“ΠαράΣταση” για ένα ρόλο με πρωταγωνιστή τον Κάνααν

Οι “ερυθρόλευκοι” πήραν το παιχνίδι με 83-81 κόντρα στη Φενέρμπαχτσε, καθώς είχαν ψύχραιμες αποφάσεις στα τελευταία δευτερόλεπτα του ματς, στον επίλογο της κανονικής διάρκειας για την Euroleague και θα αντιμετωπίσουν την Μπαρτσελόνα με μειονέκτημα έδρας στα play off.

Με την έναρξη της αναμέτρησης οι δυο ομάδες ξεκίνησαν με αρκετά γρήγορο ρυθμό, με τον Τάιλερ Ντόρσεϊ και τον Σανλί να αναλαμβάνουν δράση για ένα σερί 11-0 της Φενερμπαχτσέ, αναγκάζοντας τον Γιώργο Μπαρτζώκα να καλέσει time out, πριν την τηλεοπτική διακοπή. Μετά από αυτό ο ρυθμός δεν σταμάτησε, με το παιχνίδι να πηγαίνει σε πολλές κατοχές και την ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους να κάνει το αγαπημένο της παιχνίδι. Ο Αϊζάια Κάνααν είχε μπει με τρομερή διάθεση στον αγώνα, έχοντας 2/3 τρίποντα στα πρώτα πέντε λεπτά. Ο Αμερικανός είχε κέφια ευστοχώντας σε ένα ακόμα τρίποντο, κατεβάζοντας την διαφορά στον πόντο (14-13) και την Φενέρ να μην έχει καλή αντιμετώπιση στην περιφερειακή της άμυνα με αποτέλεσμα να χάσει το αρκετά καλό προβάδισμα που είχε, δυο λεπτά πριν την λήξη του δεκαλέπτου. Η περίοδος έκλεισε στην ισοπαλία με 19-19, μετά το τέταρτο τρίποντο του Κάνααν μπροστά στον Γιώργο Παπαγιάννη.

Στην δεύτερη περίοδο η εμφάνιση της Τουρκικής ομάδας έπεσε αρκετά, με την άμυνα του Ολυμπιακού να λειτουργεί εξαιρετικά σε πολλά διαστήματα και την Φενέρμπαχτσε απλά να προσπαθεί κυρίως από την περιφέρεια να βρει τους πόντους για να μείνει κοντά. Ο Γιώργος Μπαρτζώκας άλλαξε πολλά σχήματα, βάζοντας και στην εξίσωση τον Νίκολα Μιλουτίνοφ, ο οποίος μετά από τεράστιο διάστημα αποχής επέστρεψε στα παρκέ. Οι “ερυθρόλευκοι” έκλεισαν την δεύτερη περίοδο μπροστά στο σκορ (36-34), έχοντας καλή αμυντική λειτουργία, σε συνδυασμό με την αστοχία της Φενέρμπαχτσε ακόμα και από την γραμμή των ελευθέρων βολών.

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου η Φενέρμπαχτσε μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι, καθώς προσπέρασε τον Ολυμπιακό με πόντους του Χέιζ-Ντέιβις και του Ντόρσεϊ για το 41-40 υπέρ των φιλοξενούμενων. Ο Σίκμα που είχε δείξει καλά στοιχεία στην άμυνα, κυρίως στα μέσα της δεύτερης περιόδου, ανέλαβε δράση στο τρίτο δεκάλεπτα και σε πολλές περιπτώσεις σε ρόλο οργανωτή, έδωσε σκορ στους γηπεδούχους  και ανέβασε την διαφορά στους πέντε πόντους (49-44). Η τρίτη περίοδος είχε για μια ακόμα φορά την υπογραφή του Αϊζάια Κάνααν, ο οποίος στα τέλη της είχε πετύχει 18 πόντους για να στείλει τον Ολυμπιακό στην τελευταία περίοδο με προβάδισμα μόλις στο έναν πόντο (53-52), μετά από το απίστευτο τρίποντο του Γουΐλμπεκιν στην λήξη του χρόνου.

(INTIME)

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο οι δυο ομάδες πήγαν σε παιχνίδι επαφής, με τους διαιτητές να αφήνουν τον ρυθμό. Ο Λαρεντζάκης ήταν αυτός που είχε τις λύσεις στο τελευταίο δεκάλεπτο, καθώς οι άμυνες του σε συνδυασμό με τους πόντους που πέτυχε, έδωσε το προβάδισμα στον Ολυμπιακό (61-60) έξι λεπτά πριν την λήξη του παιχνιδιού. Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους είχε πάλι απάντηση, καθώς ισοφάρισε σε 64-64, για να διεκδικήσει την νίκη μέχρι το τέλος. Η Φενέρμπαχτσε πέτυχε κρίσιμο καλάθι με τον Ντέιβις για να προηγηθεί με 69-66 μερικά δευτερόλεπτα πριν την λήξη. Στην τελευταία επίθεση της Φενέρ, ο Γουΐλμπεκιν αστόχησε από κοντά, στέλνοντας την τελευταία κατοχή στα χέρια του Ολυμπιακού, ο οποίος δεν μπόρεσε να τελειώσει το παιχνίδι, καθώς πήγε στον έξτρα χρόνο.

Στην παράταση ο Ολυμπιακός ήταν καλός επιθετικά, αλλά η άμυνα του έδειχνε πως μπορούσε εύκολα να πάρει τα ριμπάουντ με τους Τούρκους να έχουν προβάδισμα τριών πόντων (76-73). Ο Κάνααν μείωσε στο 78-76 και στην συνέχεια ισοφάρισε σε 78-78 από την γραμμή των ελευθέρων βολών.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 38-34, 53-52, 69-69, 84-81

Ολυμπιακός (Γιώργος Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 2 (6 ασίστ, 3 κλεψίματα), Γουίλιαμς-Γκος 6 (1/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 1 ασίστ, 2 λάθη), Ράιτ 2, Κάνααν 27 (3/3 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 6/7 βολές), Λαρεντζάκης 7 (3/4 δίποντα), Φαλ 6 (3/3 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Παπανικολάου 8 (4/5 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Πίτερς 2 (1/3 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 λάθη), Μιλουτίνοφ 5 (1/1 δίποντο, 3/3 βολές, 3 ριμπάουντ), Σίκμα 7 (1/1 δίποντο, 1/2 τρίποντα, 2/4 βολές), ΜακΚίσικ 12 (5/7 δίποντα, 2/3 βολές)

Φενερμπαχτσέ (Σαρούνας Γιασικεβίτσιους): Γουίλμπεκιν 12 (3/9 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ), Σανλί 11 (4/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Παπαγιάνννης 3, Χέιζ 21 (6/8 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3/7 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 λάθη), Μπιμπέροβιτς 7 (1), Νουά, Πιερ 4, Γκούντουριτς 9 (1/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 λάθη), Καλάθης 2 (1/5 σουτ, 8 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 4 λάθη), Ντόρσεϊ 10 (3/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Μάνταρ 2, Σεστίνα

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 34ης και τελευταίας αγωνιστικής της EuroLeague: