίνησε όπως το πρώτο, οι άμυνες έγιναν πιο σκληρές, και οι ομάδες δυσκολεύτηκαν να βρουν τον δρόμο προς το καλάθι, ο Κολοσσός με ένα λεϊ απ του Περάντες ισοφάρισε σε 53-53, η ΑΕΚ στα πρώτα πέντε λεπτά στην 3η περίοδο ήταν αρκετή άστοχη, ωστόσο, ο Ραντλ με τρίποντο στο 26′ πήρε… μπρός και έδωσε και πάλι ”αέρα” πέντε πόντων στην ομάδα του, για να έρθει ο Χατζηδάκης στην αμέσως επόμενη φάση να κάνει το 60-53, με άλλο ένα τρίποντο του Ραντλ, ο οποίος μέχρι εκείνη την στιγμή δεν είχε ”φανεί” ιδιαίτερα στον αγώνα, έκανε διψήφια την διαφορά της. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με την ΑΕΚ να έχει ”βραχυκυκλώσει” τον αντίπαλό της καθώς οδηγήθηκε στο τέταρτο δεκάλεπτο στο +17 και σκορ 75-58! Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Κολοσσός προσπάθησε να ”καλύψει” το…έδαφος της κακής τρίτης περιόδου, ο Μπραίκοβιτς με δικούς του πόντους θέλησε να μειώσει την διαφορά, ωστόσο, η ”ένωση” έβρισκε άμεσα λύσεις στην επίθεση, η διαφορά στην συνέχεια ξέφυγε και η ΑΕΚ επικράτησε εν τέλει εύκολα με 93-74.

Τα δεκάλεπτα: 27-26, 51-47, 75-58, 93-74

ΑΕΚ (Πλάθα): Τίλμαν 24 (9/12 δίποντα, 6/8 βολές), Ραντλ 12 (3/5 τρίποντα, 4 ασίστ), Καράμπελας 6 (3/4 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Κουζμίνσκας 18 (4/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 7/7 βολές, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 μπλοκ), ΜάκΛεμορ 5, Χολ 2, Φλιώνης (6 ασίστ), Νετζήπογλου 6 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Χατζηδάκης 6, Κουζέλογλου 6, Ματαλιωτάκης 2, ΜακΡέι 6 (2/8 σουτ).

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Σεγκούρα): Γιόργκενσεν 7 (3/8 σουτ), Ουτόμι 15 (4/7 τρίποντα), Μπράικοβιτς 11 (5/7 δίποντα, 4ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Πόλι 4 (2/8 σουτ, 5 ριμπάουντ), Περάντες 7 (3/11 σουτ, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γκάουντλοκ 8 (3/4 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 5 ασίστ), Κολοβέρος 5 (2/9 σουτ), Παπαγιάννης 3, Μπιλλής 5 (1), Καμαριανός 6 (3/3 δίποντα), Γόντικας 3 (0/4 δίποντα, 3/4 βολές).

Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ: 27/47 δίποντα, 6/17 τρίποντα, 21/24 βολές, 39 ριμπάουντ (30 αμυντικά – 9 επιθετικά), 26 ασίστ, 4 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 9 λάθη.

Τα ομαδικά στατιστικά του Κολοσσού: 22/47 δίποντα, 7/27 τρίποντα, 9/18 βολές, 42 ριμπάουντ (23 αμυντικά – 19 επιθετικά), 17 ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 12 λάθη.