Στη σημασία της εκτός έδρας νίκης της ΑΕΚ επί του Ιωνικού στάθηκε στις δηλώσεις που παραχώρησε στην κάμερα της ΕΡΤ ο έμπειρος τεχνικός της “Ένωσης”.
Παρά την απουσία του Ακίλ Μίτσελ, η “Ένωση” κατάφερε να ξεπεράσει εύκολα το εμπόδιο του Ιωνικού Νικαίας, επικρατώντας με 98-79 στο κλειστό του “Πλάτωνα” στο ντεμπούτο των Οριόλα και Λεμάρ.
Μετά τη λήξη του παιχνιδιού, ο τεχνικός της “Βασίλισσας”, Ηλίας Καντζούρης, μιλώντας στην κάμερα της ΕΡΤ, αναφέρθηκε στη σημασία που έχει αυτή η επικράτηση, αλλά και στη γρήγορη προσαρμογή των νεοφερμένων.//
Αναλυτικά όσα δήλωσε ο Ηλίας Καντζούρης στην κάμερα της ΕΡΤ: