Η “Βασίλισσα”… υπέταξε τον Ιωνικό! (video)

Η ΑΕΚ είχε εύκολο έργο στην έδρα των Νικαιωτών, επικρατώντας με 98-79 και πλέον κοιτάει… τετράδα στο πλαίσιο της 17ης “στροφής” του πρωταθλήματος της Basket League.

Παρά την απουσία του Ακίλ Μίτσελ, η “Ένωση” κατάφερε να ξεπεράσει εύκολα το εμπόδιο του Ιωνικού Νικαίας, επικρατώντας με 98-79 στο κλειστό του “Πλάτωνα” στο ντεμπούτο των Οριόλα και Λεμάρ. Με τη νίκη αυτή, ο “Δικέφαλος Αετός” “σκαρφάλωσε” στο 10-7 και στην τέταρτη θέση της κατάταξης, τη στιγμή που οι Νικαιώτες έπεσαν στο 4-13 και έχασαν… σημαντικό έδαφος στο “κυνήγι” της παραμονής στην Basket League.

Η ΑΕΚ έδειξε τις διαθέσεις της από τα πρώτα λεπτά του αγώνα, “τρέχοντας” ένα 8-0 σερί με πρωταγωνιστές της τον Φλιώνη και τον Στρένλιενκς. Οι Μάντζαρης, Μαυροκεφαλίδης και Χόκινς έδωσαν λύσεις στον Ιωνικό, ο οποίος μείωσε άμεσα (8-10, 4′). Οι δυο ομάδες συνέχισαν με φρενήρη ρυθμό στο πρώτο δεκάλεπτο και η “Ένωση” βρήκε σκορ από τον Μάιλς και τον Στρένλιενκς, όμως οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση με τους Χόκινς, Αρσενόπουλο και Μαυροκεφαλίδη, ο οποίος έδωσε και το προβάδισμα στην ομάδα του (21-20, 8′). Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με το “δικέφαλο αετό” να πατάει… γκάζι και να αποκτά προβάδισμα 4 πόντων (25-29) με ενέργειες των Λεμάρ και Οριόλα.

Η “Βασίλισσα” με πρωτεργάτη της τον Λεμάρ στην αρχή της δεύτερης περιόδου, κατάφερε να ανεβάσει για πρώτη φορά τη διαφορά σε… διψήφια μεγέθη (25-36, 12′), όμως το σύνολο του κόουτς Λίβανου απάντησε άμεσα, βελτιώνοντας την αμυντική του λειτουργία. Η επίθεση των γηπεδούχων ήταν μεγάλο πρόβλημα στο δεύτερο δεκάλεπτο, καθώς ο Ιωνικός βρήκε σκορ από τους Κάπελαν και Μαυροκεφαλίδη κυρίως. Έτσι, το σύνολο του κόουτς Καντζούρη εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια των γηπεδούχων και “έκλεισε” το πρώτο ημίχρονο με προβάδισμα 13 πόντων (36-49).

Ο Μάντσεν και ο Φλιώνης έδωσαν ενέργεια στους φιλοξενούμενους στην αρχή της τρίτης περιόδου, με αποτέλεσμα η διαφορά να “εκτοξευτεί” σύντομα στο +21 (38-59, 24′). Οι Λέισι και Αρσενόπουλος έδειξαν σημάδια βελτίωσης στην επίθεση των Νικαιωτών, μειώνοντας με ατομικές ενέργειες στους 13 πόντους (46-59, 26′), όμως η “Ένωση” είχε διαρκώς το… πάνω χέρι. Ο Λεμάρ συνέχισε να ταλανίζει την άμυνα των γηπεδούχων και έτσι, με τον Γιάνκοβιτς να παίρνει σειρά στο σκοράρισμα, η ΑΕΚ “έκλεισε” το τρίτο δεκάλεπτο στο +18 (55-73).

Ο Κάπελαν με τον Μαυροκεφαλίδη συνέχισαν το επιθετικό τους “κρεσέντο” στην αρχή της τελευταίας περιόδου, μειώνοντας στους 14 πόντους (60-74, 32′), όμως η “Ένωση” έμεινε ψύραιμη και με πρωταγωνιστές τους Παπαδάκη, Γιάνκοβιτς και Λεμάρ, “εκτόξευσε” ξανά τη διαφορά στο +19 (66-85, 35′) σε κομβικό σημείο. Οι Νικαιώτες δεν κατάφεραν να απαντήσουν και να μειώσουν τη διαφορά, με αποτέλεσμα τα τελευταία λεπτά του αγώνα να αποκτούν διαδικαστικό χαρακτήρα. Το τελικό σκορ της αναμέτρησης διαμορφώθηκε στο 98-79 υπέρ της ΑΕΚ, η οποία “απέδρασε” άνετα τελικά από τη Νίκαια και στοχεύει την πρώτη τετράδα της βαθμολογίας.

Τα δεκάλεπτα: 25-29, 36-49, 55-73, 79-98

O MVP

Το νέο μεταγραφικό απόκτημα της “Ένωσης”, Μπρίντον Λεμάρ ήταν αυτός που ξεχώρισε στη νίκη της ομάδας του, καθώς τελείωσε το ματς με 20 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ, μετρώντας 5/8 δίποντα, 2/4 τρίποντα και 4/4 βολές. //

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κάρδαρης, Συμεωνίδης, Καρπάνος

ΙΩΝΙΚΟΣ (Άγγελος Τσίκληρας): Νούνιεζ-Καστίγιο 2 (9 ριμπάουντ) , Αρσενόπουλος 11 (3/7 τρίποντα) , Μαυροκεφαλίδης 25 (7/11 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 9/11 βολές, 9 ριμπάουντ, 5 λάθη) , Μάντζαρης 8 (1/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 3 λάθη) , Λέισι 10 (1), Κάπελαν 14 (4) , Μπέμπης , Πετανίδης, Αγγελόπουλος, Σίμονς 2, Κορκοτζέλος 1

ΑΕΚ (Ηλίας Καντζούρης): Πετρόπουλος, Ξανθόπουλος (3 ριμπάουντ, 4 ασίστ) , Φλιώνης 11 (1/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ) , Γιάνκοβιτς 14 (4 ριμπάουντ) , Μάιλς 15 (3/7 τρίποντα) , Γόντικας 7 (4 ριμπάουντ) , Παπαδάκης 3 (1), Γουίλιαμς 7 (7 ριμπάουντ) , Στρέλνιεκς 14 (4/6 τρίποντα), Λεμάρ 20 (5/8 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 μπλοκ), Οριόλα 5 (1/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Γόντικας 7 (4 ριμπάουντ).

Ιωνικός: Εκτός με Απόλλωνα Πατρών (11/03)
ΑΕΚ: Εντός με Κολοσσό Ρόδου (11/03)