Επέστρεψε στις νίκες με άμυνα από “ατσάλι” ο ΠΑΟΚ

Η ομάδα του Φώτη Τακιανού επικράτησε του Απόλλωνα με 67-54 και μετά από τρεις συνεχόμενες ήττες σε Ελλάδα και Ευρώπη επέστρεψε στις νίκες, με το σύνολο από την Αχαΐα να μένει με μια νίκη σε έξι αναμετρήσεις.

Η ομάδα της Πάτρας φιλοξένησε τον ΠΑΟΚ στο πλαίσιο της έκτης αγωνιστικής της Basket League. Ο Απόλλωνας δεν ξεκίνησε καλά την αναμέτρηση με τους παίκτες του Τακιανού να ελέγχουν τον ρυθμό της αναμέτρησης με κύριους σκόρερ τους Τσαιρέλη και Χάρισον, με τον Φρίντρικσον να έχει ρόλο δημιουργού. Οι Πατρινοί έφτασαν γρήγορα κοντά στους φιλοξενούμενους, με τον Μπράουν να κάνει εντυπωσιακά καρφώματα και να κλείνει την πρώτη περίοδο με σκορ 17-16 υπέρ του ΠΑΟΚ.

Στην δεύτερη περίοδο ο “δικέφαλος του βορρά” ανέβασε την απόδοση του και με ένα επί μέρους σκορ στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου ανέβασε την διαφορά στους οκτώ πόντους. Οι παίκτες του Δελέγκου προσπάθησαν να βρουν τον ίδιο ρυθμό με αυτόν που είχαν στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά οι φιλοξενούμενοι είχαν περισσότερη όρεξη στην άμυνα και δεν άφησαν κανένα διάδρομο για εύκολες διεισδύσεις προς το καλάθι. Το ημίχρονο έκλεισε στο 32-26 υπέρ της ομάδας από την Θεσσαλονίκη, κρατώντας τα ηνία της αναμέτρησης και έδειξαν πως μπορούν να διατηρήσουν το προβάδισμα, ακόμα και με το χαμηλό σκορ που είχε ο αγώνας.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μπουν πιο δυνατά στην τρίτη περίοδο, με τον Γουάσινγκτον να οργανώνει την επίθεση και τον Μπράουν να σκεπάζει τα καλάθια των φιλοξενούμενων, αρπάζοντας κάθε ριμπάουντ που του παρουσιάστηκε. Έτσι οι Πατρινοί, έφτασαν στην ισοφάριση με 42-42, με το σκορ της τρίτης περιόδου να κλείνει στο 47-44, αφήνοντας ανοιχτούς λογαριασμούς για την τελευταία περίοδο.

Σε αυτήν οι Θεσσαλονικείς κράτησαν τους τρεις πόντους που είχαν χτίσει από την τρίτη περίοδο και διεύρυναν τη διαφορά σε διψήφιο επίπεδο. Οι παίκτες του Δελέγκου δεν μπορούσαν να φτάσουν στο καλάθι, καθώς οι “ασπρόμαυροι” είχαν περιορίσει τους γηπεδούχους σε σχέση με την τρίτη περίοδο. Με το πέρας των πρώτων οκτώ λεπτών, η ομάδα από την Αχαΐα είχε σκοράρει μόνο οκτώ πόντους. Το τελικό σκορ 67-54 δείχνει την εικόνα της αναμέτρησης, με τον Απόλλωνα να μην μπορεί να φτάσει σε υψηλά σκορ και τους Θεσσαλονικείς να είναι ουσιαστικοί μέχρι το φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 26-32, 44-47, 54-67

Απόλλωνας Πάτρας (Δελέγκος): Γουάσινγκτον 10 (5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γκιουζέλης 2, Σαλούστρος 8 (9 ριμπάουντ), Μπράουν 11 (13 ριμπάουντ), Μουράτος 8 (7 ασίστ), Μπλέιλοκ 3, Σκορδίλης 8, Βησσαρίου 2, Όσμπορν 2, Καφέζας, Κογιόνης, Φιλιππάκος

ΠΑΟΚ (Τακιανός): Γκίλμορ 2, Χάρισον 10 (6 ασίστ), Τσαϊρέλης 10 (5 ριμπάουντ), Φρίντρικσον 4 (5 ριμπάουντ), Μπελιάουσκας 6 (5 ριμπάουντ), Σμιθ 10 (2/4 τρίποντα, 4 ασίστ), Τσιακμάς 6, Σχίζας, Μαργαρίτης, Σκουλαριώτης, Σωτηρίου, Άλστον 19 (5/8 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 14 ριμπάουντ).//ΓΡ.