Έβγαλε αντίδραση και παρέμεινε ζωντανή!

H Εθνική Γυναικών χρειαζόταν μόνο νίκη και το έκανε πράξη, επικρατώντας με 73-65 της Λετονίας και έτσι διατηρεί τις ελπίδες της για πρόκριση από τη φάση των ομίλων του Eurobasket Γυναικών 2023.

Την πρώτη της νίκη στους ομίλους του Eurobasket Γυναικών πανηγύρισε το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, το οποίο παίζοντας εκπληκτική άμυνα, ανέτρεψε το εις βάρος του σκορ και επιβλήθηκε με 73-65 της Λετονίας. Πλέον, η “γαλανόλευκη” προετοιμάζεται για τον αγώνα της Κυριακής (18/06, 20:45, ΕΡΤ2) κόντρα στην Ισπανία.

Για την Εθνική ομάδα ξεχώρισαν με την εμφάνισή τους η Ελεάννα Χριστινάκη, η Μαριέλλα Φασούλα, αλλά και η Άρτεμις Σπανού που κυριάρχησαν στο επιθετικό κομμάτι, ενώ σημαντικές λύσεις προσέφεραν η Άννα-Νίκη Σταμολάμπρου και η Έλενα Τσινέκε. Στον αντίποδα, για τις Λετονές διακρίθηκε Γκούλμπε και η Λάκσα, ενώ σε… ρηχά νερά κινήθηκε η σέντερ του Ολυμπιακού, Στραουτμάνε.

Η Εθνική ομάδα μπήκε δυναμικά στο ματς, προσπαθώντας να εκμεταλλευτεί τη δύναμη που έχει στη ρακέτα της, ωστόσο η Λετονία απάντησε και σύντομα προηγήθηκε με 7-2 (4′) μετά από καλάθι της Γκούλμπε. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα βρήκε κάποιες λύσεις από τις Σπανού, Σταμάτη και Φασούλα, μειώνοντας τη διαφορά αισθητά (8-12, 7′). Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τις Λετονές να βρίσκονται στο +4 (13-17) μετά από εύστοχο τρίποντο της Στραουτμάνε.

Η Λετονία συνέχισε… ζεστή στη δεύτερη περίοδο και με τα τρίποντα των Σταϊνμπέργκα και Λάκσα, προηγήθηκε για πρώτη φορά με… διψήφια νούμερα (15-26, 14′). Οι δυο ομάδες βρίσκονταν σε κατάσταση… επιθετικής αφλογιστίας, κάτι που εκμεταλλεύτηκε η “γαλανόλευκη”. Με “όπλο” την άμυνά της, αλλά και τις ενέργειες των Σπανού και Χριστινάκη, η ομάδα του κόουτς Πρέκα κατάφερε να μειώσει τη διαφορά στο καλάθι (28-30, 18′). Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τις τυπικά φιλοξενούμενες να έχουν το ισχνό προβάδισμα με 34-32 και πλέον το… μομέντουμ έδειχνε Ελλάδα.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα μπήκε εξίσου συγκεντρωμένο στην τρίτη περίοδο όσον αφορά τα… αμυντικά του καθήκοντα και με πρωταγωνίστριες την Τσινέκε και την Φασούλα, ανέκτησε το προβάδισμα για πρώτη φορά σήμερα (38-37, 24′). Η Σπανού στη συνέχεια ευστόχησε σε ένα κομβικό σουτ τριών πόντων, ανεβάζοντας τη διαφορά στο +8 (45-37, 26′) για τη “γαλανόλευκη”. Το σύνολο του κόουτς Πρέκα συνέχισε να έχει εξαιρετική απόδοση στην άμυνα και αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να “εκτοξευθεί” η διαφορά στο +12 (52-40, 28′) με ντράιβ τη Τσινέκε. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την Ελλάδα να προηγείται με 56-47 μετά από τις βολές της Χριστινάκη.

Η Λετονία βρήκε κάποιες λύσεις στην επίθεσή της στην αρχή της τέταρτης και τελευταίας περιόδου με ενέργειες των Γκούλμπε και Πούλβερε, μειώνοντας τη διαφορά στους 5 πόντους (58-53, 32′). Παρά την πίεση των φιλοξενούμενων, η “γαλανόλευκη” βρήκε λύσεις και με καλάθι της Σταμολάμπρου, απέκτησε διαφορά… ασφαλείας (64-55, 34′), όμως στη συνέχεια η Γκούλμπε συνέχισε να… πληγώνει την Εθνική μας, μειώνοντας με έμμεσο τρίποντο στους 5 πόντους (65-60, 36′). Η Φασούλα κυριαρχούσε στους “αιθέρες” και με κομβικό καλάθι, ανέβασε τη διαφορά στους 7 πόντους (69-62, 38′) λίγο πριν από το φινάλε του ματς. Η “γαλανόλευκη”… κλείδωσε τη νίκη, η οποία ήρθε με 73-65 και πλέον παραμένει “ζωντανή” για τη συνέχεια της διοργάνωσης.

Τα δεκάλεπτα: 13-17, 32-34, 56-47, 73-65