Ήττα με… ψηλά το κεφάλι και τώρα Τσεχία!

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα πάλεψε κόντρα στην Ισπανία αλλά δεν κατάφερε να επιβάλλει το ρυθμό του και έτσι ηττήθηκε με 76-60 και πλέον στρέφει την προσοχή του στους αγώνες μπαράζ.

Νωρίτερα, το Μαυροβούνιο επικράτησε της Λετονίας και έτσι η Ελλάδα εξασφάλισε τη συμμετοχή της στα νοκ-άουτ του EuroBasket 2023, ωστόσο η “γαλανόλευκη” δεν τα κατάφερε κόντρα στην Ισπανία, ηττήθηκε με 76-60 και έτσι πήρε την τρίτη θέση, που τη φέρνει αντιμέτωπη με την Τσεχία… με φόντο την πρόκριση στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα διακρίθηκε σήμερα η Πηνελόπη Παυλοπούλου, η οποία τελείωσε το ματς με 13 πόντους και 7 ασίστ, ενώ επάξια στο πλευρό της στάθηκε η Άρτεμις Σπανού, η οποία είχε 14 πόντους, 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Η Εθνική ομάδα μπήκε δυναμικά στην αναμέτρηση και με πρωταγωνίστριες την Παυλοπούλου, τη Φασούλα και τη Σπανού, βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 7-6 (3′). Η Ισπανία βρήκε ρυθμό στην επίθεσή της μέσα από προσπάθειες των Καθόρλα και Καρέρα, με την τελευταία να δίνει το προβάδισμα στην ομάδα της (14-12, 8′). Η “γαλανόλευκη” κοίταζε… στα μάτια την αντίπαλό της και έτσι το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 20-18 για τη “φούριας ρόχας”.

Οι τυπικά γηπεδούχες ξεκίνησαν “ζεστά” τη δεύτερη περίοδο και με “όπλο” τους την άμυνα, αλλά και τις ενέργειες της Ουβίνια, “έτρεξαν” ένα 5-0 σερί (25-18, 14′). Η Ουβίνια συνέχισε το “κρεσέντο” της και έστειλε στη συνέχεια τη διαφορά σε… διψήφια μεγέθη (31-20, 16′). Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα βρήκε λύσεις και ενέργεια από τις Τσινέκε, Μποσγανά και Παυλοπούλου, χωρίς όμως να μειώσει ιδιαίτερα και έτσι το πρώτο μέρος του αγώνα ολοκληρώθηκε με τις Ισπανίδες στο +8 (35-27).

Η ομάδα του κόουτς Πρέκα ξεκίνησε εμφανώς βελτιωμένη στην τρίτη περίοδο και με πρωταγωνίστριες τις Σπανού, Φασούλα και Παυλοπούλου, κατάφερε να “τρέξει” ένα επιμέρους σκορ και να μειώσει στους 5 πόντους (40-35, 23′), ενώ το τρίποντο της Τσινέκε, έδωσε… νέα ομορφιά στο ματς (40-38, 24′). Η Ισπανία απάντησε από τη μεριά της με ενέργειες των Γκιλ και Τόρενς, κρατώντας τη διαφορά υπέρ της ομάδας της. Η Εθνική έμεινε κοντά στο σκορ, όμως κάποιες λανθασμένες ενέργειες, έδωσαν προβάδισμα 6 πόντων (55-49) στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου για τη “φούριας ρόχας”.

Η “γαλανόλευκη” μπήκε δυναμικά στην τέταρτη και τελευταία περίοδο με τρίποντο της Σωτηρίου, όμως οι Ισπανίδες απάντησαν με προσπάθειες της Κάσας, η οποία στη συνέχεια έδωσε προβάδισμα 7 πόντων (61-54, 34′) στην ομάδα της. Η Εθνική ομάδα δεν έβρισκε σκορ παρά τις προσπάθειες των Παυλοπούλου και Μποσγανά και έτσι η διαφορά “άνοιξε” για την Ισπανία. Ο κόουτς Πρέκας άνοιξε το “ροτέισιον” με… φόντο τα “μπαράζ” με την Τσεχία και έτσι η “γαλανόλευκη” γνώρισε την ήττα με 76-60 στο φινάλε των ομίλων του φετινού Eurobasket Γυναικών.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 35-27, 55-49, 76-60

ΙΣΠΑΝΙΑ (Μέντεθ): Καρέρα 14 (7/11 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 κλεψίματα), Κάσας 16 (6/11 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Καθόρλα 8 (2/8 σουτ), Ουβίνα 12 (3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μέντες, Κόντε 2, Ντομίνγκεθ 2, Γκιλ 9, Γκίνθο 4, Ροντρίγκεθ 3 (1), Τόρενς 7 (1)

ΕΛΛΑΔΑ (Πρέκας): Αλεξανδρή 3 (1), Μποσγανά 2, Δίελα, Καρλάφτη, Σωτηρίου 8 (2), Χριστινάκη 2, Φασούλα 10 (4/8 δίποντα, 2/2 βολές, 8 ριμπάουντ), Παυλοπούλου 13 (5/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 7 ασίστ), Σπανού 14 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 6 λάθη), Σταμάτη, Σταμολάμπρου 1, Τσινέκε 7 (1).//Γ.