Με άμυνα από… ατσάλι πήρε προβάδισμα η ΑΕΚ

Η “Ένωση” παίζοντας εξαιρετική άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο, επικράτησε της Τόφας με 73-70 στα Άνω Λιόσια και χρειάζεται ακόμα μία νίκη για να προκριθεί στις 16 καλύτερες ομάδες της διοργάνωσης.

Το 1-0 στην σειρά με την Τόφας έκανε η ΑΕΚ, η οποία επικράτησε με 73-70 στο κλειστό των Άνω Λιοσίων. Κορυφαίος για την “Ένωση” ο Γιάνις Στρέλνιεκς με 16 πόντους και μεγάλα καλάθια στο τελευταίο δεκάλεπτο, ενώ για τους Τούρκους ξεχώρισε ο Γκρέι με 18.

Αρκετά νευρικό ήταν το ξεκίνημα του παιχνιδιού με τις δύο ομάδες να δίνουν περισσότερη έμφαση στην άμυνα. Με τρία συνεχόμενα τρίποντα, η Τουρκική ομάδα προηγήθηκε με 13-4 στο 4′. Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη, κυριαρχούσε στο παρκέ και με τον Ουγκουρλού ανέβασα ξανά την διαφορά στους 8, 17-9. Με ένα 7-0 σερί, η “Ένωση” μείωσε στο πόντο, 17-16, ένα λεπτό πριν το τέλος της περιόδου. Ο Μιλάκνις με τρίποντο διαμόρφωσε το 20-16 του δεκαλέπτου.

H “Ένωση” ήταν εξαιρετική στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου και με ένα επιμέρους 9-1 σερί πήρε προβάδισμα τεσσάρων πόντων, 25-21 με καλάθι του Μίτσελ. Ουγκουρλού και Γκρέι με καλάθια ισοφάρισαν σε 25-25. Η Τόφας, διατηρούσε τα ηνία, βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση και στο 18′ ήταν μπροστά με 35-33. Το ημίχρονο έκλεισε στο 37-35 για την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη.

Καλύτερο ήταν το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου για την ΑΕΚ, η οποία με δύο τρίποντα του Μάιλς προσπέρασε ξανά στο σκορ με 43-38, βελτιώνοντας αισθητά την άμυνα της, αφού είχε δεχτεί 1 πόντο σε τέσσερα λεπτά. Με τρίποντο του Στρέλνιεκς, η “Ένωση” πήρε το μεγαλύτερο προβάδισμα της στο ματς, 51-42 στο 27′. Ωστόσο από εκείνο το σημείο και μετά, οι Τούρκοι αντέδρασαν και με τους Ένις και Ουγκουρλού να σκοράρουν μείωσαν στους 3, 51-48, 100” πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 52-49 για την ΑΕΚ.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι – χέρι στο σκορ, με τους Γκρέι και Ουγκουρλού να κρατούν τους Τούρκους στο ματς. Ο Στρέλνιεκς, πήρε το όπλο του και με 8 διαδοχικούς πόντους, μετέτρεψε το 61-62 σε 69-62 δίνοντας μεγάλο προβάδισμα στην ΑΕΚ, 3,40′ για το τέλος. Ο Μίτσελ, με χουκ έκανε το 73-64, 105” για τον τέλος, με την “Ένωση” ν’ αγκαλιάζει τη νίκη. Ο Ένις με δύο τεράστια τρίποντα, μείωσε για την Τοφας στους 3, 73-70. Οι δύο ομάδες ήταν άστοχες στο φινάλε με την ομάδα του Ηλία Καντζούρη να παίρνει τεράστια νίκη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-20, 35-37, 52-49, 73-70