Καντζούρης: «Κάναμε αρκετά λάθη, πρέπει να γίνουμε πιο σοφοί»

Ευχαριστημένος από τη διάθεση και την άμυνα των παικτών του φάνηκε στις δηλώσεις του ο Έλληνας τεχνικός της ΑΕΚ μετά τη νίκη της ομάδας του επί της Τόφας για τα play-in του BCL.

Η “Ένωση” παίζοντας εξαιρετική άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο, επικράτησε της Τόφας με 73-70 στα Άνω Λιόσια και χρειάζεται ακόμα μία νίκη για να προκριθεί στις 16 καλύτερες ομάδες της διοργάνωσης.

Μετά τη λήξη του αγώνα, ο τεχνικός της “Βασίλισσας”, Ηλίας Καντζούρης, σε δηλώσεις που παραχώρησε, αναφέρθηκε στην αμυντική προσήλωση των παικτών του και κράτησε… χαμηλό προφίλ ενόψει της συνέχειας σε Ελλάδα και Ευρώπη.//

Αναλυτικά όσα δήλωσε ο Ηλίας Καντζούρης:

«Ήταν το πρώτο από τα τρία ημίχρονα. Χρειαζόμαστε να κερδίσουμε τα δύο, κερδίσαμε ήδη το πρώτο. Είχαμε διάθεση, αλλά ήμασταν αρκετά αγχωμένοι κι εκεί που έπρεπε να τελειώσουμε το παιχνίδι δεν το κάναμε. Κάναμε αρκετά λάθη, επιτρέψαμε στην Τόφας να διεκδικήσει το παιχνίδι. Πρέπει να γίνουμε πιο σοφοί από αυτά τα λάθη. Από την άμυνα κερδίσαμε και από την άμυνα πρέπει να πορευτούμε, αν θέλουμε να είμαστε ομάδα με διάρκεια. Για να έχουμε διάρκεια χρειαζόμαστε σταθερές, με πρώτη την άμυνα. Κάθε ομάδα θα κάνει τις προσαρμογές της για το δεύτερο ματς. Εμείς εστιάζουμε στο παιχνίδι της Κυριακής με τον Ολυμπιακό. Χτίσαμε την ομάδα ώστε αν κάποιος δεν είναι σε καλή επιθετική μέρα, κάποιοι να αναπληρώνουν τη συγκομιδή του. Δεν μετράω αν κάποιος είναι καλός με βάση τους πόντους του. Δεν είμαι ικανοποιημένος πάντως με το πώς λειτουργήσαμε σαν ομάδα στην επίθεση και αυτό δεν έχει να κάνει με τα δύο αυτά παιδιά».